local-stats-pixel

Tradicionālais Šotokan karatē0

31 0

Šis raksts būs par autentisko Shotokan karatē. Kāpēc, pēc daudzu cīnas mākslu izpētes, nosliecos par labu tradicionālajām vērtībām un ko es domāju par citām cīnas mākslām. Vispirms karate vēsture:

Karatē ir radies Okinavā, Rjūkjū salās. Precīzs karatē rašanās laiks nav zināms, taču viens no faktoriem, kas veicināja tā attīstību, bija 1477. gadā Rjūkjū karalistes valdnieka Šo Šina aizliegums izmantot ieročus. 1609. gadā Šimadzu klans no Japānas iebruka Okinavā. Viņi ne tikai aizliedza izmantot ieročus, bet arī nodarboties ar cīņas mākslām, tai skaitā ar karatē. Tomēr pilnīgā slepenībā joprojām notika apmācības ģimenes lokā. Lai pilnveidotos, daži meistari slepus devās uz Ķīnu apgūt turienes cīņas mākslas.

1875. gadā Šimadzu klana okupācija beidzās un Okinava kļuva par daļu no Japānas. Meidzi restaurācijas laikā daudzi Okinavas jaunieši tika mobilizēti Japānas bruņotajos spēkos, un medicīnisko apskašu laikā ārsti bija pārsteigti par šo jauniešu labo fizisko stāvokli. 1901. gadā Okinavas pedagoģiskajā augstskolā pirmo reiz notika apmācības karatē.

Pēc tam tas sāka izplatīties arī pārējā Japānas teritorijā. 1922. gadā Japānas izglītības ministrs uzaicināja skolotāju Gičinu Funakoši no Okinavas ierasties Tokijā, lai parādītu karatē demonstrējumus. Pēc Otrā pasaules kara karatē kļuva populārs arī ārpus Japānas.

Un te būs svarīgākais:

Funakoši neizdomāja karate!

Kīnieši 1300. gadā aizveda uz Okinavu savas gadsimtiem atstrādātās cīņas mākslas. Okinaviešiem bija arī savas slepenās tehnikas, kuras viņi nevienam nemācīja, bet prata ļoti efektīvi sevi aizstāvēt. Viens no Funakoši skolotājiem bija Bushi Matsumura, kurš bija Okinavas karaļu miesassargs- labākais no labākajiem Okinaviešu cīņās. Galu galā visus mūsdienu karatē stilus, kas attīstījušies no Shuri-te cilts, var izsekot atpakaļ līdz Buši Matsumuras mācībām. Tad ko izdarīja Funakoši?

Funakoši apvienoja visas šīs tehnikas, kas gadsimtiem attīstījušās un zināšanas, un izstrādāja efektīvu sistēmu, kā vislabāk un efektīvāk to visu apgūt. Viņš neizdomāja karate, bet izveidoja efektīvu apmācības sistēmu. Tradicionālais šotokan karate nedos Tev iespēju cīnīties UFC par naudu. Tas nepalīdzēs vinnēt punktus sporta cīņās. Karatē šajās disciplīnās vispār nekotējās un nav absolūti nekādu reitingu. Karatē ir kā diena pret nakti ar UFC- tur ir uzbrukt, šeit ir efektīvi aizstāvēt sevi un savu ğimeni pret šādiem! Tu arī pa gaisu nelidosi un nespersi kaut kādam mistiskam augumā 3 metrīgam pretiniekam. Tā vietā “sekundes simtdaļā” vienkārši salauzīsi uzbrucējam celi (vai daudz citas labas un vieglas vietas) un cīņa beigusies. Milzīgs goliāts uzreiz saļimst. Būsi reālistisks. Atšķirībā no Krav Maga un wrestling pēc pusgada treniņa Tu nebūsi street fighter un nevarēsi tik agri cīnīties. Karatē nodarbībās sparings un brīvā cīņa Tev nebūs vismaz pirmos 3 gadus, jo kā drīkst to darīt, kamēr vēl nav dziļi iestrādāta precīza tehnika? Karate neļaus ietrenēt kļūdas, kas vēlāk atspēlēsies. Karate nodarbības dažreiz ir boring un instruktors izdomās 100 veidus, kā Tev sabojāt garīgo, lai PANĀKTU, ka Tu izlabo kādu savu kļūdu!

