Vīna gatavošanai jāizvēlas nogatavojušies augļi un ogas. Ja sula būs laba, arī vīns būs labs. Vīnu raudzēšanai balonā lej ar tādu aprēķinu, lai tajā paliktu brīva vieta, kur vīnam rūgstot izplesties. Rūgšanas procesā radušos gāzu novadīšanai nepieciešama caurulīte (var nopirkt speciālu korķi ar caurulīti). Vīna balonam jābūt hermētiski noslēgtam. Caurulītes otrs gals jāievieto trauciņa ar ūdeni. Jāraugās, lai trauciņā vienmēr būtu ūdens. Vīns jāraudzē siltumā, rūgšanas procesa sākumā 20C temperatūrā, vēlāk – 12 – 15C. Vīns rūgst ilgi, un šim procesam jānotiek lēni; ja vīns rūgst par strauju, tas ir negaršīgs. „Ilgi” nozīmē 6, 9, pat 12 mēnešus. Vīnu raudzē tik ilgi, līdz pie balona kakliņa piesietajā traukā vairs neieplūst vīna rūgšanas gāzes. Lai pārliecinātos par to, ka vīns ir norūdzis, var uzmanīgi pakustināt vīna balonu – ja ūdens trauciņā burbuļu nav, tad vīns ir gatavs. Kad rūgšana beigusies, vīnu ļoti uzmanīgi nolej no nogulsnēm, kas radušās trauka apakšā. Gatavs vīns ir paskābs, ja vēlas, pēc noliešanas no nogulsnēm vīnu var pasaldināt, rūgšana no jauna nesāksies. Gatavo vīnu salej stikla pudelēs, un tās labi aizkorķē. Lai vīnu pārmērīgi „neizvēdinātu”, pudelēs to pilda, izmantojot gumijas caurulīti. Pudeles piepildāmas ar tādu aprēķinu, lai starp vīna virsmu un korķa galu brīvā telpa nebūtu lielāka par 1cm3. Pudeles glabā guļus tumšā vietā. Jo vīns ir ilgāk stāvējis, jo tas ir garšīgāks.
Ābolu vīns
10 kg ābolu, 3 kg cukura, tīrkultūras raugs pēc vajadzības
Izspiež ābolu sulu un uzkarsē līdz 75C, temperatūrai. Tad sulu atdzesē līdz 18C temperatūrai un ielej vīna raudzējamā balonā. 1 litrā sulas izkausē 1 kg cukura un pielej sulai. Pieliek raugu. Balonam jābūt piepildītam līdz kaklam. Tad balonam uzliek korķi ar raudzējamo cauruli. Raudzē siltā vietā. Pēc 3 - 4 nedēļām, kad straujā rūgšana beigusies, vīnu pārlej, pieliek sulu ar izkausēto cukuru un turpina raudzēt. Trešo reizi vīnu pārlej pēc 3 – 4 nedēļām, pieliek atlikušo cukuru. Kad vīns pilnīgi norūdzis, to sapilda pudelēs, tās aizkorķē un noliek vēsumā.
Ķiršu vīns
5 kg ķiršu, 2,5 kg cukura, 4 l ūdens, tīrkultūras raugs pēc vajadzības
Vīna gatavošanai vispiemērotākie ir mazie, brūniem, skābie ķirši. Ja vīnam pievieno kauliņus (bet ne daudz, jo zilskābe, ko tie satur, ir kaitīga veselībai), vīns iegūst rūgto mandeļu piegaršu.
Ķiršiem (ar vai bez kauliņiem) uzlej vārošu ūdeni, atdzesē, pieliek raugu, pēc 24 stundām izkāš caur sietiņu un izfiltrē caur lina audumu. Salej balonā un papildina ar ūdeni līdz 10 litriem. Pieber cukuru. Balonam uzliek korķi ar raudzējamo cauruli un atstāj vīnu rūgt. Pēc 4 nedēļām rūgšana būs beigusies. Tad, izmantojot caurulīti, vīns jānolej no nogulsnēm. Vēl pēc divām nedēļām vīns būs jau pietiekami nostādināts un dzidrs, tad to pilda pudelēs.