4. Klāra gaļas zupe
Kad gabalu vērša gaļas vāri un to zupi no tā gribi brūķēt, tad neleij visai daudz ūdens virsū, ka tā zupe jau nepaliek visai plāna un nespēcīga. Sieni arī zāles kopā vienā kušķī, seleriju, pētersilju lapas un kādas zāles un meti to arī podā, arī pētersilju saknes, drusciņ sāls un, kad gribi, arī kādu pāri engvera gabalu, kas plakani ir sadauzīti. Tā lai verd. Kad nu tā zupe jau spēcīga un laba ir, tad noleij no tās tik daudz caur sietu iekš podu, cik proti vaijadzēt, un tā lai stāv pret uguni, ka allaž verdoša paliek. Nu atkal tik daudz verdoša ūdens vari liet uz to gaļu un to pagalam gatavu novārīt. Kad to gribi uzdot, tad lieci restētas maizes šķēles bļodā, leij tur klāru gaļas zupi it verdošu virsū un nosūti uz galdu. Var arī, kad patīk, drusciņ mušata (muskatrieksta) rīvēt virsū.
27. Piena zupe ar ranti (apmali) no pautu baltumiem
Pārsiti 8 vai 10 pautus – pēc bļodas lieluma. To baltumu sakuli ar drusciņ cukura par stīvām putām. No šām putām iztaisi vienu ranti visapkārt uz to bļodu. Stādi to bļodu pret uguni, ka labi karsta paliek, pagrozi arī lēnām to bļodu, ka tās putas visur pamazītām sacietējas. Pa tam taisi vienu dzelzi it baltu. Uzrīvē labu tiesu cukura uz to ranti, turi to baltu dzelzi pretī, ka tā nobrūnējas, sakalst un pagalam gatava paliek. Tad uzvāri pienu, sakuli labi to pautu dzeltenumu ar puskaroti miltu, pielej drusciņ piena un nokuli vēl tos pautus ar rīksti, kamēr labi putās. Bet papriekš vēl piemeti drusciņ cukura, kanēli vai kanēļu ūdeni un drusciņ sāls. Uzdodams iemeti mazus cvībaciņus (sausiņu) vai restētas maizes šķēles, vai cukura maizītes. Kad tev daudz ir pautu baltumu, tad uz kādu vienu vāku savādi no tām putām vari iztaisīt tā kā vienu gubiņu vai kaudzīti un ar to tāpat izdarīt kā ar to putu ranti. Šo lieci tad zupes vidū, tad tas labi izskatās.
307. Lieli agurķi, iekš sālaga raudzēti, ko visu ziemu var brūķēt pie ēdieniem
Ņemi pusgatavus agurķus, kamēr zaļi vēl ir un pirms dzeltani metās. Nomazgā tos labi, un lai vienu nakti guļ iekš avota ūdens. Iekrauji nu traukā pamīšu vienu kārtu vīnogu lapas, pvirzišu (persiku) lapas, dilles un timiānu, un vienu kārtu atkal agurķus. Tad vāri vienu labu sālagu, to vai verdošu, vai atdzisušu vari virsū liet, ka pār gurķiem pāri iet. Kad nu viss ir atdzisis, tad lieci vāku virsū, kas traukam der, un mazu slogu, kas tos gurķus nogremdē vien. Aiztaisi to trauku un noglabā. Kad tos gribi brūķēt, tad izņemi tik vien, kā ikreiz vaijaga, sagriezi tos ar visu mizu, izmērcē iekš divi prišiem ūdeņiem un izbrūķē tos pie ragujēm, vrikasejēm, zostām un kur patīk.
To sālagu vari taisīt šādā vīzē – ņemi avota ūdeni, piemeti sāli, cik patīk, tā kā to gribi vai stipru, vai nestipru, kuli to labu brīdi ar rīksti, kamēr klārs paliek un nekādu sāli vairs neredz. Kad to taisi priekš gaļas, tad arī drusciņ etiķa vari pieņemt. Šādu sālagu vari uzvirināt un atkal atdzisināt, un tad izbrūķēt.
397. Krēmis
Meti drusciņ izmazgāta sviesta iekš kastruli ar pusotru karoti skaistu miltu, lai sasilst, un tad nomaisi to labi. Tad piemaisi 10 vai 12 pautu dzeltenumus, ne visus uzreizi, bet pa pāriem vien. Ņemi vēl klāt drusciņ sāls, cukuri, veselu kanēli un citronu mizas, un pēc noprašanas arī saldu krējumu vai pusi krējuma un pusi piena, nomaisi to uz uguni ar stīvu rīksti, ka nebūs saiet, bet ka tas vienāds tumīgs un skaists paliek. Tad dodi to bļodā un, kad atdzisis, tad rīvē cukuri virsū.
400. Vīna krēmis
Papriekš arī taisi tāpat kā pēc 397. riktu. Tikai drusciņ miltu un arī pāri pautu būs ņemt vairāk, un piena vietā ņemi vai baltu vai sarkanu vīnu, dari to saldu ar cukuri, pieņemi arī veselu kanēli un citronu mizas, kuli to labi kopā un nomaisi to labi uz uguni ar stīvu rīksti.