local-stats-pixel

Par "uzpūstajiem muskuļiem" un ne tikai172

842 19

Lai uzrakstītu šo rakstu mani, teikšu godīgi, "iedvesmoja" šis te raksts:

http://www.spoki.lv/foto-izlases/Sanemamies-un-klustam-tadi-ka/445566

Precīzāk, nevis pats raksts (lai arī tas daudziem varētu kalpot par motivāciju), bet gan komentāri pie raksta, proti, stāsti par uzpūstajiem muskuļiem, pelēko šķidrumu, kas tek ārā no pārsprāgušiem muskuļiem un ķīmiskajiem pulveriem, ko lieto, lai šos uzpūstot muskuļus panāktu.

Tieši par šiem pulveriem (un arī presētā veidā pieejamajiem pulveriem, t.i., tabletēm) arī ir šis stāsts – Sporta uztura bagātinātāji priekš cilvēkiem, kas nodarbojas ar spēka sportu (tas ir ne tikai bodibildings, bet arī svarcelšana, strongmenu sacensības, spēka trīscīņa). LAI REIZI PAR VISĀM REIZĒM BEIDZOT "PARASTAJIEM MIRSTĪGAJIEM" RASTOS VISMAZ APTUVENS PRIEKŠTATS PAR TO KO TAD "LIELIE ONKUĻI" ĒD UN PRIEKŠ KAM TAS IR VAJADZĪGS

Proteīna pulveris

Dzirdot vārdu savienojumu "Sporta uztura bagātinātāji" liela daļa, droši vien, uzreiz iedomājas lielās burkas ar kaut kādu, viņuprāt, puslegālu "brīnumpulveri" no kura muskuļi aug kā sēnes pēc lietus. Nu tad, draugi mīļie, tieši tas ir proteīna pulveris. Jeb, ja pārtulko latviski, olbaltumvielu pulveris.

Olbaltumvielu labākie avoti – olas vai atsevišķi to baltumi (kas arī loģiski pēc nosaukuma), biezpiens, gaļa, arī zirņi, pupas (pēdējie divi gan netiek uzskatīti par pilnvērtīgiem olbaltumvielu avotiem).

Pulvera izgatavošana (par pamatu ņemot pašlaik ļoti populāro Whey, jeb sūkalu olbaltumvielu pulveri) – ražojot sierus un biezpienus paliek pāri "suliņa", kas arī ir sūkalas. Agrāk tās vienkārši lēja ārā, bet kopš ne visai sena laika cilvēki ir sapratuši, ka šajā gadījumā bezatkritumu saimniekošana ir ļoti izdevīga un šīs sūkalas tiek tvaicētas, filtrētas un tām tiek pievienoti vitamīni, lai jau beigu procesā, safasētas pa lielām burkām (vai arī paciņām, kas līdzīgas kafijas paciņām), varētu sūtīt pie proteīna badu pārdzīvojošiem kačokiem.

Pēc būtības šis pulveris ir līdzīgs tam, ko jebkurā aptiekā vai lielveikalā pārdod kā zīdaiņu uzturu. Un agrāk, kad šajos platuma grādos (visā PSRS) šādi proteīna pulveri nebija pieejami ne-izlašu atlētiem, tieši šīs bērnu pulverveida putriņas arī bija TOP uztura bagātinātājs.

Vajadzība pēc tā ir ļoti vienkārša – lai muskuļi augtu, katru dienu atlētam ir jāuzņem vismaz 2-3 grami (nu PRO bodibilderiem šīs normas ir lielākas un stipri individuālas, bet mēs runājam par vidēja līmeņa advancētiem kačokiem). Lai uzņemtu šo daudzumu ar pārtiku, ir jāapēd ĻOTI daudz biezpiena, olu utt. Piemēram, pēc treniņa, lai aizvietotu vienu glāzi (~400 ml) proteīna kokteiļa, ir jāapēd 2 paciņas vājpiena biezpiena (tīrā veidā). Piekritīsiet, ka iedzert garšīgu (pēc garšas mūsdienās šie kokteiļi neatpaliek par kafejnīcās piedāvātajiem piena kokteiļiem) kokteili, nekā izēst palielu bļodu biezpiena (atgādināšu – tīra biezpiena, bez nekā cita).

