Viņas ir bezemociju radījumi, kuri dienā noēd tikai vienu salātlapu, slimo ar anoreksiju, izskatās pēc skeleta un strādā, lai nopelnītu naudu kārtējam šņaucienam. Vai tiešām?
Stereotipi un mīti par modelēm.30
''Modeles ir atkarīgas no narkotikām.''
Modeles darbs ir ļoti nogurdinošs, stresa, pārdzīvojumu pilns un, protams, ka ir modeles, kurām ir tieksme uz narkotikām, taču atkarība no šņaukšanas/duršanas/pīpēšanas nešķiro cilvēku pēc profesijas, dzimuma, vecuma vai izskata. Ja cilvēkam jau pašam par sevi piemitīs tieksme pēc kaut kā atkarību rosinoša un vājš raksturs, viņš/a padosies narkotikām neatkarīgi no tā, vai ir modele, aktrise, Maximas apkopēja vai celtnieks.
''Tās modeles ir tik neglītas, mana kaimiņiene ir daudz skaistāka!''
Interesanti, tad kāpēc tava kaimiņiene vakar nepiedalījās Chanel modes skatē un nav redzama uz šī mēneša Vogue vāka? Modelei ir jāpiemīt daudz svarīgām īpašībām un klasiskais skaistums ir visnesvarīgākais. Dizaineri vēlas savās skatēs un reklāmās redzēt meitenes ar specifiskiem sejas vaibstiem, netipisku skaistumu un ļoti simetrisku seju, tāpēc tādu klasisko skaistuli neviens nemaz neņems.
Šoreiz nesākšu rakstīt palagu par to, cik ļoti skaistums ir relatīvs.
''Modelēm nekas nav jāmāk, mana kaimiņiene arī varētu par tādu kļūt.''
Nerunājot par īpašībām, bez kurām veiksmīga modele nevar iztikt (fotogēniskums, stipri nervi, bieza āda, liela pašpārliecinātība, spēja pielāgoties jebkuriem apstākļiem, un tā tālāk), ir daudzas lietas, kuras ir jāiemācās, kā arī jānoslīpē perfekta gaita un kustības. Milzīga nozīme ir arī izskatam - ar līku muguru, šķībiem pleciem, greizu stāju un X veida kājām par modeli nekļūt. Ritma un laika izjūta arī ir svarīga.
Un vai tu spētu perfekti, ne reizi nesaļodzoties un neaizķeroties noiet pa mēli ar 20 centimetrīgu platformu bez papēža?
''Modeles darbs ir haļava, viņām nekas nav jādara.''
Cilvēkam, kurš ar to industriju nav pazīstams un īsto modeļu darba virtuvi nav redzējis droši vien rodas priekšstats, ka tas, ko modeles dara, nav darbs, tā ir tikai īsa pafotografēšanās, īsa pastaiga modes skatē un viss, viņas pat nav nogurušas. Patiesība ir tālu no tā stereotipa. Parasta darba diena sākas agri un ilgst 8-14 nogurdinošas stundas, gadās arī fotosesijas, kuras ilgst vēl vairāk un filmēšanas veselas diennakts garumā. Modes nedēļu laikā režīms ir vēl saspringtāks, kā arī biežā laika zonu maiņa nav viegli pārciešama.
''Modelēm ir jābūt garām, citādi nekas nesanāks.''
Šis mīts ir daļēji patiess, ideālākais garums priekš modeles ir 175-178cm, ar īsākām modelēm strādā negribīgi, un pats galvenais - uz lielajām modes skatēm visus apģērbus taisa priekš 176 centimetriem. Taču gadās arī izņēmumi, kā piemēram pasaulslavenā supermodele Keita Mosa ir vien 1,70m gara, un viņai tas nav traucējis ne modes skatēs, ne vispār karjerā.
''Viņas ir skeleti, kuri neko neēd.''
Modeļu aprindās ir dažas ar anoreksiju un bulīmiju slimas meitenes, taču tie ir reti izņēmumi, bet daudzas modeles tiek sauktas par kaulu kambariem un dēļiem, sliktākos gadījumos viņām piedēvē arī tās slimības, lai gan patiesībā meitenes ir vienkārši tievas. Visādas drastiskas diētas un badošanās ir aizliegtas - modelēm ir jāēd veselīgi un bieži. Ir arī neskaitāmas ''plus-size'' modeles, kuras neatbilst tipiskajiem tievuma standartiem, taču diez vai modes industrijas uzstādītais tievuma kults mainīsies.
Modelēm ir jāizrāda un jāreklamē apģērbs, nevis krūtis un pakaļa.
''Modeles karjeras mūžs ir īss, kad viņas noveco, vairs nevienam nav vajdzīgas''
Šis apgalvojums arī ir daļēji pareizs, bet nav tik briesmīgs, cik izklausās. Skaidrs, ka neviens reklāmās un uz žurnālu vākiem nevēlēsies redzēt 50 gadīgas sievietes, taču ja modele ir veiksmīgi strādājusi, daudz sasniegusi un ieguvusi atpazīstamību, viņai beidzot modeles karjeru būs daudz iespēju, un bieži vien pašas modeles nespēj vien sagaidīt, kad šī karjera beigsies, un varēs doties uz universitāti, vai arī vērt vaļā savu aģentūru, radīt apģērbu, celt biznesu, un tā tālāk.