Karatē mācīs AIZSTĀVĒTIES nevis pret pudeles brāļiem, bet profesionāļiem. Progress būs ļoti lēns un grūts. Tomēr sasniedzot melno jostu, Tu varēsi acumirklī pieņemt lēmumu, ko darīt ar uzbrucēju- vai neitralizēt, bez veselības problēmām, neitralizēt ar veselības problēmām uz mūžu- piemēram, urīnpūšļa nesaturēšana uz dzīvi, kurlums, aklums, paralīze u.c., vai nāve ar vienu sitienu- piemērs? Kaut vai pa nervu, kurš no smadzenēm piegādā impulsu sirdij pukstēt. Jau pirmajā katā baltajai jostai māca apgriezt sprandu!! Misconception: bloki patiesībā karatē nav- tie visi ir sitieni. Priekš kam tērēt laiku bloķēt? “Bloka” uzvilciens arī ir “bloks,” un tas ko mēs domājam ir bloks- patiesībā ir sitiens. Bet sākumā tas tiek trenēts kā bloks, lai vēlāk noīsinātu ceļu- līdzīgi kā Jason Bourne ar savu Wing Chun- karatē ir tas pats apmācības veids. Vēl vienkāršotāk- piekarini 5kg svarus katrai kājai- pēc nedēļas noņem- uzreiz aizskriesi. Te tas pats- dziļās stājas bāzes treniņos, bet sparring vairs nav dziļa stāja un šeit arī parādās karate efektivitāte, kuru atstrādāji dziļajā stājā.

Padziļināti var mācīties kobudo- ieroči- vai pagrābt slotas kātu un mācēt ar to apieties, pašaizsardzība pret nazīšiem. Visām karatē katām var ielikt rokās arī bow, sai un nunchaku. Tas nav “tukša roka!” Tas ir “tukšs” neitrāls prāts, kas ir trenēts sekundes simtdaļā uzreiz reağēt uz uzbrukumu! Tradicionālais karate no sporta atšķiras ar to, ka tiek mācīti arī nāvējoši un kropļojoši sitieni, kurus sporta karatē nemāca, lai pasargātu no negadījumiem olimpiādēs, kur cīnās par naudu un punktiem! Karate Tevi sagatavos visa veida uzbrukumiem, tajā skaitā nāvējošiem uzbrukumiem Tev un/vai Tavai ğimenei. Karate neder Holivudai un sacensībām- tas ir pārāk reālistisks. Kurš tad lidos 5000 jūdzes uz karatē maču, kur cīņa ir galā jau pēc 10 sekundēm? Boring!!! Cilvēkus interesē punkti, lai “efektīvi” izskatās. Lai lidinās pa gaisu. Lai “baigi” ilgi cīnās! Daudz smukāk taču ir, kad ar griezto spērienu iesper pa seju, nevis ar vienkāršu spērienu uztrenēta meitene salauž goliātam celi turpat lejā un cīņa beidzas!

Iesaku apmeklēt pēc iespējas autentiskāko tradicionālo šotokanu, jo tas nemācīs muļķības un necentīsies Tev izpatikt, lai tikai nāc vēl! Piemēram LTKF Latvijas tradicionālo karate. Galvenais lai ir lineārā vēsture- Funakoshi- tad Nakayama- tad Enoeda un tad Tavs sensejs vai viņa skolēns! Lai ir izsekojamība! Lineāri var pārbaudīt jebkuru federāciju vai nav “McDojo-“ neīstais fake dojo. Nav svarīgi kādos vārdos Enoedas skolēni ir nosaukuši savas federācijas- LTKF, SKKK, SEKU, Saxon karate utt! Galvenais, ka tiek mācīts Funakoshi. Kad Tev būs septītais vai astotais dans arī varēsi nosaukt savu federāciju kā vēlies- piemēram, OUKPU (Only Unique Karate Professional Union) vai FDRHNDUK (pats izdomā ko gribi).

