Stulbs šoreiz nav saistīts ar sliktu redzi.
Lietas, kas tevi padara stulbāku29
Sanāksmes
Virdžīnijas Tehniskajā Universitātē pētīja mazu cilvēku grupu dinamiku. Respektīvi to, kā cilvēki mijiedarbojas, piemēram, darījumu tikšanās laikā vai nelielās ballītēs. Izrādās, ka šādās cilvēku grupās atsevišķu cilvēku IQ var stipri samazināties. Kādēļ tā notiek, nav īsti skaidrs, taču nākmreiz, kad draugu starpā leksi ar kailu pakaļu degošā vannā, atceries - "tā visa ir jūsu vaina".
Internets
Varētu padomāt, ka internets ir tā vieta, kur var daudz iemācīties. Tā tas patiešām ir, taču Google efekts bieži vien traucē to izdarīt. Kolumbijas Universitātes pētījums ir atklājis, ka cilvēki vairs neatceras noteiktas lietas vai faktus, bet atceras, kur tos meklēt - internetā. Rezultātā internets ir kļuvis par cilvēka smadzeņu ārējo atmiņu glabātuvi - gluži kā ārējie cietie diski datoram. Lielākā problēma būs tad, ja šis ārējais cietais disks saplīsīs.
Aptaukošanās
Resniem cilvēkiem ne tikai ir grūtāk panest savu ķermeņi, bet arī grūtāk darbojas smadzenes. Vismaz tā apgalvo Karnagī Mellon Universitātes pētnieki. Smadzeņu daļas, kas atbild par atmiņu un lēmumu pieņemšanu, resnīšiem darbojas hiperaktīvā režīmā, kamēr cilvēkiem ar normālu svaru šīs smadzeņu daļas darbojas kā ierasts. Cilvēkiem ar tādu nesliktu lieko svaru smadzenes burtiski atrodas pastāvīgā stresā.
Neizgulēšanās
Wow, baigais brīnums, ne? Bet miega trūkums ietekmē smadzeņu darbību diezgan būtiski. It īpaši tiek traucēta spēja piekļūt un veidot atmiņas, kā arī pārlieku aktivizējas simpatiskā nervu sistēma, kas rada paaugstinātu asinsspiedienu. Tāpat cilvēki, kuri bieži pakļauti miega traucējumiem, izjūt spēcīgas garastāvokļa pārmaiņas un domāšanas traucējumus. Labāk nekaitini viņus.
Slikti vēdinātas telpas
Telpās ar sliktu gaisa cirkulāciju palielinās ogļskābās gāzes daudzums. Kā izrādās, tad jau mēreni paaugstināts šīs gāzes daudzums elpojamā gaisā stipri ietekmē cilvēka smadzeņu darbību. Pētījumos redzams, ka vislielākās problēmas rodas ar stratēģisko domāšanu un iniciatīvas pārņemšanu - cilvēki kļūst vienaldzīgi un apātiski. Ogļskābās gāzes galvenais avots telpās ir tieši cilvēks. Tādēļ, ja vienā telpā nākas darboties daudz cilvēkiem, tad agri vai vēlu viņi sajutīs stulbumu savā domāšanā.
Pilsētas
Pilsētas notrulina cilvēka domāšanu. Nav īsti skaidrs, kādēļ tas tā notiek, jo tikai salīdzinoši nesen ir atklāts šāds efekts. Jau atršanās urbānā vidē spēj ietekmēt cilvēka domāšanas procesus. Ir zināms, ka jau pēc piecām minūtēm pārpildītā pilsētas ielā, smadzenes grūtāk spēj atsaukt atmiņas. Tāpat ir atklāts, ka cilvēkam ir vieglāk zaudēt paškontroli šādā situācijā.
Stāsti par stulbiem cilvēkiem
Piedodiet tie, kuriem patīk skatīties dažādus šovus vai lasīt stāstus par cilvēkiem, kas dara jocīgas (idiotiskas) lietas, bet šādi stāsti pastulbina arī jūs. Tv, internetam un radio ir lielāka ietekme uz cilvēka emocijām nekā sākumā šķiet. Turklāt ilgtermiņā šādi šovi spēj izmainīt cilvēka uzvedību. Jup, virtuāls stulbums padara arī tevi stulbāku.
Marihuāna
Lai kā es būtu par marihuānas dekriminalizāciju un legalizēšanu, tomēr tai ir arī savi mīnusi. Djuka Universitātes pētnieki ir atklājuši, ka ilgstoša un pārmērīga marihuānas smēķēšana (gadiem ilgi katru nedēļu vai pat dienu) pasliktina atmiņu un lēmumu pieņemšanas procesu. Pat tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši smēķējot marihuānu pēc tam to atmet, smadzenes nav spējušas atgūties.
Pērieni bērnībā
Ņūhempšīras Universitātes pētījums parādījis skaidru saistību starp cilvēka IQ līmeni un to cik daudz viņš ir bērnībā iepērts vai citādi fiziski un emocionāli ietekmēts. Jo vairāk pērts, jo stulbāks vēlāk.
Dzeršana un smēķēšana
Pārmērīga alkohola lietošana kombinācijā ar smēķēšanu paātrina smadzeņu novecošanos un līdz ar to arī to spēju efektīvi darboties. Smēķētājiem, kuri pie reizes arī lieto daudz alkohola, smadzeņu darbības traucējumi (ar atmiņu, domāšanu, kreativitāti utt) veidojās par 36% ātrāk nekā cilvēkiem, kas dzer un smēķē maz vai vispār to nedara.