Tā vien šķiet, ka viss, ko mēs pasakam bērniem, tūlīt tiek aizmirsts un viņi par to vairs nekad neatcerēsies. Tomēr tas, kā mēs runājam un ko mēs sakam bērniem, var atstāt ietekmi uz visu dzīvi. Tāpēc būtu labāk, ja mēs dažas ikdienā lietotas frāzes aizstātu ar citām.
10 kaitīgas frāzes, ko mēs sakām bērniem, un ko būtu labāk teikt1
"Viss ir labi"
Ja bērns sāk raudāt vai arī kaut kas notiek, pirmā reakcija droši vien būs mēģinājums nomierināt bērnu, pasakot, ka viss ir labi, bet tas nav pats labākais, ko tādā situācijā darīt. Ja bērns raud, tad tas nozīmē, ka viss nav labi. Viņiem vajag ļaut izjust emocijas, labāk būtu paskaidrot, kas ir noticis un parādīt, ka tu saproti notiekošo.
"Esmu uz diētas"
Šī frāze var likt bērnam saprast, ka neesat apmierināts ar to, kā jūs izskatāties, Tas var tikt nodots tālāk, jo esat viņa paraugs, un viņš visu mācās no jums. Tas nozīmē, ka tas var izraisīt problēmas, kā bērns uztver savu ķermeni. Tā vietā paskaidrojiet, ka veselīga ēšana liek jums justies labi un ka vingrošana ir arī tas, ko jūs darāt, lai saglabātu veselību, un tas var būt arī jautri.
"Mēs to nevaram atļauties"
Nevajag likt bērniem domāt par ģimenes financiālo stāvokli, tas var būt biedējoši un nomācoši. Tomēr tas nenozīmē, ka viss, ko bērns prasa, ir jānopēr. Ir citi veidi, kā pateikt "nē", nesniedzot vairāk informācijas nekā bērns var saprast.
"Uzmanīgi"
Ja jūs baidāties, ka bērns, piemēram, kaut ko darot rotaļu laukumā, var ievainot sevi, un jūs vēlaties viņu brīdināt, jūs, iespējams, darāt viņam lāča pakalpojumu, jo tas var viņu novērst.
Turklāt, ja jūs lietojat šo frāzi pārāk bieži, jūsu bērnam var šķist, ka nav droši atrasties jebkur. Tas arī neveicina iespēju domāt pašiem. Tā vietā jūs varat uzdot vadošos jautājumus, lai palīdzētu viņiem saprast, vai ir droši kaut ko darīt noteiktā veidā vai arī nē.
"Es izdarīšu"
Neatkarīgi no tā, vai tā ir mīklas atrisināšana vai maltītes pagatavošana pirmo reizi, iespējams, vēlēsieties palīdzēt savam bērnam to izdarīt, jo nav viegli to izdarīt pareizi. Tomēr, ja turpināsiet visu darīt viņu vietā, bērniem būs grūtāk to izdarīt pašiem. Turklāt, ja jūs iejaucieties pārāk ātri, jūsu bērnam varētu šķist, ka viņš bez jūsu palīdzības nekad neko nevar izdarīt. Tā vietā jūs varat sniegt netiešus ieteikumus vai uzdot jautājumus, kas viņiem pašiem palīdzēs atrast risinājumu.
"Tu mani apbēdini"
Bērniem vajag saprast, kā viņi liek justies citiem cilvēkiem, bet tas nevar izklausīties pēc pārmetuma, ka tu jūties slikti viņa dēļ. Ir svarīgi palikt mierīgam, pat ja tu esi dusmīgs, jo tu šajā mirklī parādī ar savu piemēru, kā var kontrolēt emocijas. Ir svarīgi arī paskaidrot, kāpēc tu tā jūties.
"Ja... tad..."
Frāzes "ja tu to neizdarīsi, tad tu būsi sodīts" var izklausīties arī kā draudi un tas var likt domāt bērnam, ka tu gaidi, ka viņš netiks galā ar uzdoto un tu gaidi, ka tu viņu varēsi sodīt. Tā vietā to var pārfrāzēt kā "kad tu to izdarīsi, tad tu varēsi darīt to un to"
"Kad tēvs/māte būs mājās"
Tāda frāze parāda, ka tu nezini kā tikt galā ar viņu. Turklāt tādā veidā otrs vecāks kļūst par ļaudari. Turklāt soda atlikšana var mazināt tā jēgu. Ir daudz efektīvāk, ja slikta uzvedība nepaliek bez vajadzīgas uzmanības uzreiz.
"Es tev tā teicu"
Tas var likt domāt, ka tu cerēji, ka bērna pieņemtais lēmums būs kļūdains. Der atcerēties, ka šī situācija nav par tevi un ka tu saproti labāk, bet gan, lai bērns kaut ko arī apgūtu un mācītos no savām kļūdām. Tāpēc labāk ir mēģināt kopīgi saprast un analizēt to, kas notika.
"Nedari (kaut ko)"
Ja tu bērnam gribi kaut ko aizliegt, jo viņš dara kaut ko sliktu, bērns var arī nesaprast, ka ir izdarījis kaut ko slikti un vēl grūtāk var būt saprast, ko darīt tā vietā, lai viss būtu labi.
Tā vietā būtu labāk pateikt, ko viņiem ir jādara, turklāt pastāvīgi atkārtojot, ko viņš dara slikti, var fokusēt uzmanību uz negatīvo uzvedību.