Latvian Traditional karate federation LTKF.

Lineārais būs Funakoshi-Nakayama-Enoeda+ Kawasoe (Abi atbrauca uz UK kopā)-Leigh Smith (LTKF Chief instructor, LTKF founder)-Inita Reimandova LTKF president + Didzis Nestro 6th Dan. Nav slikti sestais dans Latvijā!

Jautājumi un atbildes:

Būtu brīniškīgi, ja es zinātu Tavus jautājumus jau tagad, tad es varētu atbildēt. Bet Nu es atbildēšu uz dažiem iespējamiem jautājumiem:

Ar UFC/Wrestling es varu pelnīt naudu kam man karate?

Jā tik tiešām ar UFC/Wrestling un MMA var pelnīt kamēr esi jauns un nav bailes, ka Tev mierīgi salauž roku, celi utt. Tomēr jāatceras, ka ar to nenodarbojas visu mūžu. Karate ir vairāk lifestyle. Tu taču neej uz Gym ar domu pelnīt? Vai skrien krosu no rītiem peljnjas nolūkā? Tu to dari SEV, savai veselībai. Karatē ir priekš sevis, veselībai un pašaizsardzībai.

Ar Krav Maga jau pēc pusgada varu kauties!

Tik tiešām pret amatieriem uz ielas vai bārā GAN ar Krav Maga, GAN ar melno jostu pēc pieciem gadiem karatē var uzvarēt!! Krav Maga ir brīniškīgs īsterminja risinājums!

Problēmas rodas tad, ja pretinieks arī ir profesionālis, kurš labi zin ko dara. Pret profesionāljiem derēs tikai lēnām un korekti GADIEM atstrādātas tehnikas un kustības! Nekāds ātrs uzkačājums nederēs! Tāpēc karate sākumā NAV sparringa, jo tā ielaiž klūdas tehnikā!! Piemēram Džeisonam Burnam es dotu 4. Danu karatē + Kobudo melno jostu (ieroči- Sai, bow, nunchaku). Kaut arī vina background ir Wing Čuns un Jeet Kun Do (Bruce Lī).

Kā ar Taekwondo? U-šu Sanj (Kung fu)?

Taekwondo nāk no karate. 90% iznācis no karate. Es labāk tad trenējos originālo kam vēsture no 14. gadsimta atstrādātas tehnikas nevis 60. gadiem tikai! Uzreiz pajautā sev vai 80. gadu vecumā varēsi izpildīt gaisā griezto spērienu pa seju uzbrucējiem vai laupītājiem? Kāpēc nenodarboties ar kaut ko, kas der VISAM mūžam? Vai nav labāk salauzt celi milzīga izmēra pretiniekam un noskatīties kā vinš saljimst nekā censties ar kāju ielidot sejā, ka tikai labi izskatās?? Un- kamēr Tu esi gaisā- Tu esi Ljooooti ievainojams- neceri, ka es ar savu melno jostu stāvēšu un gaidīšu kamēr Tu ar savu spērienu atlidosi! Ar ušu arī esmu nodarbojies- vēlreiz saku- nav to vērts lidināties pa gaisu- trenēties iespert 3 metrīgam pretiniekam pa seju, jo TĀDI NEEKSISTĒ!! Ja tāds uzrastos es vai nu laistos lapās vai salaustu celi!!

Karate nav sparrings!

