Lai arī pēdējos pāris gados situācija ir uzlabojusies, vienalga viens no pašiem biežāk uzdotajiem jautājumiem ir par to kādi blakusefekti būs novērojami, ja tiks lietots tas vai cits uztura bagātinātājs. Pašlaik, šajā jautājumā, cilvēkus var iedalīt divās grupās. Vieni saka, ka nekādas blaknes nav un nevar būt, citi apgalvo, ka uztura bagātinātāji ir visa ļaunuma sakne un no tiem var iedzīvoties visās slimībās un uzreiz. Blogs lielsunstiprs.com mēģinās ieviest vismaz nelielu skaidrību šai jautājumā.
Uztura bagātinātāju blakusparādības6
Uztura bagātinātāji pēc būtības nav nekas cits kā atsevišķu uzturvielu ekstrakts, kas pārveidots uzņemšanai daudz ērtākā un patīkamākā formā. Tas pats proteīns... apēst X daudzumu gaļas/olu/biezpiena vai, tomēr, izdzert 2 kokteiļus? A ja nonākam līdz aminoskābēm, tad tur vēl ir garšas jautājums (tiem laimīgajiem, kas nedzer aminoskābes bez mākslīgajiem saldinātājiem, varu pateikt, ka "bezgaršīgās" aminoskābes ir rūgtas, nedaudz atgādinot vērmeļu garšu). Tāpēc visi blakus efekti ir noteikti nevis ar FORMU, kādā tiek uzņemta tā vai cita uzturviela, bet gan ar SATURU. Ja cilvēkam ir, teiksim, kāda produkta nepanesamība, tad apēdīs viņš to no pulvera izveidotā kokteilī, vai arī, nosacīti, draudzenes ceptajā pīrādziņā, lietas būtību nemainīs – viņam būs slikti.
Tāpēc pats pirmais un galvenais nosacījums, kas būtu jāsaprot IKVIENAM šī bloga lasītājam – ir jāskatās ko lieto, kad lieto, kāpēc lieto utt. Kad kāds slimnieks sāk lietot viņam neparedzētus uztura bagātinātājus, turklāt lielos daudzumos, tad, jā, arī rodas problēmas, turklāt lielas problēmas. Klasisks stāsts ir par sirds slimniekiem, kuri lieto pirmstreniņa enerģijas dzērienus. Nez kāpēc, gadījumā, ja šāds slimnieks izdzertu 20 krūzes espresso kafijas, visi labi saprastu, ka pie vainas ir cilvēka stulbums, bet, ja ekvivalentu kofeīna u.c. stimulantu daudzumu uzņem no pirmstreniņa dzēriena, tad vainīgs ir "pulverītis".
Lai vai kā, taču ir tādas klasiskās problēmas, ar kurām var sastapties kāds mazāk prasmīgs vai zinošs neofits, kas ir saistītas ar ne pārāk pareizu produktu lietošanu vai kādām individuālām organisma īpatnībām. Tieši par pašām izplatītākajām šoreiz arī pierakstīšu.
Proteīns
Galvenās problēmas, kas var rasties kā proteīna lietošanas blaknes ir saistītas ar gremošanas sistēmu. Pirmkārt, tas ir meteorisms, kas veidojas dēļ lielā olbaltumvielu daudzuma organismā. Sākas pūšanas procesi, kas, protams, arī noved pie gāzu veidošanās. Protams, tas nav nekas ārkārtīgi bīstams, taču nepatīkams. Tāpēc, kā risinājums, ir jālieto mazāk olbaltumvielas (tas var būt kā mazāk kopumā, tā mazāk vienā ēdienreizē, t.i., sadalot tā daudzumu vairākās mazākās ēdienreizēs).
Tāpat var rasties aizcietējumi, kas ir raksturīgi jebkuru rafinēto produktu lietotājiem. Vai, gluži pretēji – var novērot arī caureju, kas ir saistīta ar laktozes nepamesamību. Protams, šādiem cilvēkiem tirgū tiek piedāvāti produktu bezlaktozes varianti.
Kreatīns
Viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem, kreatīns, arī var izsaukt dažādas blaknes, tajā skaitā, ko arī raksta uz iepakojumiem un lietošanas instrukcijā, palielinātu asinsspiedienu, taču tas ir ļoti reti un galvenās problēmas, kas var rasties arī ir saistītas ar gremošanas sistēmu un faktiski ir tādas pašas kā proteīnam (un geinerim tāpat).
Kā zināms, tad aptuveni 5% cilvēku ir kreatīna nepanesamība, kas arī izsauc šāda rakstura problēmas. Produktu ražotāji cenšas uz to nopelnīt, tāpēc ražo dažādas citas, no kreatīna monohidrāta atšķirīgas, formas, taču tās ir mazāk efektīvas. Tāpat ir jāatzīmē, ka, kā jau visiem uztura bagātinātājiem, arī kreatīnam blakņu parādīšanās iespējamība ir saistīta ar lielu devu lietošanu.
