Sveiki spoki.
Tātad šajā rakstā pastāstīšu kas tad ir multimetrs, tā funkcijas u.t.t
Veiksmīgu testēšanu visiem
Sveiki spoki.
Tātad šajā rakstā pastāstīšu kas tad ir multimetrs, tā funkcijas u.t.t
Veiksmīgu testēšanu visiem
Tātad sāksim ar definīciju – digitālais multimetrs (testeris) ir elektroniska ierīce, ar kuras palīdzību ir iespējams veikt vairāka veidu elektriskos mērījumus – noteikt un izmērīt spriegumu, strāvas stiprumu un pretestību, frekvenci, temperatūru un citus mērījumus, atkarībā no ierīces sarežģītības. Dārgākas ierīces tāpat var pārbaudīt tranzistoru un diožu parametrus, gaismas un skaņas līmeņus, magnētisko lauku utt.
Piemēram apskatīsim vienu no visvienkāršākajiem digitāliem multimetriem – tos veikalā var iegādāties sākot no aptuveni 4 latiem. Lētākus pirkt nebūtu ieteicams, jo tad strauji samazinās mērierīces precizitāte un ir liela iespēja, ka pati mērierīce var darba laikā pārstāt funkcionēt…
Sāksim ar funkcijām:
DCV – līdzsprieguma mērīšana ACV – maiņsprieguma mērīšana DCA – līdzstrāvas mērīšana līdz 200 mA 10A – līdzstrāvas mērīšana no 0,2 A līdz 10 A (moddingam tas nebūs vajadzīgs) Ω – pretestības mērīšana hfe – tranzistoru parametru mērīšanaPretestības mērīšana ir nepieciešama diezgan bieži – lai izmērītu rezistoru vai diožu pretestību, atrastu bojātos elementus ar samazinātu pretestību, u.c.
Pieņemsim, mums ir rezistors bez marķējuma un mums ir nepieciešams uzzināt šī rezistora pretestību. Viss ir ļoti vienkārši. Pārslēdzam testeri uz vismazāko pretestības mērvienību (200 Ω), izmēram – ekrānā kā bija vieninieks, tā arī palika. Tātad rezistora pretestība ir lielāka, nekā to var izmērīt šī uzstādītā robeža. Ok, pārejam uz nākošo iedaļu (2 kΩ) un ja nepieciešams, vēl uz nākošo, kamēr multimetrs nepiekritīs beidzot parādīt normālu informāciju.
Lai izmērītu līdzspriegumu, tiek izmantota iedaļa, kas šoreiz arī ir sadalīta 5 iedaļās. Tie ir 200 mV, 2 V, 20 V, 200 V un 1000 V. Darbojoties ar mājās esošajām elektriskajām ierīcēm šī robeža ir pilnīgi pietiekoša. Augšējā robeža 1000 V var nepietikt tikai remontējot televizorus vai monitorus, jo tajos vietām spriegums var sasniegt 20 kV.
Piemērs ar bateriju. Mērot līdzspriegumu, uzstādām multimetra pārslēdzēju DCV zonā un, tā kā mēs aptuveni zinām baterijas spriegumu, tad izvēlamies iedaļu 20 volti. Zināšanai nākotnē – lai neizraisītu īssavienojumu vai ugunsgrēku, kā arī nesadedzinātu elektroniku, šos mērījumus labāk sākt ar vislielāko iedaļu, pakāpeniski pārejot uz arvien mazāku, kamēr parādās korekts mērījums. Mūsu gadījumā pieliekam sarkanās krāsas spaili pie baterijas „+” pola, bet melno pie „-”. Gadījumā, ja polaritātes būs sajauktas, nav liela nelaime – multimetra displejā pie mērījuma skaitļa papildus parādīsies „-” zīme.
Gadījumā, ja polaritātes būs sajauktas, nav liela nelaime – multimetra displejā pie mērījuma skaitļa papildus parādīsies „-” zīme.
Savukārt, ja ekrānā parādīsies cipariņš „1”, tātad mērāmais spriegums ir augstāks, nekā mēs esam uzstādījuši. Šajā gadījumā ir nepieciešams pārslēgt testeri par vienu iedaļu augstāk. Ja tas netiks izdarīts, tad pēc neilga laika testeris izdos skaņas signālu un vēl pēc kāda brīža jūs varēsiet iet iegādāties jaunu multimetru.
Maiņspriegums mums ir standarta elektrotīklā. Tā mērīšana notiek principā tāpat, kā līdzsprieguma mērīšana, tikai mēraparāta slēdzis jāpārliek ACV pozīcijā. Tiesa gan, ar elektrotīklu ir jāapietas ļoti uzmanīgi un pirms bāzt spailes elktrības rozetē, ir vēlreiz jāpārliecinās, ka visa vadu un spaiļu izolācija ir kārtībā.
Kā mēs atceramies, līdzstrāva tiek mērīta ampēros. Arī multimetram ir atsevišķa zona ar 4 pozīcijām – 200 μA (mikroampēri), 2000 μA, 20 mA (miliampēri) un 200 mA. Diezgan maza ampitūda, bet moddinga vajadzībām vajadzētu pietikt. Izveidojam parastu ķēdi, kas sastāv no barošanas bloka un kāda slodzes nesēja, piemēram, parastas LED diodes. Pieslēdzam spailes, kā redzams attēlā.
Testera ekrānā parādījās 50.6. Tas nozīmē, ka mūsu izveidotajā elektriskajā ķēdē ir 50,6 mA strāva. Piezīme: lai izmērītu strāvu, lielāku par 200 mA, sarkanais vads ir jāievieto augšējā papildligzdā, bet modderiem nez vai to vajadzēs.
Ja īsumā, tad šajā režīmā tiek pārbaudītas tranzistora spējas palielināt ieejas signālu. Hfe ir tranzistora līdzstrāvas pastiprināšanas koeficients. Šādi testi ir nepieciešami, jo parasti pat diviem pilnīgi vienādiem tranzistoriem šie koeficienti ir dažādi. Vienāda nomināla tranzistori var būtiski atšķirties ar šo parametru, bet tas, savukārt, var tikpat būtiski iespaidot ierīces darbību, kur šīs detaļas tiks izmantotas kā pastiprinātāji.
Šiem mērījumiem multimetrā ir speciāla ligzda, kurā tiek ielikts tranzistors – tas ir jāieliek precīzi, kā uzrakstīts E B C ( emitors, bāze, kolektors), pēc to tipiem (PNP vai NPN).
Gadījumā, ja uz ekrāna parādās akumulatora attēls (kas nozīmē, ka paša multimetra baterija iet uz beigām), tad ļoti ieteicams to uzreiz nomainīt – jo testeris ar patukšu bateriju sāk melot savos rādījumos.
Derētu vēl pieminēt par ierīces drošinātāju un tā nomaiņu :D + šī iekārta vairāk uzskatāma par testeri ne multimetru. Kļūdas procents pārāk liels, lai to sauktu par mēraparātu. Ja kādā autoservisā tiks mērīts ar šādiem nevis pāris simtus vērtiem aparātiem, un būs pieļauta kāda kļūda, tad taisnība būs klienta pusē :)
Jā šitiem lētajiem spailes nonāk nost un paliek vads tikkai! Pašam tikko tā gadījās. :D
Iesācējam īsi un vienkārši pastāstīts :D Paldies oriģinālautoriem no Moddings.lv