Geineri

Geineris ir proteīna brālis. Jebšu pavisam vienkārši runājot – tas ir tāds pats proteīns, tikai klāt nāk ogļhidrāti, kas ir vajadzīgi, lai organisms labāk atjaunotos pēc slodzes, atjaunotu enerģiju (kā stāsta zinoši ļaudis, kamēr organisms nav atjaunojis enerģijas krājumus, muskuļu "būvēšana" nenotiek).

Pēc būtības var pirkt atsevišķi olbaltumvielu un atsevišķi ogļhidrātu pulveri, ko vēlāk sajaukt kopā, kas faktiski sanāk arī lētāk.

Geineris ir labākais palīgs masas uzņemšanai priekš cilvēkiem, kam "gaļa" aug švaki. Taču, tajā pašā laikā, patiesībā reklāmas geineriem ir vairāk nekā jēgas. Un pie sabalansēta uztura, ar jebkādu ķermeņa tipu, tīrais olbaltumvielu pulveris dod ne sliktāku rezultātu. Cita lieta – sabalansēts uzturs (par to vēlāk).

Aminoskābes

Šeit, priekš parastā mirstīgā, sākas absolūta panika un histērija – tabletes (nu labi, ir arī šķidrā veidā aminoskābes, bet tabletes, man liekas, ka ir populārākas vēl aizvien)! Bet patiesībā tas viss ir figņa un provokācija, kā tautā saka, jo olbaltumvielas sastāv tieši no aminoskābēm, taču, lai organisms tās saņemtu, tam vispirms olbaltumvielas ir jāsadala, tādējādi tērējot enerģiju. Taču ja iedzer aminoskābes tīrā veidā, tad tās arī pa taisno nonāk tur, kur tām būtu jānonāk – muskuļu būvēšanas pirmrindniekos.

Tāpat izšķir garās aminoskābju saites (saīsinājumā - BCAA), kas ir vēl labāk, jo tās ir vēl "gatavākas lietošanai".

Ja paplašina izklāstu par aminoskābju jēgu, tad tās iedalās divās daļās – aizstājamās un neaizstājamās. Ar aizstājamajām viss vairāk vai mazāk ir skaidrs, tās organisms sintezē pats. Savukārt neaiztājamās aminoskābes ir jāuzņem ar pārtiku un labākie to avoti ir +/- tie paši, kas proteīnam. Starp citu, pats labākais un pilnīgākais aminoskābju avots ir... cilvēka gaļa, taču to, vismaz pie mums, kaut kā nav pieņemts ēst. ;)

Tieši tāpēc, lai neēstu tos, kas uz svaru zāli neiet, kačoki ēd aminoskābes tabletēs, kas palīdz muskuļiem atjaunoties pēc slodzes (t.i., augt).

Kreatīns

Tas ir vēl viens pulveris (klasiskā izpratnē, taču ir arī košļājamās tabletes un visādas citādas izvirtības). Kreatīns (kreatīna fosfāts), kas ir viens no vecākajiem zināmajiem uztura bagātinātājiem, dod enerģiju (arī spēku, izturību un, kas priekš parastiem kačokiem nav mazsvarīgi, aiztur ūdeni, tādējādi muskuļi kļūst apjomīgāki), turklāt uzreiz, kā tikko mums ir slodze, taču tā ir teorija, jo faktiski visi kreatīna produkti ir ļoti nestabili un lielākoties nemaz nenonāk līdz vajadzīgajām vietām, tāpēc, lietojot to, metodika paredz divas fāzes – uzlādēšanos un darba fāzi. Uzlādēšanās laikā (nedēļa) ir jāuzņem līdz pat 20g kreatīna dienā, bet jau nākamajā nedēļā pietiek ar 5-10g dienā.

Svarīga piezīme – kreatīns ir preparāts, kas, to pārdozējot, var ietekmēt aknu darbību visai un visai negatīvi, tāpēc ilgāk kā mēnesi-pusotru to nevajadzētu lietot (t.i. mēnesi palieto un paņem nedēļas pauzi, tad atkal mēnesi vari iziet ciklu).

Pirmstreniņu formulas

Tāpat lielu poplaritāti ir guvuši pirms treniņu enerģijas dzērieni. Un te es nerunāju ne par RedBull, ne arī Monster skārda bundžām (tās pirms treniņiem labāk ni un ni), bet par Jack3d un tam līdzīgajiem.

Jēga – ir vairāk enerģijas, vari ātrāk atpūsties setu starplaikos, arī psiholoģiski labi "dod kaču", taču ar spēcīgās iedarbības pirmstreniņu formulām ir jābūt uzmanīgiem, jo, tomēr, sirdi un asinsvadus, kā arī nervu sistēmu tie ietekmē un šādi dzērieni nav ieteicami jauniešiem, kas veikalā oficiāli nedrīkst pirkt ne alu, ne cigaretes.

N.O.

Šoreiz mēs runāsim nevis par N.O. (slāpekļa nitrāts) kā strītreisinga neatņemamu sastāvdaļu, bet gan par N.O., kas ir domāts, lai organismā nesairtu olbaltumvielas, jebšu ļoti vienkārši runājot – lai iegūtie muskuļi turētos ilgāk.

Šis preparāts īstenībā ir visai šaubīgs, jo te, kā saka, galvenais ir pašiedvesma un, protams, arī katra individuālās ģenētiski-fizioloģiskās īpašības. Kādam tas strādā kādam nē, tāpēc katram individuāli ir jāskatās vai lietot N.O., vai arī labāk pa to naudu nopirkt proteīna pulvera kilogramu (šis ieteikums attiecas uz visiem sporta uztura bagātinātājiem, jo, kas vienam strādā un dod nenormālus rezultātu pieaugumus, citam var būt tikpat noderīgs kā dzērveņu ķīselis).

Tauku dedzinātāji

Par šiem brīnumlīdzekļiem droši vien ir dzirdējuši ne tikai tie, kas strādā svaru zālē, bet arī jaunkundzes, kas visu laiku cīnās ar "liekajiem" kilogramiem. Otrajā gadījumā par tauku dedzinātāju vajadzību es stipri šaubos (nu ja nu vienīgi tā ļoti minimāli), bet kačokiem, sevišķi, ja viņi gatavojas sacensībām, nodzīt liekos taukus ir "dzīvības vai nāves", precīzāk, ieņemamās vietas, jautājums.

Ir divu veidu tauku dedzinātāji – tie, kas stimulē nervu sistēmu, palielina ķermeņa temperatūru utt. un tie, kas vienkārši samazina apetīti, palīdz transportēt taukus un ierobežo to uzsūkšanos.

Kurš variants ir labāks? Godīgi sakot – abi ir vienādi un to izvēle ir absolūts gaumes jautājums. Taču jāatceras, ka tauku % samazināšanā galvenais ir ēšana un kardio treniņi, tauku dedzinātāji, kā stāsta pieredzējuši atlēti, dod, labākajā gadījumā, tikai 10% no rezultāta (t.i., ja izdosies tikt vaļā no 10 kg, tad tikai 1 kg būs pateicoties fat burner).

Testesterona būsteri

Vēl viens preparāts, kur galvenais ir pašiedvesma. Īstenībā testesterona preparāti (ZMA vai tribulus terestris) var būt nepieciešami tikai tiem, kas jau ir pārkāpusi 30 gadu slieksni un kuriem testesterona līmenis organismā sāk kristies. Viss pārējais – reklāma.

Taču faktiski testesterons palīdz organismam sintezēt olbaltumvielas, aminoskābes.

