Sen jau gājiens pie psihologa nav nekas tāds, par ko vajadzētu kautrēties runāt. Šeit apkopotas cilvēku atbildes uz to, kas, viņuprāt, bijis tieši tas teksts, kas viņiem palīdzējis.
17 vērtīgas lietas, ko cilvēki ir dzirdējuši terapijas laikā1
1. ‘’Terapija nav lineāra. Tas, ka tu mani vairs neredzēsi, nenozīmē, ka tu zaudēsi visu to progresu, ko ieguvi, runājot ar mani. Tu visu paveici pats, es tevi tikai atbalstīju pa ceļam. Tu esi stiprs, un es lepojos ar to, cik tālu tu esi ticis.’’ Tie bija viņas vārdi manā pēdējā vizītē. Es apraudājos, kad viņa teica, ka lepojas ar mani.
2. ‘’Tā ir vardarbība ģimenē. Tu bērnībā cieti no vardarbības ģimenē.’’ Tas varbūt nešķiet nekas tāds, bet šie vārdi pilnībā mainīja manu skatījumu uz lietām savā dzīvē.
3. ‘’Tev nav jānocietinās pret lietām, ko cilvēki tev saka. Vienkārši izvērtē, vai viņu teiktais ir patiess vai nav. Ja ir, tad tu zināsi, ko vajag mainīt. Ja nav, tad neņem to galvā.’’
4. ‘’Aizskaiti līdz 5 pirms savas atbildes!’’ Šis mainīja manu dzīvi. Šīs dažas sekundes ir pietiekami ilgs laiks, lai nomierinātos un sniegtu pārdomātāku atbildi.
5. ‘’Ka es lielākoties neesmu atbildīgs par cilvēku jūtām. Viņi paši izvēlas izdzīvot šādas emocijas.’’
6. ‘’Mērķis nav izlabot pagātni. Tā ir sačakarēta. Mērķis ir dzīvot nākotnē tik labi, cik iespējams.’’
7. ‘’Neviens nevar likt tavām brūcem sadzīt ātrāk. Pat ne es pats.’’ Līdz tam es sevi šaustīju par to, ka neesmu gana labs, ka nespēju justies labāk. Šie vārdi man palīdzēja saprast, ka lietām vajag laiku. Lai arī cik ļoti gribētos, lai lietas mainās uzreiz.
8. ‘’Tā ir ļoti cilvēcīga un saprotama rīcība šādā situācijā.’’
9. ‘’Pat ja tā ir tava ģimene, tu drīksti no viņiem distancēties, ja viņi bojā tavu (mentālo) veselību.’’
10. ‘’Pārstāj mēģināt iekļauties standartos, kuros tu neliec iekļauties citiem. Piedod sev lietas, kuras tu pati piedotu citiem.’’
11. Es stāstīju par to, ka vēlētos, kaut neatliktu lietas uz pēdējo brīdi. Viņš jautāja, vai tas kādreiz ir ietekmējis manu spēju iekļauties termiņos un darba kvalitāti. Es atbildēju, ka nē. Tad viņš teica: ‘’Tad tāds vienkārši ir tavs darba stils. Es tur neredzu problēmu.’’
12. Pēc vairākiem gadiem terapijā: ‘’Es to nesaku daudziem pacientiem, bet es nedomāju, ka tā ir tava vaina. Tu esi kļuvis pašpārliecinātāks, sapratis un pieņēmis savas pagātnes kļūdas un mēģinājis tās labot. Tu esi pilnīgi cits cilvēks, nekā tu biji mūsu pirmajā tikšanās reizē, tu esi centies, cik vari. Pret tevi tika vērsta vardarbība . Tas, ka tu esi vīrietis, nenozīmē, ka tu nevari būt vardarbības upuris. Tā nebija tava vaina, un tā nekad nebūs tava vaina. Tu vari beigt sevi vainot par citu cilvēku rīcību. Es ar tevi lepojos.’’
13. ‘’Ja iziesi ārā lietū, tu paliksi slapjš.’’ Tas palīdzēja. Tolaik pārdzīvoju par savu mentālo veselību, jo tēvam tika atklāts vēzis 4.stadijā, mammai tika diagnosticēta nopietna muskuļu slimība un arī māsai nupat tika atklāts rets muskuļu sindroms. Psihologs man teica, ka ir pilnīgi normāli nejusties labi, ja visapkārt viss nav labi.
14. Ar nu jau bijušo vīru aizgājām uz pāru terapiju. Viņa bija ļoti neitrāla un noklausījās abu pušu sakāmo. Kad mans ex neieradās uz otro vizīti, viņa man teica: ‘’Es nebiju satikusi nevienu, kurš ir tik ļoti apātisks. Viņa acīs nebija dzīvības. Tā vietā, lai mēģinātu labot to, ko labot nav iespējams, tev vajadzētu koncentrēties uz to, kātikt no šī visa vaļā.’’ Pirms tam nezināju, ka pāru konsultanti mēdz būt tik tieši, bet priecājos, ka viņa tāda bija.
15. ‘’Tev nevar palīdzēt, ja tu neesi gatavs pieņemt palīdzību un aktīvi mainīties pats.’’ Tas lika saprast, ka es nesasniegšu nekādu progresu, ja nebūšu iesaistīts tajā 100%.
16. ‘’Ne katrām attiecībām ir jābeidzas ar laulību. Mācies kaut ko no visām attiecībām un nepārdzīvo, kad tās beidzas. Tā nebija neveiksme, tā bija pieredze.’’
17. ‘’Man šķiet, ka mana palīdzība tev vairs nav vajadzīga.’’