Portatīvā datora galvenā atšķirība no galda datora – kompaktums un mobilitāte. Mūsdienu portatīvie datori funkcionāli maz atšķiras no “lielajiem” datoriem. Diemžēl tas neattiecas uz cenu - portatīvie datori ir ievērojami dārgāki par “lielajiem” datoriem. Par kompaktumu jāmaksā. Portatīvajam datoram nav iespējams atjaunot “pildījumu” – izmantotie tehniskie risinājumi ir pietiekami sarežģīti un savstarpēji apmaināmu detaļu ir maz. Var nomainīt atmiņu vai nomainīt CD-diskdzini pret DVD diskdzini, taču tas, kas attiecas uz video karti un vēl jo vairāk – sistēmplati, par to nomaiņu gan jāaizmirst uz visiem laikiem.
Tāpēc portatīvais dators jāizvēlas ļoti nopietni, to modernizēt praktiski nav iespējams, bet mainīt datorus kā čigāns zirgus ne katrs var atļauties..
«Kā izvēlēties portatīvo datoru?» - tas nav vienkāršs jautājums. «Kā izvēlēties LCD-monitoru?», «Kā izvēlēties tastatūru?» un tā tālāk... Ja jūs portatīvo datoru pērkat pirmo reizi, viegli aizmaldīties visās iespējamās opcijās. Pieredzējis internet-veikala pircējs “Meklētājā” ievada meklējamā portatīvā datora parametrus. No piedāvātā preču saraksta jāizvēlas to preci, kurai ir vairāk funkciju un viszemākā cena. Un pat tad, ja jūs labi pārzināt datorus un esat pārliecināts par to, kas jums vajadzīgs, paļauties uz meklēšanu pēc parametriem nav ieteicams. Iemesls: galvenais parametrs-lietošanas ērtums un ergonomika nav atrunāti.
Patiešām, nebūs patīkama situācija, ja pēc pāris dienām darba pie jaunā portatīvā datora jūs sapratīsiet, ka tam ir neērta tastatūra, ka ar to nāksies samierināties vismaz divus gadus, līdz pat jauna portatīvā datora iegādei. Tajā pat laikā, 200 megahercu lielu atšķirību procesora darbības ātrumā vai liekus 16 megabaitus videokartes atmiņā jūs diez vai apjautīsiet.
Kam jāpievērš uzmanība? Tādi parametri, kā svars, izmērs, akumulatora bateriju darbības laiks ir acīmredzami un tie nav jāizskaidro. Vēlams, lai portatīvā datora ekrāns būtu maksimāli kontrastējošs, un ar to varētu strādāt pat spilgtā apgaismojumā. Otrs svarīgs moments – tastatūras un kursora vadības ierīces lietošanas ērtums (parasti – touchpad (skārienpaliktnis) vai trackpoint). Jāpievērš uzmanība arī slotu, kuriem tiek pievienotas dažādas perifērijas ierīces, barošanās vads, infrasarkanā porta, austiņu ligzdas un citu ierīču novietojumam. Šo slotu novietojums nepareizajā vietā var sagādāt daudz neērtību. Ļoti ērti ir, kad gaismas diodes, kas signalizē par portatīvā datora stāvokli un akumulatora uzlādes stāvokli, ir redzamas arī tad, kad datora vāks ir aizvērtā stāvoklī.
Svarīgs parametrs ir atdzesēšanas sistēmas ierīce. Mūsdienu datori stipri pārkarst–procesora atdzesēšana jau sen kļuvusi par nopietnu problēmu galda datoriem, nerunājot par portatīvo datoru šaurajām “iekšām”! Neskatoties uz visiem tehniskajiem paņēmieniem, portatīvais dators ir siltuma avots, tāpēc pievērsiet uzmanību tam, kā tas tiek dzesēts. Ja ventilācijas atvere izvietota neizdevīgi, tas var kļūt par nopietnu problēmu portatīvā datora sakaršanas gadījumā. Atdzesēšanas sistēmas negatīvs rezultāts ir troksnis. Vēlams, lai atdzesēšanas sistēma strādātu klusāk un netraucētu.
Sakarā ar to, ka portatīvajiem datoriem nav iespējama jaunu funkciju pievienošana, vienkārši uzstādot PCI-kartes, kā tas tiek darīts personālajiem datoriem. Centieties izvēlēties modeļus ar maksimāli lielu iebūvēto ierīču un funkciju skaitu. Vēlama ir faks-modēma, tīkla kartes, skaņu kartes un tamlīdzīgu ierīču esība.
Meklējot ne pārak dārgu portatīvo datoru pievērsiet uzmanību markām Roverbook, Dell, Lg. Atkarībā no modeļa un komplektācijas (atmiņas apjoms, procesora tips, bezvadu sakari) šie portatīvie datori maksās 400-500 Ls.
Ja šie ražotāji jūsos nevieš uzticību, pievērsiet uzmanību firmu Asus, Acer, Fujitsu-siemens, Hp vai Toshiba produkcijai.