Daudz laimes 2013.gadā! Vai Tevi māc sajūta, ka vēl viens gads ir pagājis, bet Tev tā arī nav izdevies sasniegt savus mērķus svara zaudēšanā un veselīga dzīvesveida uzturēšanā? Daudzi cilvēki gadu mijā ik reizi nosprauž jaunus mērķus, taču jau pavasarī viss ir apnicis un dzīve atgriežas vecajās sliedēs. Te būs daži padomi, kā izvēlēties mērķus, pie kuriem vari turēties ilgtermiņā un kuri palīdzēs sasniegt veselīgāku un vieglāku dzīvi.
1. Nospraud mazus mērķus. Izvēlies sasniedzamus mērķus, kas nav pretrunā ar Tavu dzīvesveidu. Ja vēlies zaudēt 20 un vairāk kilogramus, vispirms uzstādi mazāku mērķi, piemēram, 3 kilogramus. Kad zaudēsi pirmos 3 kilogramus, varēsi sākt strādāt pie nākamajiem.
2. Kontrolē porcijas. Porcijas izmēra kontrolēšana ir labākais veids, kā zaudēt svaru, turpinot ēst iemīļoti pārtiku. Elementāri - lielākām porcijām ir vairāk kaloriju, tātad samazinot porciju Tu samazini kaloriju daudzumu. Vispirms jānosaka, cik daudz Tu patiesībā apēd un kad Tu apēd pārāk daudz, tad jāveic izmaiņas. Porciju kontrole nenozīmē mikroskopiskas porcijas. Tu vēlēsies samazināt apēstās salātu mērces, šokolādes, izdzertās limonādes un citu kalorijām bagātu ēdienu daudzumu. Labās ziņas - Tu varēsi ēst vairāk svaigu augļu un dārzeņu. Lieliska izvēle ir salāti (un nesatraucies, cik daudz salātlapu apēd - kaloriju nav daudz), bet uzmanies no kalorijām bagātajām salātu mērcēm. Pilnīgi pietiek ar divām tējkarotēm uz porciju.
3. Kādu laiku raksti pārtikas dienasgrāmatu. Pirmais solis pretī ilgstošām izmaiņām ir spēja noteikt, kur ir problēma. Pat ar mēnesi ilgu dienasgrāmatas rakstīšanu pietiks, lai noteiktu problēmzonas. Ievēro, cik daudz Tu ēd, ko un kad un vai Tu ēd tāpēc, ka jūti izsalkumu vai kāda cita iemesla dēļ.
4. Izdari nelielas izmaiņas. Mēģini vienlaicīgi izdarīt vienu vai divas nelielas izmaiņas. Vislielākās cerības pieturēties pie jaunā ir tad, ja mērķis ir neliels. Piemēram, vispirms atsakies no limonādēm. Pēc kādas nedēļas, atsakies, piemēram, no ceptas pārtikas. Un tā tālāk. Un apbalvo sevi par labu uzvedību, taču ne ar pārtiku.
5. Ēdiens kā varavīksne. Mēģini ēst visu veidu augļus un dārzeņus, turklāt dažādās krāsās. Krāsains augļu un dārzeņu spektrs ir labākā izvēle, dažādos krāsu spektros ir dažādi antioksidanti. Uzmanību! Krāsaina diēta neattiecas uz dažādas krāsas M&M's :)
6. Ļaujies pārkāpumiem. Legalizējot savu mīļāko aizliegto pārtiku un atļaujoties to laiku pa laikam, Tu izjutīsi mazāku vajadzību pēc tās. Izbaudi un nešausti sevi.
7. Kusties. Pievērsies fiziskām aktivitātēm, kuras Tev patiešām patīk un kurām ir vieta Tavā dzīvē. Izvēlies to, kas Tev sagādā prieku un ko Tu vari darīt ilgtermiņā. Ja 2012.gadā Tev nepatika apmeklēt sporta zāli, šogad izvēlies ko citu. Un atceries, ka nozīme ir arī nelielām izmaiņām dzīvesstilā. Izvēlēs trepes lifta vietā, pusdienas pārtraukumā noej pāris kvartālus vai atstāj mašīnu pāris kvartālu attālumā no galamērķa. Man zuda interese par trenažieru zāli bet es iemīlēju spēka jogu, tāpēc izvēlējos to. Pēc tās es jūtos labi.
8. Uzmanies no diētām. Aizmirsti par iedomu dietām, proteīnu diētām vai "maģiskām" produktu kombinācijām. Vislielākās cerības uz panākumiem ir ēdot pārtiku no visām produktu grupām un piekopjot veselīgu dzīvesveidu. Labākā diēta ir tā, par kuru tu pat neatceries - izmaiņas dzīvesstilā, kuras Tu spēj paturēt ilgtermiņā.
Visbeidzot, notici sev! Veselīgu 2013!
Šo padomu autore ir uztura speciāliste Līsa Janga
Avots: huffingtonpost.com