Kam jau sākusies, kam tūlīt būs, bet studentu bars tagad cenšas nokārtot visus esošos parādus un eksāmenus - sākas psiho laiks. Šeit būs aprakstīts, kā studentus vulgaris jeb parastais students, kurš ir diezgan paslinkojis, šo to nobastojis, šo to neuzrakstījis un daudz ko vēl neiemācījies, bet kam mācīšanās un domāšanas spējas ir vidējā vai virs vidējā līmeņa, spēs izkļūt sveikā cauri bez parādiem un visiem eksāmeniem nokārtotiem.
Kā sveikā tikt cauri sesijai? (LLU)5
Kā jau vienmēr rēķināmies ar to, ka viss ir atlikts līdz pēdējam brīdim un uz sesijas laiku studenti atliek visu, ko negribās darīt vai nepietiek apņēmības, kamēr tiešām ''pakaļa deg'', kaut gan šie darbiņi nav tik grūti un ķēpīgi. Paraugstudentam uz sesiju atlikuši vien eksāmeni, labam studentam atlikuši vēl pārītis ar kolokvijiem (ne vairāk kā 3), bet normālam studentam ir daudz darba, sliņķim ir vairāk kā 20 parādi, lai tiktu līdz vajadzīgajiem eksāmeniem vai ieskaitei priekšmetā. Šoreiz nedaudz par sagatavošanos. Pēdējās dienās pirms sesijas nav jēgas grābt un kārtot vairāk kā 2 parādus, labāk ir kārtīgi atpūsties un izgulēties. Tas sesijas laikā būs ļoti noderīgi. Tāpat jāapgādājas ar pārtiku - šis ir tas laiks gadā, kad var atļauties nedaudz ''norauties'' un iztērēt naudu labos produktos (vēlāms tādos, kas nav ilgi jāgatavo, bet bagāti kalorijām, cukura un olbaltumvielām), daudz, daudz saldumos (sevišķi šokolādē) un nopērciet labu kafiju! Ja kāds no radiem vai draugiem šajā laikā brauc mājās no rietumeiropas, tas palūdziet, lai atved puskilo kafijas vismaz (Latvijā grūti dabūt tiešām labas kvalitātes kafiju). Tāpat nezpumpējieties fiziski - ja ir paradums sportot, tad protams, riksītis ir jāizlaiž vakarā apkārt kvartālam, bet tā vispār svara zaudēšanai vai kādam citam projektam laika nav. Tāpat, ja jums ir gādīga omīte, kas viskaut ko zin par dažādām zālītēm un viņai māja pilna ar tējiņām, nu aizbrauciet parunājiet, palūdziet kādu uzmundrinošo - palīdz, tiešām palīdz. Un pirms sesijas daudz miega, jo sesijas laikā tiks izsūktas ne tikai garīgās, bet arī fiziskās rezerves.
Nu tad sākās pirmās dienas, saņemti eksāmenu grafiki, var sākt plānot. Vispirms jau uzmanība jāpievērš eksāmenu priekšmetiem tādā secībā, kā paredzēti eksāmeni. Ideālā gadījumā palikusi vien astīte vai pirmo 2 eksāmenu priekšmetu testi un kolokviji ir nokārtoti jau iepriekš. Tie pa priekšu. Taču nevajag ļauties ilūzijai, ka laika vēl ir daudz, vēl nedēļas un var nekārtot arī neko citu. Līdz pimajam eksāmenam nevajag forsēt ar kofeīnu vai uzbudinošām tējām (par narkotiskām vielām/ stimulantiem vai medikamentiem AIZMIRSTIET - smadzenes domās, ka jums viss ok, bet nokritīsiet un nosprāgsiet eksāmenu zālē no dehidratācijas un pārguruma), taču, ja vienā dienā ir vairākas konsultācijas priekšmetos, kur jums ir parādi, tad EJIET, rakstiet, pat ja īsti neziniet (atkarīgs arī no tā, cik reizes rakstīt vienu un to pašu ļauj pasniedzējs), zaudēt īsti nav ko un uz eksāmenu tāpat būs jāpiemācās, kur nav eksāmens, tur jums ir cerības tikt no tā vaļā pavisam un tas ir lieliski.
