Mūsdienās veikalos pieejamā zaļā limonāde nemaz negaršo pēc bērnības, tāpēc ir vērts mēģināt pagatavot tarhūnu saviem spēkiem. Tas ir vienkāršāk, nekā varētu šķist!
Mūsdienās veikalos pieejamā zaļā limonāde nemaz negaršo pēc bērnības, tāpēc ir vērts mēģināt pagatavot tarhūnu saviem spēkiem. Tas ir vienkāršāk, nekā varētu šķist!
Galvenā nepieciešamā sastāvdaļa, protams, ir tarhūns, kas ir gluži tas pats kas estragons - Artemisia dracunculus - neparasta garšviela ar raksturīgu smaržu, kas līdzīga anīsam, un rūgteni kodīgu garšu. Tas ir ilggadīgs, 20-150cm garš augs un tā cits nosaukums ir "botāniskā vērmele".
Estragons ir ļoti izplatīts - tas aug Eiropā, Ziemeļamerikā, Āzijā, Indijā un pat Meksikā, taču tā dzimtene ir Vidusāzija. Estragonu var audzēt arī dārzā, jo tas ir izturīgs pret salu. Pārtikā lieto jauno augu vai lapas (svaigas un kaltētas, saberztas pulverī). Estragons veicina gremošanas sulu izdalīšanos. Iedarbojas pret sliktu dūšu un ir urīndzenošs.
Atgriežoties pie dzēriena gatavošanas - jums būs vajadzīgs vecmammas dārzā savākts vai tirgū pirkts svaiga (!) estragona pušķītis.Ieliekam šos jaukos zaļos zariņus parastā keramiskā tējkannā un pārlejam ar verdošu ūdeni.
Aizveram ciet un ļaujam ievilkties. Siltuma saglabāšanai var apsegt tējkannu ar īpašu tējkannas sildītāju vai vienkārši ietinam dvielī.
Kamēr tarhūns ievelkas, gatavojam cukura sīrupu – 5 ēdamkarotes cukura šķīdina aptuveni divos litros karstā ūdens. Kad tarhūna uzlējums jau gandrīz atdzisis, pielejam to klāt sīrupam. Pievienojam no pusītes citrona izspiesto sulu. Dzēriens paliks dzeltenīgāks (jo pat senajos padomju laikos tarhūnam lika klāt zaļo krāsvielu, bet pats par sevi tas ir dzeltenzaļš). Lietot atdzesētu.
Variācijas – ātrs gāzēts variants – svaigos tarhūna zaļumus samalt blenderī, pieliet gāzēto minerālūdeni un cukura sīrupu, krāsa būs koši zaļa, garša – piesātināta.
Kā zināms, citu slaveno zaļo dziru – absintu – arī gatavo no vērmeles. Tāpēc gribētāji var pagatavot alkoholisko tarhūnu – estragonu pārlej ar spirtu (šņabi), atstāj uz 5-7 dienām tumšā vēsā vietā. Tad izvilkumu filtrē un apvieno ar biezo cukura sīrupu, ko vāra no 1,5 kg cukura un litra ūdens (man personīgi liekas par biezu, nu bet receptē teikts tā). Jāņem 100 ml spirta izvilkuma uz litru sīrupa. Atšķaidīt var ar ūdeni vai gāzēto minerālūdeni.
Lai labi garšo!
mana māsa dievina tarhūnu... bet man viņš liekas pretīgs... bet vispār nezināju no kā viņu taisa tapēc tagad uzzināju un par to tev +
Laukos man ekstragons aug :D Izaudzis jau 2m garš diez vai ka tas derēs tarhūna pagatavošanai!