Nav vienkarši izdomāt labu stāstu ar interesantu sižetu, negaidītiem pavērsieniem un lielisku nobeigumu, bet dzīve dažreiz pati piedāvā tādus stāstus, kas tiešām ir filmas cienīgi. Daudzas filmas gan jau arī ir radušās no tādiem stāstiem, bet šeit būs daži tādi stāsti.
12 stāsti, kas varētu būt labs sižets filmai3
Uzadīju meitai mēteli. Tas izskatījās patiešām labi, gandrīz kā dizainera mētelis. Pēc nedēļas mētelis tika nozagts no mākslas skolas skapīša. Mans vīrs atveda meitu mājās apģērbtu savā jakā. Pagāja dažas dienas, un mamma man piezvanīja, sakot, ka meitene staigā pa parku, ģērbusies mētelī, kas ļoti līdzinās mūsējam. Es devos turp un redzēju, ka meitene patiešām valkā mūsu mēteli, un viņa bija kopā ar saviem vecākiem. Es piegāju pie viņiem un pieklājīgi pajautāju, no kurienes viņi ir dabūjuši šo mēteli. Viņi teica, ka meitas vecmāmiņa viņai to uzdāvināja un ka viņa to atvedusi no ārzemēm. Es paskaidroju, ka tas ir roku darbs un ka esmu to adījusi ar savām rokām. Meitenes mamma izskatījās pārsteigta, savukārt tēvs satraucās un sāka zvanīt vecākiem. Pēc dažām minūtēm ieradās vectēvs un uzreiz sāka kliegt: “Tas viss ir meli. Šis mētelis pirkts Vācijā. Mums ir kvīts!” Es biju apstulbusi. Teicu, ka man ir pierādījumi, ka šis mētelis ir manis darināts: dzijas paliekas, rezerves pogas un fotogrāfijas. Bet galvenais, ka mēteļa odere bija roku darbs. Tā neizskatījās kā rūpnīcā ražota. Pēc tam meitenes māte novilka meitai mēteli un atdeva to man. Tad viņa sacīja savam sievastēvam: "Man kauns par tevi!"
***
Mans tētis ir blonds un mana mamma ir brunete. Es piedzumu ar ugunīgi rudiem matiem. Mana tēta mamma sacēla milzīgu traci par to, ka mana mamma “krāpa” manu tēti, un viņa bija jāizvada no slimnīcas. Manas vecmāmiņas mātei bija liesmojoši rudi mati, par kuriem viņa acīmredzot aizmirsa, līdz mana vecvecmāmiņa pirmo reizi mani turēja rokās un teica: "Es vienmēr gribēju bērnu ar saviem sarkanajiem matiem."
***
Esmu vēstures skolotājs. Mēs savā mācību grāmatā meklējām sadaļu par valsts dibinātājiem. Vairākām nodaļām bija apakšvirsraksti un neliela rindkopa pie tiem.
Kā šis:
Džordžs Vašingtons (1732-1799)
Tomass Džefersons (1743-1826)
Bendžamins Franklins (1707-1790)
Pēc tam kāds skolnieks pacēla roku un pilnīgi nopietni pajautāja: "Ja jūs zvanāt uz šiem numuriem, vai tie joprojām darbojas?" Viņa domāja, ka viņu dzimšanas un miršanas datumi ir viņu tālruņu numuri. Es mācu vidusskolā, klase izplūda no smiekliem, un man bija vajadzīgs viss gribasspēks, lai arī nesāktu smieties.
Pirmais jautājums intervijā: “Pagaidi, vai tu neesi tas puisis, kurš man ir parādā tūkstoš dolāru?” Pēc 3 garākajām sekundēm manā dzīvē es sapratu, ka viņš joko, bet tas mani pārsteidza nesagatavotu.
***
Nopirku bodiju topiņu. Man šķita, ka to ir viegli valkāt, jo jums tas nav visu laiku jāsakārto. Es nolēmu to valkāt uz stundām, bet uzvilku virsū džemperi, jo bija auksti. Stundas vidū es devos uz tualeti. Kad es atgriezos, visa klase smējās. Mans labākais draugs iesaucās: “Izglāb mani, mans Supermen!” Un tikai tad es sapratu... Bodijs bija virs džinsiem. Tātad, iedomājieties: sarkans džemperis, zili džinsi un baltas biksītes virs tām.
***
Man bija darba intervija pilsētā, kurā nekad agrāk nebiju bijis. Es apmaldījos un nolēmu noparkot mašīnu. Tad es piegāju pie kāda svešinieka, kāda veca vīrieša, kuru nekad agrāk nebiju redzējis. Es viņam jautāju, kur es varu atrast meklēto biznesu. Viņš man pieklājīgi pateica, kur to atrast, un pēc tam teica: "Lūdzu (mans vārds un uzvārds)." Es viņam nekad neteicu savu vārdu un uzvārdu, tikai paprasīju ceļu. Es biju apmulsusi, un viņš tikai iesmējās un iegāja veikalā. Es ik pa laikam par to domāju, man ir neparasts vārds, un jūs to nevarat vienkārši uzminēt.
