Pavisam drīz (11.06.2010) DĀR (Dienvidāfrikas Republika) savu norisi uzsāks čertgades lielākais futbola notikums (Šis sporta pasākums, skatītāju ziņā gan klātienē, gan TV pat pārspējot Olimpiskās spēles), proti FIFA Pasaules kauss.
Kopumā trisdesmit divas komandas sacentīsies par pasaules labākās futbola izlases godu, bet šoreiz par kaut ko mazliet citu...
Proti par par pasaules futbola čempionātu talismaniem.
Lai arī cik dīvaini tas liktos to vēsture nav tik liela.
Pasaules kauss tiek regulāri rīkots kopš 1930. gada, atskaitot 2. pasaules kara dēļ nenotikušos 1942. un 1946. gada čempionātus, taču pirmais talismans radās nu jau tālajā 1966 gadā.
Nu ko ievads ir ķersimies pie lietas.
Futbola pasaules kausu talismani.3
46
0
Anglija, 1966 gads - World Cup Willie Tātad "World Cup Willie" bija pirmais FIFA Pasaules Futbola kausu talismans, kas tika radīts par godu 1966. gada čempionātam Anglijā. Tas arī bija viens no pirmajiem talismaniem, kurš asociējās ar kādu konkrētu sporta notikumu. Kopš šī čempionāta sākās īpašas reklāmas akcijas, ar kurām organizatori pelnīja naudu, pārdodot talismanus. tātad lauva kas ir tērpta čempionāta norises vietas krāsās ir UK simbols.
Meksika, 1070 - Juanito Smaidīgais puišelis vārdā Juanito Valkā Meksikas izlases formastērpu un visiem pierasto sombrero (cepurīte) Šis talismans bija pirmais, kuru rātija Tv, tāpēc bija populārāks par savu priekšgājēju Willie.
Reklāma
Rietumvācija, 1974 - Tip un Tap šī pasaules kausa simbols bija divi puiši Tip un Tap ar vācijas futbola formām mugurā. Uzraksti uz krekliem - WM - Weltmeisterschaft jeb saprotamāk world cup un "74" tātad gadskaitlis. Interesants ir fakts, ka abu talismanu matu krāsa ir atšķirīga, tāpēc daži cilvēki uzskatīja, ka viņi pārstāv gan Rietumvāciju, gan Austrumvāciju.
Argentīna 1978 - Gauchito 1978. gada Pasaules kausu Argentīnā simbolizēja talismans "Gauchito", kurš līdzīgi kā citi talismani, bija ietērpts savas valsts futbola komandas formastērpā. Viņa cepure, uz kuras bija rakstīts "ARGENTINA '78", kakla lakatiņš un pātaga ir tipisks Dienvidamerikas cilvēku tipa attēlojums. Interesanti ka talismans tika kritizēts par līdzību Meksikas taismanam Juanito, kā arī šis bija pirmais talismans kuram nebija redzama naba :)
Spānija 1982 - Naranjito Tipisks Spānijas "frukts" apelsīns, kurš valkāja vietējās valstsvienības formastērpu. Tā nosaukums radies no vārda "naranja", kas ir spāņu apelsīns. Sākumā cilvēkiem nepatika "Naranjito", vēlāk tas kļuva diezgan populārs, patreiz tiek uzskatīts par vienu no populārākajiem.
Reklāma
Meksika 1986 - Pique Čempionāts, kas atkal notika Meksikā, sevi prezentēja ar jaunu talismanu piparu "Pique", kas ir tradicionāla meksikāņu virtuves sastāvdaļa. Sākumā cilvēki nevarēja saprast, kas tas ir, jo domāja, ka tas ir kaktus, gurķis vai pat citpalanētietis.
Itālija 1990 - Ciao Talismans, kas veidots no koka nūjiņām. Talismana nosaukums radies no itāļu sasveicināšanās vārda, kuru izmanto arī Latvijā.
ASV 1994 - Stryker ASV sevi prezentēja ar talismanu vārdā "Stryker", kuš bija ietērpts valsts krāsās, bet uz krekla bija uzraksts "USA 94". šis talismans tika aizmirsts ļoti ātri, laikam tādēļ ,ka ASV futbols nav tas populārākais sporta veids.
Reklāma
Francija 1998 - Footix Talismana nosaukums radies no franču vārda futbols, kuram pievienota galotne –ix no populārā komiksa Asterix. Šo talismanu neoficiāli sauca arī par "Raffy", "Houpi" and "Gallik".
Koreja, Japāna 2002- The Spheriks (Ato, Kaz and Nik) Šajā čempionātā talismani bija futūristiskas radības. Tās bija tālas planētas futbola komandas "Atmoball" locekļi. "Ato" bija treneris, bet "Kaz" un "Nik" spēlētāji. Šos vārdus izvēlējās interneta lietotāji un čempionāta dalībvalstu McDonlads apmeklētāji. Sākuma uz šiem datorizētajiem brīnumiem skatījās ar sķību aci, taču beigu beigās tie radīja lielus ienākumus.