Sveiki spocēni! Ilgi biju domājis par savu pirmo rakstu un beidzot saņēmos to uzrakstīt. Tātad, nesen man Rīgā bija pēdējā kārta konkursā ''skolēni eksperimentē''. Es jums pastāstīšu kādu eksperimentu es tur rādīju.
Paštaisīta baterija12
Tātad, pirmo bateriju 1800. gadā radīja Pāvijas universitātes fizikas profesors Alesandro Volta. Viņš salika vara, cinka, atkal vara, cinka utt. ripiņas stikla caurulē un uzlēja tam visam ieskābinātu šķīdumu. Ķīmiskās reakcijas rezultātā tur radās elektrība. Tā tika tika izgudrota pirmā elektriskā baterija jeb galvaniskais elements, kas bija līdzstrāvas avots. Tika likti pamati elektrības zinātnē. 1881. gadā par dodu ši profesoram elektrības mērvienību sāka saukt voltos. (V)
Mana darba mērķis ir:
1) Radīt bateriju ''tableti'' no alumīnija folijas, marinēta gurķa šķēles, 5 centu vara monētas.
2)Salīdzināt to ar citām paštaisītām baterijām.
3)Salīdzināt tās ar 4,5v jaudīgu bateriju, izmantojot tumbiņas un votmetru.
Darba piederumi - marinēts gurķis, citrons, kartupelis, 4 piecu centu vara monētas, tumbiņas, alumīnija folija un 3 alumīnija skrūves, nazis, 2 vadi, 3 porcelāna bļodiņas, voltmetrs, baterija 4,5v.
Darba gaita
1. Nolikt uz galda folijas gabalu apmēram jūsu plaukstas lielumā un salocīt.
2. Nogriezt šķēli marinēta gurķa (~5mm) uzlikt to uz folijas.
3. Paņemt vara monētu un unzlikt to uz šķēles.
(bildē ir kartupelis, jo man bija slinkums bija bildēt gurķa bateriju )
4. Paņemt atlikušo marinēto gurķi un ielikt to porcelāna bļodiņā.
5. Paņemt alumīnija skrūvi un vara monētu, iespraust tās gurķī.
6. To pašu atkārtot ar citronu un kartupeli.
7. ar tumbiņu palīdzību pārbaudīt, vai uzbūvētās baterijas ražo elektrību. (jāpieliek tumbiņu aizbāznis pie alumīnija skrūves un vara monētas tā, lai aizbāznis pieskartos abiem reizē. Ja viss sanāca ir jābūt dzirdamiem sprakšķiem.)
8. Ar voltmetru pārbaudīt bateriju spriegumu. (Voltmetram ir pluss un mīnuss, attiecīgi vadu kurš iziet no voltmetra plusa jāliek pie vara monētas. jo tā mūsu baterijā ir +, bet vadu, kas iziet no mīnusa jāliek pie alumīnija, jo alumīnijs mūsu baterijā ir -.)
9. Iegūtos rezultātus salīdzināt at veikalā pirktu bateriju.
Es radīju visparastākās baterijas tās arī sauc par galvanisko elementu. Tās sastāv no diviem dažādiem metāliem alumīnija un vara. Alumīnijs ir negatīvais metāls, kas ražo jonus, kas arī ir elektrība (Alumīnijs skatoties pēc metālu aktivitātes tabulas ir vidēji aktīvs metāls, tātad par - mūsu baterijai der jebkurš vidēji aktīvs metāls.) Varš mūsu baterijā ir pozitīvaiss metāls, kas uzņem elektronus. (Varš skatoties pēc metālu aktivitātes tabulas ir neaktīvais metāls tātad der jebkurš neaktīvais metāls.) Elektrolīts manās baterijās ir marinētais gurķis, citrons un kartupelis. Elektrolīts ir skāba viela, kas nepieciešama, lai vadītu jonus.
Mēs nedzirdam sprakšķus baterijā, bet gan baterijas padod elektrību tumbiņām un tur rodas elektromagnētiskais lauks, kas uzdarbaojas uz tumbiņām, tāpēc mēs dzirdam sprakšķus.
Ja būs 100 plusi uzcepšu vēl kādu rakstu :D .