Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
222

Sveiki! Vēlējos nedaudz pastāstīt, kā man ir gājis Dānijā sākot no pagāšā gada augusta.

Sākot ar 11 klasi sāku domāt par pārcelšanos uz Dāniju, lai studētu, lielākoties, lai gūtu jaunus iespaidus, izrautos no rutīnas un redzētu, ko man piedāvā nākotne. Tomēr, nekas īsti nebija konkrēts, bieži vien vilcinājos dēļ dažādiem iemesliem.

Pēdējās 3 nedēļās sanāca tā, ka es nonācu pie secinājuma, ka jābrauc, pēc ilgām un smagām pārdomām. Ar šo brīdi tika nopirktas biļetes uz Kopenhāgenu vienā virzienā, kas ir apmēram 300 km no manas pilsētas (Horsenas). Tā nu sāku meklēt visu iespējamo informāciju par Dāniju, kādi dokumenti jānokārto, kā atrast dzīvesvietu, darbu un tā tālāk, kā arī bija laiks kārtīgi atvadīties no tiem cilvēkiem, no kuriem es vēlējos pateikt paldies un garas ardievas.

Piedzīvojumi ar mājokļa atrašanu, kamēr es esmu Latvijā

Ja kāds gadījumā šo lasa un plāno studēt ārzemēs - MEKLĒJIET ISTABU/DZĪVOKLI LAICĪGI

Tātad sāku meklēt dzīvokli, nešķita, ka būs tik sarežģīti, pačekoju vai ir brīvas kopmītnes, kas bija visai veltīgi, tā nu piereģistrējos visos sakarīgajos sludinājumu portālos un čekoju, vai ir kāds brīvs dzīvoklis parādījies ik pa stundai un rakstīju viesiem iespējamajies izīrētājiem, kas piedāvāja ko pa kabatai, bet tā nu neviens īsti neatbildēja izņemot automātisko atbildētāju, ka par nožēlu dzīvoklis ir izīrēts, jo , laikam, neviens saprātīgs cilvēks negrib izīrēt dzīvokli kādam no otras pasaules malas.

Dažus mēnešus atpakaļ, es biju noskatījusi kopmītnēs dzīvokli (Dānijā kopmītnes ir mazliet savādākas nekā Latvijā, vai vismaz manā pilsētā), bet tomēr nepieteicos uz viņu, jo bija jau jāiemaksā pirmā īre, un 2 mēnešu īres maksa depozītam un summa bija tāda, ka mati cēlās gaisā Latvijā (mazliet arī Dānijā) ...

1 nedēļu pirms izlidošanas nejaušības pēc un izmisuma vadīta paskatījos, vai tomēr nav atbrīvojies kāds dzīvoklies kopmītnēs (jo būtībā nebraucu viena) un, (pēc šī, es vairs neticu, ka lielās lietās pastāv nejaušības) ieraudzīju, ka bija atbrīvojies tas pats dzīvoklis, ko es noskatīju mēnešus atpakaļ, pirmajās stundās tika iemaksāta visa summa bez vilcināšanās, jo pēc nedēļas jau bija jāizlido. Tomēr nebija nekādi baigie iekrājumi un Dānijā dzīve šķita mazcerīga un nākamā diena bija jau raizēm pārpildīta par finansēm.

Atvadīšanās

Lielāko daļu no šīm 3 nedēļās pirms izbraukšanas es pavadīju pie datora meklējot informāciju un vēl izmisīgāk meklējot dzīvokli, salīdzinoši maz laiks tika pavadīts ar tiem cilvēkiem, kas man bija vistuvākie, bet pēc iespējas vairāk es gribēju pavadīt laiku ar vistuvākajiem ģimenes locekļiem un tad visiem tiem cilvēkiem, no kuriem vēlējos atvadīties no visas sirds. Sajūta bija tāda, ka atstāju visu pusceļā, pat īsti nepalīdzējusi vai neatstājusi īstos vārdus un sajūtas, ko vēlējos atstāt. Bet ,laikam , no sev tuviem cilvēkiem īsti nevar atvadīties pa visam vai arī izteikt to, ko vēlies izteikt un parādīt, jo šķiet (šķita), ka laiks ir pavisam daudz un nekur tālu nepalikšu.