Vitamīni un minerālvielas, eļļas

Tāpat jebkuram atlētam, kas nodarbojas ar sava ķermeņa uzlabošanu vai spēka rādītāju palielināšanu, ir vajadzīgi papildus vitamīni, kā arī vēl visādas "mazās" lietas (zivju eļļa, atsevišķas aminoskābes utt), kas beigās dod lielu rezultātu.

Galvenais šajā sadaļā ir multivitamīni (var ņemt parastos, bet labāk ir ņemt sporta mulitivitamīnus, jo otrajos vienkārši devas ir samērotas (palielinātas) ar fizisko slodzi, kāda ir sportistiem) un eļļas (tauki). Klasiskā gadījumā tā ir zivju vai linsēklu eļļa, kurā ir omega 3-6-9 taukskābes.

Pārējie preparāti

Kāds teiks, ka tie nav visi preparāti, ko lieto onkuļi un, jā, ari tantes no svaru zāles (piemēram, ēd arī augšanas hormonu aktivizatorus utt.). Un te, protams, ir jāpiekrīt, TAČU ar vienu būtisku BET – tas viss ir individuāli un atkarīgs no reālā labuma. Tb ja kādam labus rezultātus dod degunradža urīns, tad, lūdzu, var dzert arī to, taču šeit, kā jau daudzos gadījumos, galvenais ir pašiedvesma un rezultāts.

Pašlaik katru mēnesi lielās kompānijas tirgū izlaiž pa pāris jaunumiem, taču pēc laika veikalu plauktos paliek tikai daži no tiem. Iemesls tam ir vienkāršs – tas vienkārši nestrādā (iemesls šādam "aplauzienam" ir vienkāršs, uztura bagātinātājus lielākoties pērk nopietni atlēti ar vismaz kaut kādu iepriekšējo pieredzi, bet jaunos produktus testē uz "parastiem cilvēkiem", kuri līdz tam nav trenējušies, tāpēc viņi var ēst jebko un viņiem būs rezultāts).

Tas īsumā būtu viss tieši par uztura bagātinātājiem, taču ja jūs domājat, ka tagad aiziesiet uz veikalu, visu sapirksieties un jau pēc nedēļas saņemsiet ielūgumu uz Mr.Olympia, tad šāda pieeja ir saknē nepareiza!

Pirmais un pats būtiskākais ir ēšana. Pamatēšana! Sabalansēts uzturs, kurā ir vajadzīgais daudzums kaloriju, olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu. Uztura bagātinātāji ir tikai un vienīgi BAGĀTINĀTĀJI un savu maksimālo rezultātu tie dos tikai tādā gadījumā, ja uzturs būs maksimāli precīzs. Tāpat ir jāņem vērā, ka no kopējā "rijamā" (visa kopā = ēdiens+UB), bagātinātājiem nevajag pārsniegt 40% (taču, lai pamatoti pietuvoties šādiem procentiem ir jābūt bodibilderim, kurš piedalās sacensībās, ar vairāku gadu pieredzi). Taču faktiski, ja ir daudz brīva laika un naudas uztura bagātinātājus var neēst vispār un mēģināt vis vajadzīgo uzņemt ar normālu pārtiku, taču tas būs ĻOTI grūti un, zinot Latvijas veikalu/tirgu piedāvājumu, iespējams, ka pat neiespējami.

Runājot par ēšanu ir 2 teicieni, kas raksturo tās nozīmi – "Uzturs ir 80% rezultātu" un "Tu vari izlaist treniņu, bet ēdienreizi - nekad".

Otrais, lai sasniegtu rezultātus ir atpūta. Jebšu diennaktī ir jāguļ vismaz astoņas stundas. Un te visiem tusētājiem, protams, sākas problēmas, taču, piedodiet un atvainojiet, bet savādāk nevar. Protams, kaut kādi rezultāti būs redzami, pat ja negulēsiet noteikto stundu skaitu, taču tas nebūs maksimālais iespējamais rezultāts.

