Vai zināji, ka Tibetā nedrīkst pieskarties cilvēku galvām un ka Austrijā var nesamaksāt par maltīti?
14 interesantas uzvedības normas pasaulē, kas latvietim varētu šķist dīvainas5
Korejā pirmais sāk ēst vecākais cilvēks pie galda
Korejā vienmēr maltīti uzsāk vecākais cilvēks pie galda. Un nevienam neinteresē tas, cik izsalcis esi tu. Ja šo tradīciju neievēro, tad pastāv liela iespēja, ka vairs šajās mājās aicināts netiksi. Turklāt ņem vērā, ka, ja tava glāze ir tukša, papildināt to jāpalūdz blakus esošajam. Paša glāzes papildināšana Korejā nav pieņemama.
Taizemē skaitās nepieklājīgi pieskarties citu cilvēku galvām
Taizemieši vienmēr ir ļoti smaidīgi, atvērti un pozitīvi. Tomēr ir viena lieta, kura viņu garastāvokli sabojās momentā. Taizemē nav pieņemts pieskarties citu cilvēku galvām, jo taizemieši uzskata, ka galvā mājo katra cilvēka dvēsele.
Tibetā drīkst rādīt mēli
Lielākajā daļā valstu, parādot mēli, tu liksi cilvēkiem domāt, ka esi jocīgs. Indijā ar mēles izbāšanu tiek saprasta kā dusmu izrādīšana. Toties Tibetā mēles rādīšana ir cieņas izrādīšanas žests un bieži vien tiek izmantots kā sveiciens. Kāpēc tā? Tibetieši uzskata, ka Velna mēle ir melnā krāsā, tādēļ to rāda, lai parādītu, ka nav paši nelabie.
Itālijā lilijas dāvināt drīkst, bet Francijā labāk nē
Ziedu dāvināšana tiek uzskatīta par patīkamu žestu gandrīz ikvienā valstī. Tomēr ir zināmi sīkumi, kuriem jāpievērš uzmanība, izvēloties ziedu šķirni. Piemēram, Francijā cilvēki uzskata, ka lilijas un krizantēmas domātas bērēm. Arī itāļi krizantēmas uztver kā bēru puķes. Toties itāļiem lilijas ir paši mīļākie ziedi, jo tās ir viņu nacionālā puķe.
Austrijā tu drīksti aiziet no restorāna nesamaksājis
Daudzās pasaules valstīs dzeramnaudas jau tiek iekļautas rēķinā. Pie šādām valstīm pieder, piemēram, Čehija, Francija, Ungārija un Spānija. Parasti tie ir aptuveni 10 līdz 15 procenti no rēķina summas. Tomēr būtu maldīgi uzskatīt, ka visā Eiropā pastāv vienota pieeja šim jautājumam. Austrijā dzeramnaudas saņem tikai tie viesmīļi, kuri savu darbu veic labi. Tāpat Austrijā pastāv nerakstīts likums, ka, ja klients trīs reizes palūdz rēķinu, bet tas netiek atnests tad klients drīkst doties prom, nesamaksājot par maltīti.
Ungārijā ‘kāposts’ ir kompliments, un Ķīnā ‘zoss’ ir apbrīnas izrādīšana
Ir tik interesanti, cik dažādi pasaules malās tiek uzrunāti cilvēki. Ja atrodies Ungārijā, tad nedusmojies, ja tiec uzrunāts kā ‘kāposts’ vai ‘neliels kukainītis’. Tas nebūt nav aizvainojums. Ungārijā tas pat ir kompliments. Un Ungārija nebūt nav vienīgā valsts ar šādām uzrunas dīvainībām. Piemēram, Ķīnā vārdi ‘nirstoša zivs, pikējoša zoss’ nozīmē to, ka sarunu biedrs tev tikko izteica komlimentu par skaistumu. Savukārt, poļi izmanto vārdus ‘maizes drupača’ un japāņi – ‘ola ar acīm’, lai izteiktu komplimentus par izskatu, salīdzinot personas ovālo seju ar olu. Var šķist jocīgi, bet arī mēs taču izmantojam vārdus ‘cērtama eglīte’.