Mana draudzene bija biroja ballītē, un es arī devos ārā ar draugiem. Viņa atgriezās agrāk, un es atgriezos pulksten 3:00. Tātad, es ienācu un istabā ieraudzīju 44. izmēra zābakus. Man tobrīd prātā šaudījās daudz domu. Uzmanīgi iegāju guļamistabā — draudzene gulēja. Skapī neviena nebija. Izrādījās, ka viņa nolauza papēdi, un kāds labs vīrs, ar kuru viņa strādāja, iedeva viņai paša zābakus, kas viņam bija bagāžniekā. Es viņai ticēju.
***
Mans draugs kopā ar draugiem devās ceļojumā ārpus pilsētas, jo viņa vecāki neļāva viņam braukt vienam pašam. Viņi bija ar motocikliem, jau bija izbraukuši ārpus pilsētas, kad pēkšņi viņš iekļuva avārijā ar citu velosipēdistu. Tas bija viņa tētis, ko viņš notrieca.
***
Tas bija trešajā klasē, un skolotāja teica: "Pirmie 5 skolēni, kas man iesniegs savus klases darbus, saņems A." 4 skolēni piecēlās un iedeva tos skolotājai. Es devos pie viņas ar savu darbu, kad ieraudzīju meiteni sev priekšā ar savu darbu. Tāpēc es vienkārši nometu savu darbu pie skolotājas galda. Skolotāja pieņēma manu darbu, un meitene bija bēdīga.
Manai māsīcai bija brilles. Viņas 7 gadus vecā mazā māsa arī gribēja brilles, jo viņai šķita, ka ir tik forši tās nēsāt. Tāpēc viņa sāka stāstīt saviem skolotājiem, ka nevar izlasīt uz tāfeles. Mājās viņa miedza acis un gāja neticami tuvu televizoram, lai skatītos, jo viņa teica, ka neredz lietas skaidri. Viņas vecāki uztraucās un aizveda viņu pie ārsta. Redzes pārbaudē viņa visu izlasīja nepareizi. Visi domāji, ka viņai vajag brilles. Taču daktere bija nedaudz nobažījusies, jo testi liecināja, ka viņai vajag ļoti biezas brilles. Parasti tādu nevajag, ja vien ģimenē nebija redzes problēmu. Viņas vecākiem abiem bija lieliska redze, un viņas māsai bija tikai astigmatisms. Visi saprata, ka viņa izliekas. Tāpēc ārsts viņas priekšā teica viņas vecākiem, ka viņai būs nepieciešama diezgan nopietna acu operācija, lai viņa varētu redzēt bez brillēm. Viņi pat nolika mašīnu, lai pārliecinātu, ka operāciju varētu veikt tieši tad un tur. Viņa nobijās, atzinās, ka izlikās, un sāka raudāt. Viņa uz kādu laiku tika par to sodīta.
***
Kad manam dēlam bija 8 mēneši, es viņam iedevu virtuli. Viņš negribēja to ēst. Viņam vienkārši patika to turēt savā mazajā rociņā. Viņam tā iepatikās, ka man nācās dēlu ar to mazgāt un likt gulēt. Nākamajā dienā es viņam atkal iedevu virtuli. Viņš to laimīgi satvēra ar labo roku. Tāpēc es nolēmu veikt eksperimentu un iedevu viņam vēl vienu. Viņš kļuva vēl priecīgāks un satvēra to ar kreiso roku. Un tad es pasniedzu viņam trešo virtuli. Es neatceros, ka mans dēls būtu tik skaļi raudājis. Tās bija vispārējas skumjas.
***
Apmēram pirms 20 gadiem es ar draugiem devos uz citu pilsētu. Es biju patiešām izsalcis, un tuvumā nebija veikalu vai kafejnīcu, kur es varētu nopirkt ēdienu. Pēkšņi es ieraudzīju cilvēkus drūzmējamies ap sievieti, kura izlika pīrāgus un sviestmaizes pārdošanai. Iespiedos starp viņiem pie galda un sāku izvēlēties pīrāgu, ko pirkt. Sieviete paskatījās uz mani un jautāja:
- Kā es varu Jums palīdzēt?
– Es gribu pīrāgu. Kādi pīrāgi tev ir?
Tad es redzēju, ka citi klienti pagriezās un meta uz mani nelaipnus skatienus. Un viens no viņiem teica:
— Mēs esam tūristu grupa. Lūdzu, ļaujiet mums mierīgi pusdienot.