Un, treškārt, (jā, tikai treškārt) ir treniņi – maksimāli koncentrēti, pareizi, regulāri, tādi, kas aptver visas muskuļu grupas (nevis tikai "pludmales puišeļu" treniņi uz bicepsu, presi un krūšu muskuļiem) un intensīvi.

Un nobeigumā, tomēr, pāris vārdi par steroīdiem, jo tie tiek pieminēti uzreiz kā tiek runāts par bodibildingu un spēka sportu. Uzreiz gribu piebilst, ka tie visi ir aizliegti preparāti un legāli tos dabūt nav iespējams. Vienīgi pēc ārsta receptes, taču tā kā tie ir spēcīgas iedarbības preparāti, lai ārstētu slimniekus ar smagām kaitēm, tad vesels cilvēks recepti var dabūt tikai no, teiksim, tā, ne visai godīgiem ārstiem.

Ja runājam par nepieciešamību, tad arī jāsaka, ka parastiem atlētiem, kuri strādā "prieka pēc" vai arī piedalās vietējā mēroga sacensībās tie nav vajadzīgi nemaz un absolūti. Taču tie, kas nodarbojas ar sportu profesionālā līmenī, tiem, tiešo otrādāk, nav iespējams iztikt bez tiem... jo spiest 300 kg stieni guļus... nu bez ķīmijas tas nav iespējams (to saka arī cilvēki, kas ir sasnieguši šādus rezultātus). Un īstenībā, personīgi es, lai arī neatbalstu steroīdu lietošanu, pret PRO sportistiem, kuri rezultāta dēļ ir gatavi reāli ziedot (nevis tikai vārdos) arī savu veselību dzīvību (impotence, ar kuru biedē visus bodibilderus, ir tikai viena nelaime un nebūt ne pati nopietnākā), izturos ar zināmu respektu. Tas ir viņu ceļš un viņu nopietns lēmums.

Taču visos pārējos gadījumos steroīdi NAV VAJADZĪGI UN NAV PIEŅEMAMI!

Taču jāpiebilst, ka pat ja kāds ir izdomājis ēst aizliegtos preparātus, tad viņam tie muskuļi neuzpūšas un tāpat ir jāiet uz svaru zāli, jāstrādā ĻOTI smagi, jāēd ĻOTI daudz un tikai tad būs rezultāts. No nekā nekas nerodas. Par laimi, vai diemžēl. Savukārt rezultātu noturīgums – jā pēc kursa beigām rezultāti krīt, taču ja par pamatu ņem, ka pieaugums uz AS rēķina ir 100%, tad pēc kursa paliek 30-40%, kas tomēr arī ir ieguvums.

Biegās gan gribētos pateikt – nevajag visu laiku stāstīt par ķīmiskajiem pulveriem un neveselīgo bodibildingu, no veselīgas attieksmes pret sportu (un te runa ir tieši par veselīgu attieksmi) neviens nav nobeidzies. Un vēl interesantāk ir tad, kad par visiem šiem "briesmīgajiem un neveselīgajiem muskuļu kalniem" stāsta cilvēki, kas katru piektdienu dzer alkoholu, ikdienā smēķē, ēd čipsus utt.



842 19 172 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 172

0/2000

par kreatīnu informācija mazliet neprecīza, bet tā labs raksts :)

0 0 atbildēt

sen bija zināms par tām olbaltumvielām ,labs raksts nezinīšiem.

0 0 atbildēt

Uztura bagātinātāji ir ļoti svarīgi nopietniem sportistiem, tiem kas nenodarbojas ar to nopietni nevajadzetu daudz aizrauties speciālo uzturu, tā ir liela slodze gremošanas orgāniem, aknām un nierēm.

Manuprāt labākais šajā sportā ir pašdisciplīna, nemitīga cīņa pašam ar sevi katrā trenniņā. 

0 0 atbildēt

beidzot lasaaams raxrs! :)

0 0 atbildēt

Izlasīju visu līdz galam. Neko sliktu šinī hobijā nesaskatu, respekts par apņēmību cilvēkiem kuri trennējas un uztur sevi formā- uzsākt ir viegli, bet ievērot režīmu ir daudz grūtāk, pats aprobežojos ar pāris vingrinājumiem, pievelkoties pie stieņa, atspiežoties, uztaisot presīti 2 reiz nedēļā augstākais, lai muskuļi nepārvērstos biezpienā :) Katram savs hobijs. Respekt.