Enerģijas dzērieni un tauku dedzinātāji
Citādāk ir ar enerģijas dzērieniem (tauku dedzinātāji arī ir enerģijas dzērieni), kas ir ļoti populāri, jo, ja lietojot proteīnu un kreatīnu neko daudz sliktu savai veselībai nevar nodarīt (nē, nu var, protams, bet tur jau ir īpaši jācenšas un jāpaiet ilgam laikam), tad ar šiem padzērieniem var, turklāt, līdz pat letālam iznākumam (te gan es nebaidu, jo arī šajā gadījumā ir neveiksmīgi jāsakrīt daudziem faktoriem, taču risks ir daudz lielāks).
Tā kā šiem produktiem ir viens galvenais mērķis – palielināt atlēta veiktspēju maksimāli īsā laikā, tad tas notiek nevis ar kādu jaunu spēju rašanos (kas arī nav iespējams), bet ar esošo sistēmu darbības aktivizāciju, proti, stimulēšanu. Kā rezultātā paaugstinās asinsspiediens, var rasties nelaba dūša un pat vemšana, galvassāpes, bezmiegs, arī caureja. Turklāt, ir arī jāņem vērā, ka pēc šādu preparātu lietošanas var nebūt nekā no iepriekš minētajām blaknēm, bet parādīties tas "crash effect", kad kādā brīdī, kad beidzas dzēriena ietekme, organismam strauji zūd enerģija, līdz ar to strauji pasliktinās pašsajūta (nav stimulācijas + treniņā nogurdināts organisms).
Ko darīt? Ja variants – nelietot, nepastāv, tad lietot retāk, mazākās devās utt. Enrģijas dzērieni vispār ir jālieto tikai tad kad vajag, nevis katrā treniņā (turklāt, šādā veidā smazinās arī to efektivitāte, jo organisms pierod pie konkrētās stimulācijas).
Multivitamīnu kompleksi
Lai arī mums jau no bērnu dienām stāsta, ka vitamīni tas ir labi, ka tos jāēd labi daudz, patiesībā tā vis nav un arī vitamīnus var pārdozēt. Protams, kā jau ar jebkuru pārdozēšanu, tas notiek vai nu apzināti, vai ne no liela prāta, bet ne par to.
Lielākā problēma šajā gadījumā ir daudz un dažādu uztura bagātinātāju lietošana, kuros visos ir vitamīni. Katrā atsevišķi to nav daudz, taču, kā saka, kopā salasās. Vai tas ir dzīvībai bīstami? Nē, taču veselību gan var pabojāt. Bīstamāk ir pārdozēt taukos šķīstošos vitamīnus (A,D,E,K). Tiesa, tas nenozīmē, ka tagad pieskrienot pie saviem uztura bagātinātāju plauktiem ir jāčeko visas burciņas un, ieraugot, ka kādā produktā kāds vitamīns vairākus desmitus reižu pārsniedz dienā nepieciešamo daudzumu, jāplēš mati no galvas. Pirmkārt, tas nav bīstami, otrkārt – parasti tie ir vitamīni, kas šķīst ūdenī, t.i., ja to ir par daudz, organisms tos izvada ārā, tautas vārdiem runājot, izčurā.
Par urīnu runājot, jāpiemin, ka lietojot multivitamīnu kompleksus ļoti bieži urīns maina krāsu. Tieši tas arī ir rādītājs, ka neizlietotie vitamīni tiek izvadīti ārā. Līdz ar to, jo lielākā mērā urīna krāsa ir izmainījusies, jo vairāk ir izvadīts, t.i., jo mazāk esi uzņēmis. Šāds efekts visvairāk ir novērojams no tā sauktajiem "niknajiem sporta vitamīniem", piemēram, "Animal Pak". Šajos produktos patiešām ir vitamīnu hiperdevas, kas pat ne visiem sportistiem ir nepieciešamas, kur nu vēl fizkultūriešiem, tāpēc... jā, daudzi nopērk produktu un lielāko tā daļu vienkārši izčurā ārā. Tieši tāpēc nevajag dzīties pēc "hardcore-mega-hyper-uber" produktiem, ir jāskatās kas ir vajadzīgs TEV!
Par pārējiem produktiem nav ko stāstīt, jo... to nemaz tik daudz nav (vai arī tie ir ļoti specifiski), turklāt, ir jāņem vērā, ka katram tās blakņu izpausmes ir citādākas. Ko gan var ietiekt – kā jebkuru produktu, zāles, vai dzērienu, arī uztura bagātinātājus ir jālieto ar mērķi, nevis tikai tāpēc, ka lielais onkulis no reklāmas plakāta to iesaka. Ir jāsaprot ko, kad, cik daudz un kāpēc tu lieto un skaidri jāsaprot arī tas ko tu ar to gribi panākt. Tas arī palīdzēs izvairīties ja ne no visām, tad no lielākās daļas problēmu un blakņu, kas rodas no nemākulīgas uztura bagātinātāju lietošanas.