Tā nu tika pavadīta pēdējā nedēļas nogale laukos un tuvumā pie ģimenes un bērnības draugiem un laiks paskrēja sireāli ātri. Kad no mazotnes kājas draugiem atvadījos, nešķita, ka tas būtu kaut kas īsts vai reāls. Kad pienāca laiks atvadīties no omes, kas man ir mātes vietā, katrs skaties šķita tik īsts un katrs apskāviens par maz. Tā nu es aizbraucu no tā, ko biju pazinusi visu savu dzīvi ar vasarīgu smaržu visapkārt.

Pēdējo dienu pavadīju savās mājās - Rīgā, ar draugu pēdējo dienu Latvijā pavadīju centrā kaļot plānus un ēdot kebabnīcas nagetus, kas nebija tik garšīgi kā iepriekš un izbaudot savu pēdējo apēsto kinderolu, ko dabūju no kebabnīcas bērnu komplekta.

Satiku tēti, devos mājās un sāku krāmēties, izdzīvoju pēdējo dienu mājās kā parasti neliekot sencim mieru un pētot nopietni, ko viņš dara un uzdodot jautājumus, uz kuriem atbildi es itkā saprotu. Devos laicīgi gulēt, jo bija jāceļās 5.00 no rīta.

Jau lidostā esot atvadījos no senča, kārtīgi apskāvu un runāju, kas uz sirds. Dīvains skats, kad esi apstulbis par savu izvēli, itkā vēlies palikt un nekur nedoties prom, bet citur jau gaida vesela cita dzīve.

Nākamreiz par to, kā man gāja lidojot, ceļā no Kopenhāgenas uz kopmītnēs un par daudz maziem un dažādiem sīkumiem. Ja kāds plāno studēt Dānijā, ar prieku atbildēšu.

 Autors: lvlauruxlv No Latvijas uz Dāniju jebšu no skolnieka uz studentu. 1. daļa
1.
0
222
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [19]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
anice avatars
Medaļa RainisMedaļa SensācijaMedaļa Dienas doma
  anice 22.04.17 09:50
13
0

Vārdam "jebšu" nav nozīme "jeb".

"Jebšu" nozīmē "lai gan", "kaut gan", "lai arī".

Ja gribas lietot vecvārdus, to var un vajag darīt, taču tie jālieto pareizi, nevis jāmēģina izlikties par stilīgu valodnieku, rezultātā izrādot tikai savu nezināšanu.

LordRudolf avatars
Medaļa Valentīndienas sirsniņaMedaļa Dienas joksMedaļa Amors
  LordRudolf 22.04.17 11:06
6
0

Īsti nesapratu... Tagad Tu vēl joprojām mācies 11. klasē un vidusskolas studijas turpini Kopenhāgenā? Vai kā?

SnowWhiteApple avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  SnowWhiteApple 23.04.17 01:35
4
0

 

Dzīvoju Aarhusā, strādāju Horsenā. Sveicieni no mana gala . Mēģini iekārtoties Reitenā, Horsenā ir daudz latviešu kas ar to varēs palīdzēt. Tūkstots kronas dienā, nostrādā septiņas dienas mēnesī + SU un mēneša studentu ienākumu limits jau ir sasniegts. Salīdzinot ar vietējiem dāņiem Latvieši dzīvo labāku dzīvi. Piesakies SU cik ātri vien iespējams, lai maksimāli ātri to saņemtu un saņemtu atmaksu sākot ar pieteikšanās datumu. Ja strādā ienesīgu darbu liec 37+8% proc nodokli uz darbu lai vari algā izjust ja nu paņem papildus darba dienu, uz SU atstāj parasto 37% nodokli. Liec tā vai otrādi, bet ne mazāk, citādi nāksies nākamgad martā atmaksāt Draugi ir atmaksājuši desmietiem tūkstošus kronu šo mazo nianšu nezināšanas dēļ. Tas laikam pagaidām viss ( tas tā... no manas mazās - Denmark starter pack - ieteikumu vācelītes. ) 

lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 22.04.17 16:09  
4
0
atbildot uz Raziels komentāru " Viss vienkārši- lai dabūtu jumtu virs g... "Nu seši sotaki stipri par maz, ja neesi super veiksmīgs un atrodi ko ērtu un sakarīgu. 600 ir minimālā īres maksa,ko vispār vari dabūt. Un tad lai ievāktos ir jāiemaksā vēl depozīts, kas ir 3 tavas īres maksas,kā arī mēnesis uz priekšu ir neizbēgama sastāvdaļa. Reizēm var ievākties jau ar studējošiem studentiem, kas ir kādi 300 un 2 depozīti.
lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 23.04.17 03:02  
2
0
atbildot uz SnowWhiteApple komentāru "   Dzīvoju Aarhusā, strādāju Horse... "Sveiciens! ^.^ Dzīvoju Horsenā un strādāju Arhusā. Man sanāca atmaksāt mazliet, bet ne tik daudz,jo stipendiju un darbu biju uzlikusi uz A kartes (ehh). Bija doma pieteikties uz Reitanu, bet negaidīti dabūju darbu, tāka izpalika. Tagad gaidu savu līgumu beidzot,lai var atkal pieteikties uz SU.
lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 22.04.17 16:11  
2
0
atbildot uz LordRudolf komentāru " Īsti nesapratu... Tagad Tu vēl joprojām... "Jau esmu otrajā semestrī universitātē, vidusskolu pabeidzu laiciņu atpakaļ.
Charged avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa Admins iesakaMedaļa Barojos ar hotdogu
  Charged 29.03.18 17:31
0
0

  

SnowWhiteApple avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  SnowWhiteApple 27.04.17 10:39
0
0

atbildot uz lvlauruxlv komentāru " Man kaut kā sākās slinkums atbildēt, jo unive... " Mums nedaudz savādāk, tā kā es mācos Automotive technology specialization in racing cars, mēs gatavojamies Clasic race Aarhus. Tas būs liels dope pasākums un Aarhusa būs pārpildīta ar cilvēkiem, te visi no Dk, Vācijas utt sabrauks. Esmu vienas sacīkšu komandas mehs, mums ir ritīgi ātrs braucējs, varbūt, varbūt, fingers crossed tiksim uz pjedestāla. Atver šo clssic race aarhus mājas lapu, tur tāds labs fona video kas parāda kā apmēram tur izskatīsies - http://www.craa.dk/ , man liekās ritigi dope pasākums.

lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 26.04.17 22:20
0
0

atbildot uz SnowWhiteApple komentāru " Nu kā saka jo vairāk naudas jo vairāk tā tērē... " Man kaut kā sākās slinkums atbildēt, jo universitāte norauj lielāko daļu laika dzīvē un pēc tam mājās atnāc un vnk. aizmiedz. Pirmdien bija the best fieldtrips ever (mācos būvinžinierus) braucām uz Dānijas ziemeļiem, lai apskatītu topošo motorway. Vējš tik stiprs, ka aizsargķiveres rauj nost no galvas Un tad labrotorijas darbi, kā arī gatvošanās semestra projektam. Btw. veiksmi mokošākajā un jautrākajā universitātes daļā, ja jums protams kas tāds ir izglītības programmā.

SnowWhiteApple avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  SnowWhiteApple 24.04.17 16:02
0
0

atbildot uz lvlauruxlv komentāru "Man Dānijā kaut kā naudai nepatīk pieturēties p... " Nu kā saka jo vairāk naudas jo vairāk tā tērējās. Man kopmītnēs kautkā nepatīk, patīk pašam sava virtuve, dušiņa utt. Laigan šobrīd arī irēju istabu centrā. SU beidzās kad beidzās izglītības programma. Galvenais strādā tā 45h mēnesī un nepārsi 11850 kronas un tad ar SU nebūs ķibeles.

lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 24.04.17 14:33  
0
0
atbildot uz SnowWhiteApple komentāru " Viņi norauj 65% Man par ceļa naudu pagājušo ... "Man Dānijā kaut kā naudai nepatīk pieturēties pie maka. Plānoju beidzot izvākties no kompītnēm. Nezini kā ir pa vasaras mēnešiem kamēr nestudē, vai stipendiju var tad dabūt vai arī tomēr nē?
SnowWhiteApple avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  SnowWhiteApple 23.04.17 14:00
0
0

atbildot uz lvlauruxlv komentāru "Man jau patika transporta ceļa naudas atgriešan... " Viņi norauj 65% Man par ceļa naudu pagājušo gad bija 9k dkk bet atgriezia kādas 4k dkk plus vel 1k dkk par pārmaksātajiem nodokļiem. Šitas laiks patiesībā ir ļoti ražīgs un tas ir jāizmanto. Feripenge + nodokļu atmaksa + ceļa nauda + dubultās algas par lieldienām , tur beigās sanāk Latvijas gada alga vienā menesī  

lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 23.04.17 12:47
0
0

atbildot uz SnowWhiteApple komentāru " Reitens ņem tagad jaunos, tas tā. Neaizmirst... "

Man jau patika transporta ceļa naudas atgriešana, 2 kronas par vienu kilometru kopsumā itkā jāsanāk nedaudz pāri 3000 kronām, bet tas nodoklis (lai kas tas arī būtu) norāva apmēram 50% no atgriežamās ceļa naudas. Nekad dzīvē nekad neko tādu nebiju gaidījusi redzēt. Tev atgriež naudu par ceļu, bet norauj no atgriežamās ceļa naudas 50 %.

SnowWhiteApple avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa TīģerisMedaļa Zebra
  SnowWhiteApple 23.04.17 12:11
0
0

atbildot uz lvlauruxlv komentāru "Sveiciens! ^.^ Dzīvoju Horsenā un strādāju Arhu... " Reitens ņem tagad jaunos, tas tā. Neaizmirsti pierakstīt kādā exelī visas dienas kad brauc no Horsenas uz Aarhusu darba dēļ, lai vari nākamgad iesniegt nodokļu atskaitē un dabūt ceļa naudu atpakaļ. Aarhus-Horsens-aarhus laikam bija 66 kronas. Tur gadā beigās sanāks 5-7000 kornas ko var saņemt atpakaļ Ja fulltime strādā tad tas cipars iet dubultā. 

lvlauruxlv avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Admins iesakaMedaļa Vidusskolnieks
  lvlauruxlv 22.04.17 18:40  
0
0
atbildot uz Raziels komentāru "Kopenhāgenā, protams, ir dārgāk, bet nav jau ob... "Varbūt ziemeļdānijas pusē lētāk, manā pusē normāli dzīvokļi sākas ar 600-900, varbūt tāpēc,ka pilsētā pilns ar studentiem, kā arī liels pieprasījums pēc dzīvokļiem un pilsēta blakus Arhusai, kas ir otrā lielākā Dānijas pilsēta. Kad iedzīvojies un normāli strādā, tad jau kā daudz maz normāli var tikt cauri, bet ja bezdarba periods ir tad gan trakāk.
Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 22.04.17 17:53
0
0

atbildot uz lvlauruxlv komentāru "Nu seši sotaki stipri par maz, ja neesi super v... "

 

 

Kopenhāgenā, protams, ir dārgāk, bet nav jau obligāti jāmācās Kopenhāgenā. Viņas mācās (ceru, ka nekļūdos ar nosaukumu) Ziemeļdānijas universitātē. Katrā ziņā varianti ir, arī, ja neesi pārmēru biezo pēctecis. 

Un katrā ziņā, ir prieks, ka Latvijas meitenēm ir drosme un uzņēmība, lai to darītu

krimplis avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa SensācijaMedaļa Maģistrants
  krimplis 22.04.17 14:43
0
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa Zvaniņš skanMedaļa Laimīgu Jauno gaduMedaļa Prieks
  exkluzīvais 22.04.17 10:59
0
0

  

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 22.04.17 14:16
0
1

Viss vienkārši- lai dabūtu jumtu virs galvas, sešiem sotakiem ir jābūt uzreiz. Pēc 2 mēnešiem, kad jau proti dāņu valodi, ar darbu nav problēmu, un tad īres maksa pārstāj šausmināt. Brāļasievas māšeles tur mācās veselas divas.