Portāls LiveScience ir apkopojis top 10 sliktākās kondīcijas, kas pārmantojās ģenētiski.
Tā viņi paši apgalvo, ka sliktākās - es nepiekrītu, ka visi šie stāvokļi būtu sliktākie iespējamie... bet nu skatāmies, anyway...
10 stāvokļi, kas pārmantojas ģenētiski18
Alkoholisms
Nav 100% noteikts, ka alkoholiķu bērni arī kļūs par alkoholiķiem. Neskatoties uz to pētījumi liecina, ka 50% riska kļūt par alkoholiķi nosaka ģenētika. Vide ir "vainojama" pie pārējiem 50%. Šī slimība tiek uzskatīta par ģenētiski kompleksu, kas nozīmē to, ka dažādi gēni atkarībā no tā, kādu kombināciju tie veido, var ietekmēt cilvēku dažādi.
Krūts vēzis
Kas izraisa lielāko daļu krūts vēžu vēl joprojām ir mīkla, taču pētījumi ir pierādījuši, ka mutācijas noteiktos gēnos, kā, piemēram, gēnos BRCA1 un BRCA2, var izraisīt vēzi. Sieviete, kas mantojusi mutāciju, ir tendēta saslimt ar vēzi jaunībā, turklāt - abās krūtīs. Vīriešiem ar BRCA1 ir palielināta iespēja saslimt ar prostatas vēzi, kamēr BRCA2 vīrietim pastiprina iespējamību saslimt ar vēzi krūtīs, prostatas vēzi, vēzi aizkuņģa dziedzerī un arī citur.
Daltonisms
Piemēram, ASV desmit miljoni vīriešu nevar atšķirt sarkanu no zaļa, savukārt sievietes, kas neatšķir sarkanu no zaļa, ir mazāk kā sešsimt tūkstoši. Kāpēc? Gēni, kas nosaka sarkana un zaļa uztveršanu, atrodas netālu viens no otra uz X-hromosomas un vīriešiem ir tikai viena X-hromosoma, ko viņi manto no mātes. Bet sievietēm ir divas un normālais gēns var dominēt defektīvo gēnu.
Huligānisms, agresija
Ir atklāts gēns, kas palielina risku būt agresīvam. Pētnieki ir arī atklājuši, ka agresīva uzvedība zēniem pārmantojamība zēniem ir daudz iespējamāka, nekā neagresīva antisociāla uzvedība, kā, piemēram, kāda pusdienu nozagšana. Bet gēni spēlē lielāku lomu, kad zagles ir meitenes.
Liekais svars
Superlielie frī kartupeļi un nepareizie gēni ir recepte, kā iegūt lieko svaru. Viena zinātniskā teorija norāda, ka tie paši gēni, kas ir palīdzējuši mūsu priekštečiem pārdzīvot badu, tagad darbojās pretēji to šo gēnu nēsātāju interesēm vietās, kur pārtika pieejama viegli un daudz. Izrādās gēni ir vainojami arī pie dažādiem veselības traucējumiem, kas saistīti ar aptaukošanos. Neskatoties uz to visu - liela daļa cilvēku, kas cieš no aptaukošanās, vienkārši ēd par daudz un nepareizu pārtiku.
Sirds slimības
Ģimenes vēsture ar sirds slimībām, diabētu, trieku vai augstu asinsspiedienu nav laba jūsu sirdij. Bērniem, kuru vecākiem ir sirdsslimības vai sirds asinsvadu slimības, ir lielākas iespējas saslimt arī ar tām. Turklāt, ja kādam no vecākiem ir iedzimts sirds defekts, tad pastāv nedaudz lielāka iespēja, ka arī bērnam tas būs.
Dvīņi
Šo es noteikti nesauktu par sliktu kondīciju, lai gan dvīņi dažiem jaunajiem vecākiem var būt nepatīkams pārsteigums.
Lai gan identisko dvīņu rašanās ir nejaušs notikums, dvīņi, kas rodas divām olšūnām, ir ģenētiski noteikti. Mātei, kam piedzimuši dvīņi (trīņi utt.), ir gēns, kas izraisa hiperovulāciju. Ja šis gēns ir vīrietim, tad viņš to nododot meitai pēc gadiem var kļūt par vectētiņu dvīņiem.
Pumpas
Uz priekšu! Vaino savus vecākus par savām pumpām!
Pētījumi rāda, ka daudziem skolas vecuma puikām, kam ir pumpas, ir ģimenes vēsture ar šo ādas stāvokli.
Laktozes nepanesamība
Uzskatīja, ka tas, ka ķīnieši nelieto pienu ir tikai kulturāla lieta, līdz zinātnieki sešdesmitajos gados atklāja, ka laktozes nepanesamību aziātiem, afrikāņiem un dienvideiropiešiem. Pēdējos 10 000 gadus, ģenētiskās pārmaiņas ļāva attīstīties spējai sagremot pienu.
Plikpaurība
Gēni spēlē lomu arī plikpaurības gadījumos. Plikpaurība visticamāk rodas dēļ anomālijām dažos gēnos no viena vai abiem vecākiem.