Nu tas nav tiesa! Ir! Bet ne uzreiz! Tas ir tas pats, kas pateikt, ka autovadītāja apliecībai nav rallijs klāt! Vispirms iemācies braukt, tad brauc rallijā!! Tieši tas pats karate- pirmos 3 gadus atstrādā PAREIZU tehniku- lēnie kumite utt., un tikai pēc tam sāk sparring! Man liekot uz melno jostu bija zobusargi, cimdi un kājstarpsargi. Citi liekot uz otro danu pārškēla seju brīvajā sparingā un bija 17 šuves slimnīcā- to es redzēju savām acīm un pateikt, ka karate nav sparringa tiešām izraisa smīnu. Jā pirmos 3 gadus nav!

Sporta karate vai tradicionālais?

Sporta karate ir priekš punktiem, traumatiskie un nāvējošie sitieni un tehnikas ir iznjemtas ārā drošības nolūkos.

Ja redzi, ka divi cīnjas laikā sāk lēkāt uz augšu un leju un savu energjiju sūta lejā zemē, nevis pretiniekā, tad, visticamākais, tas ir sporta karatē. Nevaru iedomāties bārā vai uz ielas kāds sāktu tā lēkāt, kad jākaujas! 😂

Latvijas karate federācija LKF kas ir zem WKF Pasaules karatē federācijas ir sporta karate;

Latvijas Tradicionālā karate federācija LTKF ir zem JKA- Japānas karate asociācijas, kā to aizsāka Funakoši un tur šāda palēkāšana nebūs.

Okey Tavs pēdējais jautājums varētu būt: “man ir personiski iemesli kāpēc es nevaru vai negribu trenēties tradicionālo Šotokanu vai Tu vari ieteikt ko vēl es varētu trenēties?”

Es ieteiktu trenēties reālas cīnju mākslas ar kurām vari nodarboties arī, kad būsi vecs vai arī ja kāda iemesla dēlj, piemēram, gūža vai kas cits slikti strādā. Lai nekas neklūtu par iemeslu kāpēc Tu pēkšnji vairs nevarētu ar kādu cīnjas mākslu nodarboties. Varu minēt piemēru no Šotokana- spēriens mawashigeri pēc grāmatas un teorijas izpildāms divos līmenjos- vēdera saules pinuma līmenī (chudan) un Galvas līmenī (džodan); tomēr mēs katrs esam savādāki un Šotokana grāmata domāta fiziski tam, kurš to ir sarakstījis- jo ne visi būs vienāda auguma un ar vienādām fiziskām spējām ar grāmatas autoru. Līdz ar to būs cilvēki, kas mawashigeri varēs izpildīt tikai pa celi kā chudan un vēderu kā džodan. Skolotājs neskatās augstumu eksāmenā, bet tehniku. Lai iet pa celi, ja tehnika ir pareiza- piemēram mawashigeri 45-90 grādu lenkjī, balsta kājas pirksti vērsti uz aizmuguri un kāja atgriežas uzreiz atpakalj pēc spēriena izpildes Lai saglabātu stabilitāti un kontroli. Tātad tehnikas pareizība, nevis augstums.

Bez Šotokana vēl iesaku Wing chun, kas iznācis no Bruce Lī Jeet kun-do. To arī var trenēties jebkurā vecumā, vienīgi jāatceras, ka Wing Chunam praktiski nav spērienu.

Arī Džudžitsu ir labs, vienīgi melno jostu var sasniegt tikai pēc 9-10 gadiem.

Aikido ir vismazāk agresīvais cīnjas veids. Tur izkauties nesanāks- aikido ir uzbrukuma neitralizēšanas cīnjas māksla.

Vēl savos pētījumos esmu dzirdējis arī par kādu Dienvidu, ne Austrumu cīnjas mākslu- Sanate Zano Zeni Okili- ljoti gribu to pamēgjināt. Praktikants ir praktiski neuzveicams, bet nevaru nekur neko par to atrast. Ja Tu ko esi dzirdējis- dod komentāros zinju- augstu novērtēšu!

Lai viss izdodas!!

Reklāma

Wingchuns

31 0 0 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma