Tiesneši ir tie cilvēki, vai sporta "ekspertu" galvās necilvēki, kurus var uzskatīt par visstiprākajiem personāžiem hokeja laukumā. Fiziskā ziņā, protams, tiesneši nav tik spēcīgi kā spēlētāji, bet morāli gan, viņi ir tie kuriem jāklausās spēlētāju, treneru un pat līdzjutēju pārmetumos, katru spēli. Vai viņi to ir pelnījuši?
“Stulbais tiesnesis”1
![Katrs cilvēks kurscaron... Autors: Hokeja Blogs “Stulbais tiesnesis”](https://img2.spoki.lv/upload2/articles/66/664400/images/Stulbais-tiesnesis-1.jpg)
Katrs cilvēks, kurš izvēlās kļūt par tiesnesi ir stipra persona. Ne kurš katrs ir gatavs pelnīt naudu tiesājot, bez šaubām Latvijas līmenī nevar izdzīvot tikai tiesājot, bet KHL gan var.
Pastāstīšu jums kā var kļūt par tiesnesi Latvijā, caur kādām grūtībām un pārbaudījumiem jāiet cauri. Katrā sporta veidā tiesnesi vienmēr būs grēkāzis, jo tā taču ir vieglāk, novelt vainu uz cietiem.
Lai kļūtu par tiesnesi, nav jāiet vairāku mēnešu vai pat gadu kursi. Viss ir vienkārši, tev jāsazinās ar Latvijas Hokeja federāciju un jāuzzina, kad sākās tiesnešu apmācību lekcijas (diemžēl aizvadītajā sezonā LHF nebija laika, gribēšanas vai citu iemesli dēļ kuriem kursi nenotika). Līdz, ko sākās kursi (ilgst 1 mēnesi) tev tie jāapmeklē un cītīgi jāapgūst teorija. Protams pārbaudīs arī tavu slidot prasmi, jo hokejā galvenais ir slidošana. Tas grūtības nevar sagādāt cilvēkiem, kuri jau kādreiz ir spēlējuši hokeju, apmeklējuši daiļslidošanu, gadu gaitā gājuši uz slidotavām vai vienkārši ziema pa dīķiem slidinājušies. Tomēr kāpjot uz ledus, tev būs jāparāda, ka esi cienīgs vilkt strīpaino formu un ar savu slidojumu jāpārliecina vērtētāji. Beigu fāzē vēl atliek pārskatīt likumu grāmatu un visu iekalt. Pēdējais darbs saistībā ar visu iepriekš minēto - eksāmens. Tik strikti kā KHL nav, kad tiesneši savā gala eksāmenā var pieļaut tikai divas kļūdas, bet vairāk kā pusei no jautājumiem vajadzētu būt pareizai.
Kad eksāmens izlabots un sagaidi atbildi, vari būt priecīgs, jo būsi pievienojies kuplajai LHF saimei. Kā licence iegūta federācija nozīmē halli, dienu un spēles, ar kurām tu sāksi savu tiesneša karjeru. Cik ilgi tu tiesāsi ir atkarīgs tika no paša cilvēka, jo ir ļoti reti gadījumi, kad LHF padzen kādu. Iesākumā "jaunajiem" jātiesā mazo spēles, lai praktizētos. varētu pat teikt, ka tas ir vissmagākais laiks.
Tie ir bērnu vecāku pārmetumi, spēles skatīšanās kā skatītājam, nevis tiesnesim un daudzas citas jauna tiesneša pieļautās kļūdas. Pats sākums ir kārtīgs rakstura pārbaudījums un caur grūtībām iziet vien 3-5 tiesneši no aptuveni 10. Pārējie atmet ar roku un beidz pat īpaši nesākot, lai gan atsākt var jebkurā mirklī. Tas ir vairāk nekā skaidrs, ka jaunie tiesneši uzreiz netiesās kā Odiņš vai Bulanovs viņi arī mācās tāpat kā jaunie spēlētāji. Krosbijs paņemot rokās nūju arī nemācēja ripu, iemest vārtu devītniekā, bet viss nāca ar darbu. Tas pats ir ar jaunajiem tiesnešiem, bet ne saistībā ar nūju, bet svilpi, kurā momentā svilpt kurā nē. Citreiz vecāki bērnu hokejā neapdomā, ko bļauj uz tiesnešiem. Tiesnesis ir tāds pats cilvēks kā jūs un, ja tiek izdarīts pārkāpums, kuru tiesnesis neredz nevajag izbļaut visu lamu vārdu ābeci, tā nav NHL izslēgšanas spēļu finālsērijas 7. spēle. cilvēki esat apdomīgi, kad nākošreiz uzbrēcat uz tiesnesi un padomājiet kā jūs justos viņu vietā.
Latvijā kopumā reģistrēti - 195 laukuma tiesneši un 187 brigādes tiesneši.