Ja tu domā, ka Latvijā ir grūti klimatiskie apstākļi, tad iesaku izlasīt šo rakstu.
10 vietas uz šīs planētas, kur cilvēkiem NAV ieteicams dzīvot5
Ilgha da Queimada Grande jeb Čūsku sala
Sala kādreiz bija savienota ar Brazīliju, bet pirms 11 000 gadu atdalījās no sauszemes ūdens līmeņa paaugstināšanās dēļ. Salā čum un mudž zeltainās odzes – īpaši indīga odze, kura ir atbildīga par vairāk nekā 90% ar čūsku kodumiem saistīto nāvēm Brazīlijā. Tiek lēsts, ka nelielajā (0,45 kvadrātkilometri) salā dzīvo aptuveni 4 000 čūsku. Daži pat apgalvo, ka skaits ir lielāks, sasniedzot vienu čūsku uz katru kvadrātmetru. Sala apmeklētājiem ir slēgta, to drīkst apmeklēt tikai Brazīlijas flote un īpaši pilnvaroti zinātnieki.
Dzelzs kalna raktuves Kalifornijā
Šajās raktuvēs atrodams viens no skābākajiem ūdeņiem uz planētas. No 1860. līdz 1963. gadam tur atradās bagātīgas dzelzs, sudraba, zelta, vara, cinka un pirīta atradnes. Atradnes piederēja uzņēmumam ar nosaukumu Mountain Copper, kura ap 1900. gadu bija lielākā vara ieguvēja visa Kalifornijā. Pārmērīgie ieguves apjomi rezultējās tajā, ko redzam šodien. Skābes koncentrācija šajās raktuvēs 500 (jā, piecus simtus) reižu pārsniedz citās raktuvēs atrodamās skābes. Šeit atrodamais ūdens bez problēmām sašķeļ audumu un izdedzina ādu. NASA reiz raktuvēs iesūtīja robotu, lai iegūtu zinātniskus datus par to iekšieni. Robots vairs netika redzēts.
Lielais Majoru rifs, Bahamas
Plašāk pazīstams kā Cūku pludmale. Tā ir neapdzīvota saliņa, kura neoficiālo nosaukumu ieguvusi tajā dzīvojošās cūku kolonijas dēļ. Pastāv vairākas versijas par to, kā cūkas šeit uzradušās. Daži domā, ka cūkas tur atstāja jūrnieki, kuri plānoja salā vēlāk atgriezties un tās apēst. Daži uzskata, ka cūkas izglābušās no tuvumā avarējuša kuģa un izpeldējušas krastā. Vai arī, ka tās tur aizvestas ar mērķi veicināt tūristu pieplūdumu.
Antipodu salas, Jaunzēlande
Antipodu salas ir neapdzīvojamas vulkāniskas salas ar īpaši bargu klimatu un stipriem vējiem. Salas atrodas uz dienvidiem no Jaunzēlandes. Tā kā to atrašanās vieta ir ļoti nomaļa, sala ir būtisks barības avots tuvumā dzīvojošajiem dzīvniekiem. Salas biezā slānī apdzīvo peļu populācija, kura, visticamāk, uz salas nokļuvusi netīšām – no avarējušiem kuģiem. Tik milzīga peļu savairošanās lēnām iznīcina salas ekosistēmu, jo peles apēd augu saknes un, iespējams, arī putnu olas. 2012. gadā tika uzsākta kampaņa ‘’Miljons dolāru pele’’, kuras ietvaros tiek vākti ziedojumi salu deratizācijas programmai.
Danakila tuksnesis, Etiopija
Šo tuksnesi mēdz dēvēt par nežēlīgāko vietu uz Zemes. Tajā atrodamas vien smiltis, sāls, karstums un vulkāniskas aktivitātes. Lavas pleķi, sēraini avoti un sāls ezeri to padara par gra par ļoti nemājīgu vietu dzīvošanai. Temperatūra mēdz pārsniegt 60 grādu atzīmi pēc Celsija skalas, nokrišņu daudzums gadā svārstās starp 100 un 200 mm gadā. Turklāt tas viss ļoti zemu – 125 m zem jūras līmeņa. Šeit gan mīt daži cilvēki, kuri šeit ievāc sāli un dodas uz tuvāko pilsētu to pārdot.