Ķīnā cilvēks trīs reizes atteiksies pieņemt dāvanu un tikai 4.reizē to pieņems
Un ne tāpēc, ka dāvana nepatiktu vai viņi to nevēlētos. Ķīnā šāda 3 reižu atteikšanās tiek uzskatīta par pieticības izpausmi un labām manierēm. Ķīnā drīkst dāvināt principā jebko, izņemot asus priekšmetus (tiek uzskatīti par attiecību izbeidzējiem), pulksteņus (ķīnieši tic, ka tie skaita laiku līdz nāvei) un mutautiņus (tiek asociēti ar bērēm un raudāšanu).
Saūda Arābijā vīrieši saberzē degunus, lai sasveicinātos
Kamēr pārējā pasaule sasveicinoties sarokojas, Saūda Arābijā un Apvienotajos Arābu Emirātos vīriešiem ir pieņemts saberzēt degunus. Arī Indijā sasveicināšanās notiek nedaudz citādi – vīrieši paklanās viens otram, turot savas plaukstas cieši saspiestas kopā. Franči sasveicinās ar bučām. Parīzē pieņemts saskūpstīties divreiz, Korsikā – 5 reizes.
Japānā – nauda, Francijā – nulle
Slavenais žests ‘OK’ Japānā tiek saprasts kā nauda, bet Francijā – kā nulle. Tāpēc labāk nerādi francūzim OK, jo viņš sapratīs, ka nosauci viņu par nulli. Turpinot par roku žestiem – Itālijā labāk nerādīt slaveno ‘rock&roll’ žestu, jo itāļi ar to saprot ‘tava sieva tevi krāpj’.
Afganistānā cilvēki skūpsta nokritušu maize
Afganistānā un citās musulmaņu valstīs maizes nokrišanas gadījumā tā nekavējoties jāpaceļ un jānoskūpsta. Tas ir labākais veids, kā izrādīt cieņu ēdienam. No baciļiem neviens tur nebaidās. Ja nevēlies skūpstīt maizi, labāk nenomet.
Čīlē nedrīkst pieskarties ēdienam ar rokām
Pavisam vienkārši – neēd ar rokām. Un jā, tas attiecas arī uz hamburgeriem un frī kartupelīšiem.
Meksikāņi ierašanos laikā uzskata par apvainojumu
Un nav svarīgi, vai tā ir ballīte vai biznesa tikšanās. Ja esi biznesa attiecībās ar meksikāni, samierinies ar to, ka viņš kavēs, lai tevi neapvainotu. Kā šī ieraža radusies? Pavisam vienkārši. Ilgus gadus Meksikā sabiedriskā transporta nozare bija pilnīgā haosā, līdz ar to kavēja pilnīgi visi. Šobrīd transports ir sakārtots, bet tradīcija kavēt palikusi.
Kā pareizi dzert kafiju Vidējos Austrumos?
Kafijas dzeršana Vidējos Austrumos nav nemaz tik vienkārša. Cilvēki tur ir ļoti viesmīlīgi, līdz ar to, redzot tukšu kafijas tasi, viņi to nekavējoties papildinās. Arī 3, 5 un 8 reizes. Ja nevēlies, lai tavu tasīti papildina, nedaudz pakrati tasīti vai noliec to guļus. Šādi tu parādīsi, ka esi izdzēris gana daudz kafijas.
Ķīnā nedrīkst apgriezt zivi uz otriem sāniem
It kā šķiet loģiski apgriezt zivi uz otru pusi, kad esi apēdis pirmo pusi, tomēr Ķīnā tu tā piesauksi nelaimi. Pavisam māņticīgie ļaudis otru zivs pusi nemaz neēd, pārējie izņem asakas un tad apēd otru pusi.