0 0 atbildēt

Foršs un noderīgs raksts, paldies! ;)

0 0 atbildēt

Mans viedoklis ir tāds, ka labāk būt "normālam", nevis uzpūstam kā balonam. Un piekrītu tiem, kas saka, ka visa dzīve nav tikai sporta zāle vien. Pats arī nodarbojos ar sportu, + ar vēl daudzām lietām. Pēc manām domām, labāk ir sevi attīstīt vispusīgi, nevis tikai vienā virzienā emotion

0 0 atbildēt

Man slinkums lasīt bet nojaušu ka esi ieguldijis daudz darba :D

0 0 atbildēt

sis looti labs

0 0 atbildēt

pēc tava raksta izlasīšanas , esmu pat apsvēris domu paņemt to enerģijas dzērienu, jo kaut kā pēdējā laikā nau tā motivācija vairāk un baterijas ar sēžas bet nu tomēr kaut kā saņemos un aizeju, eju jau gadu un ķīmiju vispār neesu vēl lietojis!

0 0 atbildēt

to AUTORAM

taisnība ka pirms tām sacensībām un lielajām foto sesijām viņi speciāli atūdeņo organismu lai tās dzislas vairāk izspiežas un skats būtu efektīgāks ? tā kautkāda raidījumā pirms pāris gadiem stastīja kaukāds LV kačoks. teica vel kad atūdeņojas gandrīz nedēļu visi muskuļi no tā sāap

0 0 atbildēt

hard work

0 0 atbildēt

Hmm, izlasīju visu, šķita ļoti interesanti. :) dažas lietas tik tiešām nezināju. :) no manis pluss par pacietīgo rakstīšanu. :) un par to, ka viss uzrakstīts ''cilvēku valodā'', lai arī meitene, kas gandrīz neko par to nezin, spēj ''iebraukt'' :D 

P.S.viss jau forši, bet tomēr palieku pie sava-skaists augums ir skaists, kamēr tas nekļūst par apsēstību. :) un ja vīrietis dzīvi pakārto tikai tam, lai izskatītos pēc kalna.. heh.. tad manu uzmanību nepievērst.. :D daudzas man piekrīt.. :) kas par daudz, tas par skādi. :) 

Puiši, rūpējaties par sevi, bet nepārspīlējiet. :)

0 0 atbildēt

Man patika. 

0 0 atbildēt

sporta uzturs jalieto noteikti 

1 2 atbildēt

tie kas to vel nezinaja labs raksts

1 2 atbildēt

kas te komentāros dirš,ka kačāšanās mājas ir droņīšana...lohi esat? katrs izvēlas savu,protams zālē ir vairāk iespēju nekā mājās,bet,ja ir atbilstošs komplekts arī mājas apstākļos trenējoties rokas un visu kermeņa aukšējo daļu var uztrenēt ļoti labi,saku to,jo katru dienu redzu dzīvus piemērus tam.šeit nerunāju par kājām,jo kājām vajag citus trenežierus,tas gan zālē.vienkārši skatos dažiem-zāles kačokiem galvā sakāpis.

1 2 atbildēt

man radās daudz jautājumu :D viens no tiem - tu zini kas ir proteīni? :D

0 1 atbildēt

Tie tkas iet uz sporta zali ieskau lietot obligati 

Proteinu 

kreatinu 

aminoskabes 

tad muskuli buss 

0 2 atbildēt

es visu izlasīju un es piekrītu. turklāt nav nekāda jēga šitā piepūsties. tas tomēr nav tas perfektākais un veselīgākais risinājums. un ar tādiem musīšiem tomēr ikdienā ir grūti dzīvot. tak'atas ir lieki.

1 3 atbildēt
« 1  2  3  4 »