Iesaku vienā dienā koncentrēties uz svarīgāko parādu - mācīties kārtīgi vienu lietu, pārējo pārlasīt vai tikai pārlaist acis. Vēl labāk, ja svarīgākais kolokvijs ir no rīta un pēcpusdienā ir viens vai divi citi, kas ir vieglāki vai mazāk svarīgi vai tādi ''domājamie'' priekšmeti, kuros ar minimālām pamatzināšanām var izdomāt pārējo vai arī tas ir jums interesējošs priekšmets un jums jau ir zināšanas no citiem avotiem. Tad vakarā samācieties grūtāko/ svarīgāko, bet pārējo atstājiet pusdienas laikam un paļaujieties uz īslaicīgo atmiņu (ne visiem tas darbojas, bet pietiekami daudziem). Tikko kā ir nokārtots kāds priekšmets, kurā nav eksāmena, AIZMIRSTIET par to, ja kādreiz vecākajos kursos šo informāciju vajadzēs, tad to var atrast pierakstos. Koncentrējieties tikai uz eksāmena priekšmetiem.
Tāpat svarīgi atcerēties visu dienu un/vai visu nakti nonstopā mācīties nav jēgas. Ja jūtat, ka pārlasat vienu un to pašu rindkopu jau reizes 5 un nekas nav saprasts, tad jāņem pauze. Parasti tas ir stundas vai 2 ilgs snaudiens, pīpauze, ēdampauze vai vienkārši pasērfojiet netā. Tad atkal var mēģināt mācīties.
Pēdējā nedēļa parasti ir vismežonīgākā un skrejošākā. Šeit vairs mācīties daudz laika neatliek, taču vidēji 3-4 stundas katram priekšmetam, kas ir palicis, drīkst veltīt. Šis ir tas laiks, kad jāpārkārto tie eksāmeni, kuri nav nolikti un vēl ir kāds pirmreizējais eksāmens. Uz šo nedēļu drīkst atlikt tikai vieglākos kolokvijus priekšmetos ar ieskaiti, kur jums bezmaz vai tika jāparādās, jāuzraksta kādi daži tiekumi vai 5 minūtes jāparunā ar pasniedzēju, lai būtu saprasts, ka jums ir nojēga par ko vispār iet runa un viss. Jebkura diena ir jāizlieto pilnībā. Spēka ir maz, bet katra diena ir jāiesāk ar domu ''ko vēl es šodien varu paspēt?'' un jāiet, jāskrien, jābrauc pat tad, ja kvēlākā vēlme ir saritināties kaut kur un atslēgties. Šajā laikā parasti ir arī saulains un karsts - vienmēr līdzi ūdens un šokolādes batoniņš. Ja iepriekšējās nedēļās tas vēl nav izdarīts, tad obligāti uz papīra lapas jāsaraksta visi parādi un sekojot līdzi konsultāciju grafikam, jāsaraksta kas kad tiks kārtots - ja nedēļas laikā ir vairākas pieņemšanas vienā priekšmetā - ierakstiet abās. Tāpat tajos priekšmetos, kuros pieņem pasniedzēji un kuros jums nav parādu - uzrakstiet, aizejiet, piezvaniet pasniedzējiem un pajautājiet - drošības pēc, var gadīties, ka kaut kas tomēr ir un jūs to palaidīsiet garām un tādējādi eksāmens vai ieskaite iet gar degunu. Gulēt liels parādnieks (kas uzsācis sesiju ar 20 vai varāk parādiem) drīkst aptuveni 4 stundas diennaktī, pārējais ir parādu kārtošanas, ēšanas un mācīšanās vienlaikus laiks. Pilns kuņģis uzdzen miegu, tāpēc tagad vajag pārtikt pamatā no saldumiem un gaļu ēst aptuveni stundu, pusotru pirms gulēšanas, lai organismam ir kaut nedaudz no kā atjaunoties. Veģitāriešiem obligāti pienu un piena produktus. Vislabākais ir lauku piens (atkal omīte). Normāli pa dienu šādā ekstrēmajā režīmā var nokārtot līdz 5 parādiem (bet nepaļaujieties uz to, var arī kaut ko neuzrakstīt un kaut ko nepaspēt) un tad piektdienas pēcpusdienā ar baudu nosvītrot visu savā sarakstā atzīmēto (jo pēdējās divās dienās reizēm pat ir tā, ka svītrot nav laika, ieskrien kojās, paķer kladi un meties prom) un mierīgi dzīvot līdz ziemas sesijai :)