Vai skaists=muskuļots=stiprs? Kādas ir modes tendences sportā un vīriešu miesasbūvē, un kā tas saistāms ar reālo fizisko spēku. Par to mazliet šajā rakstā.
Skaistums un spēks6
Episka komiksa/multfilmas/grāmatas tipisks varonis ir spēkavīrs ar platiem pleciem un šauru jostasvietu. Šāda rumpja apgrieztā trīsstūra forma skaidri norāda uz varoņa lielo fizisko spēku. Taču realitātē viss ir citādāk.
Zinātne un prakse parāda, ka šāda auguma īpašnieks nevar būt īsti spēcīgs un viņa mugurkauls ir pakļauts traumu riskam. Attīstīti pleci un krūšu muskuļi kopā ar šauru vidukli nozīmē vājus vēderpreses , vēdera slīpos un muguras garos muskuļus. Tieši šie muskuļi ir atbildīgi pa mugurkaula stabilizāciju un pasargā skriemeļus no nobīdes un citām traumām.
Sportistam ceļot lielu svaru, notiek sasprindzināšanās un vēdera dobuma iekšējā spiediena pieaugums. Augstāk minēto muskuļu korsete samazina slodzi, kas vērsta uz mugurkaulu, uzņemoties daļu smaguma un pasargājot to.
Bez tam vāji attīstīti vēdera muskuļi smagumu celšanas laikā var izvērsties par trūci – iekšējo orgānu (zarnu) izspiešanos caur vājām vietām muskuļu sieniņā.
Saprotams, ka spēcīgi vēdera muskuļi pasargā arī iekšējos orgānus no ārējās iedarbības, kas ir aktuāli cīņas sporta veidu piekritējiem. Attēlā esošais Aleksandrs Zassa uzstājās cirkā, piedāvājot atlīdzību tam, kas spēs nogāzt viņu no kājām ar dūres sitienu vēderā. Profesionālais bokseris Toms Bērns salauza roku pret viņa vēderpresi sava mēģinājuma laikā.
Arī pašiem bokseriem vēdera slīpie muskuļi ir būtiski – tie palīdz iegriezt ķermeni un ielikt sitienā visu savu masu. Tāpēc profesionāliem bokseriem ķermeņa uzbūve ir drīzāk cilindriska nevis trīsstūrveida.
Antīkajā kultūrā un 19.gs. otrajā pusē no jauna attīstījies atlētisma kults radīja fiziski stiprus vīrus, kuru augumi bija ne pārāk iespaidīgi, salīdzinot ar mūsdienu kultūristiem (par steroīdiem nemaz nerunāsim).
Georgs Lūrihs ar vienu roku varēja pacelt piecus cilvēkus. Viņam piederēja 20 pasaules rekordi.
Georgs Gakkenšmidts 1901. gadā kļuva par pasaules čempionu franču cīņā, vairāku rekordu svarcelšanā īpašnieks.
Taču drīz sportisti sāka specializēties vai nu spēka rekordu sasniegšanā (smagā atlētika, pauerliftings), vai nu ķermeņa attīstīšanā (bodibildings, fitness). Kāda ir starpība? Palūkojiet uz vīriešiem attēlā. Labajā pusē ir Ženē Ričalks, pasaules čempions spiešanā guļus. Kreisajā pusē esošais Skots Mendelsons izskatās sportiskāks, bet ceļ par 50 kg mazāk.
Šeit redzami spēka vīri no Lietuvas, Ukrainas un Polijas, kas katrs ir bijuši par pasaules čempionu un rekordistu, neskatoties uz atšķirīgo miesasbūvi.
Kāpēc tie stiprākie vīri izskatās par tuklīšiem salīdzinājumā ar kultūristiem? Tāpēc, ka muskuļu reljefu palielina ar izolētu slodzi, vingrinājumos noslogojot vienu konkrētu muskuli. Turpretī smagatlētikā mērķis ir pacelt lielāku svaru, un to vieglāk veikt, iesaistot pēc iespējas vairākus muskuļus.