local-stats-pixel

Cilvēks, kas ar vieglu roku izmainīja popmūziku.2

28 0

Šis vīrs no Amerikas Vidējiem Rietumiem ar vieglu roku izmainīja popmūziku. Viņš sakausēja amerikāņu folku, blūzu un kantrimūziku ar rokenrolu.

Bobs Dilans

Folkmūzika Dilanu saistīja jau agrā jaunībā, un viņa elks bija folka varonis Vudija Gatrijs (1912-1967), kas ir grāmatas ”Šī ir tava zeme” autors un ceļojošais muzikanta prototips. Darbodamies Ņujorkas Griničvilidžā, Dilans radīja jaunu folkmūzikas veidu, kas ietvēra pagājušā gadsimta piezdesmito un sešdesmito gadu `andergraunda` dzejā balstītu folkmūziku, kantrīmūziku un blūzu. Viņš rakstīja dziesmas par auksto karu, karu Vjetnamā un pieaugošajām atšķirībām amerikāņu sabiedrībā.

Mazliet par Bobu...Senie grieķi mūzikā ietērpa vārsmas. Viduslaiku trubadūri, ceļodami no pilsētas uz pilsētu, ar dziesmu palīdzību izplatija ziņas. Bobs Dilans daudzējādā ziņā darīja to pašu, taču viņa dzeja un dziesmas stāsta par cilvēkiem, notikumiem un lietām, kas tuvas paaudzei, kuras jaunībā aizritēja pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Kopš 1962. gada viņš sacerējis apmārem 450 dziesmu.

Ilgstošā sadarbība...Karheras sākumā Dilans nodibināja sadarbību ar folkdziedātāju Džoannu Baezu (1941). Viņš teica: „Nevienas citas tādas nav ... Lai cik neloģiski tas izklausītos, kaut kas man liek domāt, ka viņa ir mana mūzikas kontrapunkts.” Abi kopā uzstājās, strādāja pie filmām un piedalījās daudz pasākumos par cilvēktiesībām Amerikā.

Koncertturnejs...Dilans ir devies koncertturnejā kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem, taču pēc avārijas ar motociklu šo nodarbi uz laiku nācās pārtraukt. Vienmēr būdams noslēpumainais un saspringts, viņš ātri mainīja stilu: no folkmūzikas līdz elektroniskajam rokam, no kridtīgās mūzikas līdz kantrīmuzikaiun vesternam, tādēļ nemitīgi bija soli priekšā saviem pielūdzējiem.Dilans joprojām uzstājas apmēram ar simts koncertiem gadā.

„Folkmūzikas pasaule bija kā paradīze, kuru man nācās pamest kā Ādamam Ēdenes dārzu. Tā bija pārāka pareiza” Dilans savas autobiogrāfiskās „Hronikas”(Chronicles) pirmā sējuma, 2004.g.

Laika gaita:

1941.g.-Īstais vārds – Roberts Cimmermanis. Dzimis 24.maijā Dulutā (ASV), Minesotas štata.

1959.g.-Sāk uzstāties vietējā kafejnīcā ar folkmūziku un blūzu.

1961.g.-Izlasījis Vudija Gatrija „Slavas savaņģoto”, dodas uz Ņujorku, lai satiktos ar autoru.

1962.g.-Sacer „Blowin` in the Wind”, kas kļūst par cilvēktiesību aizstāvju himnu.

1963.g.-Izdod albūmu „Freewheelin` Bob Dilan” un piedalās Ņujorkas un Ņūportas folkfestivālā.

1965.g.-Ņūportas folkfestivālā sāk izmantot elektroģitāru.

1966.g.-Ar savu Triumph motociklu iekļūst avārijā un uz dažiem gadiem pārtrauc Koncertturneju.

1967.g.-Izdod albūmu „John Wesley Harding” tajā ietverta slavenā dziesma „All Along the Watchtower”, kas savaldzina visu valsti.

1969.g.-Ar albūmu „Nashville Skyline” kļūst par izteiktu kantrimūzikas dziedātāju.

1974.g.-Norit panākumiem bagāta atgriešanās turneja ar grupu The Band.

1976.g.-Mārtins Skorzē uzņem filmu „Pēdējais valsis” tajā stāstīts par ansambļa The Band pēdējo koncertu ar Bobu Dilanu.

1980.g.-Saņem pirmo Grammy balvu par „Gotta Serve Somebody”.

1985.g.-Koncertturneju starplaikā sniedz „Live Aid” koncertu Filadelfijā.

1988.g.-Uzsāk „Never Ending Tour”(Nebeidzamo Koncertturneju).

2007.g.-Uz ekrāna parādās bieogrāfiskā filma „Manis tur nav”.

Ja patika raksts ieliec plusiņu (:

Reklāma
Reklāma
Reklāma
28 0 2 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 2

0/2000

psc.. vismaz noformejumu vareji vienados burtu lielumos uzlikt! vnk. copy/paste!

0 0 atbildēt