Šī ir kapsula izņemta no kolas, izskatās pēc konkrēta pūķa vēmekļa.
Kola veiksmīgi šķīdina vaitspirta krāsu, tas ''priecē'', ņemot vērā, ka mēs šo šķidrumu dzeram.
Šī ir kapsula izņemta no kolas, izskatās pēc konkrēta pūķa vēmekļa.
Kola veiksmīgi šķīdina vaitspirta krāsu, tas ''priecē'', ņemot vērā, ka mēs šo šķidrumu dzeram.
Nagu lakai gan kola nespēja neko nodarīt, to pat nebija iespējams ieskrāpēt ar naglu.
Šādi izskatās vistas spārnu kauliņi pēc divām diennaktīm kolā. Nekas iepriecinošs.
Kā papildu bonusus piedāvāju pamielot acis. Šis ir kauss, no kura Zviedrijā kopīgi dzer līgava un līgavainis.
Kā arī šis pulkstenis piesaistīja mani. skaists, vai ne?
Kāds ir Tavs slēdziens, no miglubildēm bez paskaidrojumiem nakas nav saprotams?
Pāris nedēļas viesojos Zviedrijā, bļāviens, es taču negribēju mājās nemaz braukt
Nav jāliek ola kolā -
Jau bijām tādā skolā.
Lai gudrāki vēl tiekam,
Pat naudu kolā liekam.
Šī skola laikam grūta,
Jo atziņa nav gūta -
Ka lejot kolu māgā,
Drīz nejutīsies lāgā.
eksperiments būtu izdevies labāk, ja būtu izmantoti objekti, ko kola (un arī citi ieskābie dzērieni, kā arī kuņģa sula) spēj ietekmēt: noņemt kaļķa nosēdumus no, piem., tējkannas iekšpuses, un rūsu no dzelžiem. Bez tam kola palīdzot, ja vajag padzīt miegainību vai piebremzēt baktēriju trakošanu zarnu traktā.
Esi drošs, ka soda? Es drīzāk teiktu, ka tas ir parasts krāna ūdens ar krāvielām, aromatizatoriem, sintētiskiem konservantiem un miiiiiiilzīgu cukura daudzumu. Varūt biški citronskābi piešāvuši, bet par to šaubos, visticamāk tur ir sintētiskais skābuma regulētājs.
Nevienam gāzētajam dzērienam nav pievienota dzeramā soda. Pievienojot dzeramo sodu jebkuram gāzētajam dzērienam, varēsi novērot līdzīgu reakciju, kā Mentos un kola, tikai ne tik izteikta. Pievienojot sodu kādam dzērienam un to izdzerot, visticamāk, ātri vien atstiepsi kājas.
Kā Zviedrijas kola var atšķirties garšas ziņā? "Some countries use pure cane sugar, others use beet sugar and the USA uses high-fructose corn syrup."
Kur var būt tik aprobežoti stūlbi cilvēki ar tekstiem ,ka Latvijas kola ir susla un redz zviedrijā esot labākā Jampampiņ labāk sēdi savā Zviedrijā un uz šejieni nebrauc tik stūlbi cilvēki šeit nav vajdzīgi , ā nu bet protams tapēc jau mēz citiem tualetes.
Nu pilīgas muļķības par to sodu! Sen senos laikos varbūt kāds taisīja limonādes no sodas un citronskābes un tāpat tā soda izreaģēja ar citronskābi un radās nātrija citrāts + CO2.
Mūsdienās jau sen kā to vairs nedara, jo priekš tam ir speciāli karbonizatori, ar kuru palīdzību limonādi piesātina laižot tai cauri CO2 gāzi.
Kola ir skābāka par pH 5,2, jo tev tas lakmusa indikatorpapīrs nemaz nespēj uzrādīt zemāku pH vērtību par 5,2 (vismaz tā pēc šīm augstās kvalitātes bildēm var saprast). Paņem normālu universālo indikatorpapīru ar pH diapazonu 0-14, kolas pH būs ap 3.
"ir tā, kā Tu domā, tikai otrādāk": Vairums gāzēto dzērienu satur ogļskābi gāzi CO2, ko varētu uzskatīt arī par H2CO3 - tātad tie ir skābi, kā norāda arī skābuma indikators. Kolas gadījumā skābumu pastiprina arī fosforskābe, citos dzērienos ir citronskābe un/vai citas org. skābes, jo skābie dzērieni ātri no kuņģa nonāk zarnās, kur viņiem īstā vieta. Sodas ūdens un daži min. ūdeņi, kas mazāk skābi, kuņģī vispirms tiem saskābināti.
Bļe tik pat labi katra cigarete ir atšķirīga ,jo gatavota no dažnedažādām izejvielām un ne vienām tabakas lapām . Ābram un pārējie gudrie ,kas tad ir cola citās valstīs atšķirīgs , varat pastāstīt ?