Centrālija, Pensilvānija
Centrālija ir praktiski spoku pilsēta, kura pazīstama ar to, ka tā deg kopš 1962. gada. Gaiss ir pilns ar toksiskiem dūmiem. 2013. gadā šeit tika uzskaitīti vien 7 pastāvīgie iedzīvotāji. Kādreiz pilsētā dzīvoja vairāk nekā 1000 cilvēku. Viss mainījās, kad vairāk nekā pusgadsimtu atpakaļ tika aizdedzināta atkritumu bedre. Netika ņemts vērā fakts, ka atkritumu bedre zem zemes bija savienota ar ogļraču tuneļiem, kuri bija pilni ar oglēm. Un tā sākās pazemes degšana, kura ilgst jau 60 gadus. Tiek lēsts, ka ogļu pietiks vēl 250 ugunsgrēka gadiem.
Nāves ieleja, Kalifornija
Nāves ieleja ir viena no karstākajām vietām uz Zemes, bieži vien sasniedzot 55 grādu atzīmi. Tā ir zemākā, sausākā un karstākā vieta visā ASV. Karstuma dēļ cilvēkiem šeit var iestāties nāve. Lai tiktu no Nāves ielejas ārā dzīvam, būtu nepieciešami vismaz 15 litri ūdens. Pašā Nāves ielejā ūdens praktiski nav. Tik zemu zem jūras līmeņa pamatā atrodams ‘’sliktais ūdens’’, kuru dzert nevar. Tomēr atsevišķas augu un dzīvnieku sugas ir pielāgojušās šiem apstākļiem, tāpēc šeit sastopamas daudzas citur neatrodamas sugas.
Vitenoma, Rietumaustrālija
Kādreiz tā bija slavena zilā azbesta ieguves vieta, bet nu ir kļuvusi toksiska. Pilsētu slēdza 1966. gadā. 2017. gadā tika reģistrēti 3 pilsētas iedzīvotāji. Raktuves bija aktīvas no trīsdesmitajiem līdz sešdesmitajiem gadiem, tātad aptuveni 30 gadus. Vitenoma ar savām zilā azbesta rezervēm spēja apgādāt visu Austrāliju. Raktuves slēdza, kad tika atklāta sakarība starp azbestu un vēzi, kā arī citām nāvējošām slimībām. Pilsētā palikuši aptuveni 3 miljoni tonnu azbesta, padarot to par īpaši toksisku vietu, kur atrasties. Varasiestādes pat centās pilsētu ‘’izņemt’’ no kartēm un ceļa zīmēm, liedzot jebkādu piekļuvi tai, tomēr trīs cilvēki tur joprojām dzīvo, izbaudot pilsētas nošķirtību un klusumu.
Kabve, Zambija
Arī Kabve ir ļoti toksiska pilsēta, kura tāda kļuvusi vara daļiņu augsnē un metālainā ūdens dēļ. Arī šīs pilsētas liktenī vainojamas raktuves. Pilsētā vērojama masveida saindēšanās ar varu. Pilsēta bērnu asinīs atrodamais vara daudzums ir aptuveni 45 mikrogrami uz dekalitru, kas var izraisīt smadzeņu, aknu un dzirdes traucējumos. Dažos asins paraugos atrastais ara daudzums sasniedz pat 150 mikrogramus uz dekalitru, kas gandrīz viemēr nozīmē drīzu nāvi. Par maksimālo normu tiek uzskatīti 5 mikrogrami uz dekalitru.
Ziemeļsentinela sala, Andamana salu grupa
Šī ir ļoti nomaļa sala, kuru apdzīvo saucamie sentineli. Šī ir praktiski vienīgā vieta uz sauszemes, kurā modernā civilizācija nav iejaukusies. Salas iedzīvotāji ir sentinelu cilts, kura tiek uzskatīta pie tiešiem Āfrikas pirmiedzīvotāju pēctečiem. Sala bijusi izolēta aptuveni 65 000 gadu. Sentineli neielaižas nekādās sarunās ar moderno pasauli, agresīvi reaģējot uz jebkuru mēģinājumu ar viņiem komunicēt. Nekas daudz par šo cilti nav zināms ne to valoda, ne arī tas, kā viņi paši sevi dēvē.