...vietā, kur saskaras zeme ar debesīm, kur eksistē tas, kas nevar eksistēt- Santa Fe.
Kāpnes ne no šīs pasaules18
Loreto kapelā (Loretto chapel) Santa Fe pilsētiņā ASV atrodas kāpnes,kuras apvij ne mazums teiksmu un leģendu. Kapelas celtniecības laikā nomira arhitekts, un,neba mūsu laikā vien ir bijušas problēmas ar vēlēšanos ietaupīt- nopriecājušies par iespēju nemaksāt arhitektam, vietējie gudrīši nolēma,ka, ja atlikuši tikai iekšdarbi,priekš kā vispār jameklē vēl kāds arhitekts???!!! Urā, rullējam uz priekšu! Tikai, kad celtniecības darbi jau bija beigušies,un vietējais bīskaps jau gatavojās iesvētīt kapelu, visi pēkšņi pamanīja mazu, nepatīkamu sīkumu- kaut kā tika palaists garām,ka kora telpa gan ir uzbūvēta,bet kāpnes uz to- ne,un ietiepīgās mūķenes nez kāpēc kategoriski negribēja rāpties sešarpus metrus pa pieslienamajām kāpnēm.
Vietējie un pieaicinātie galdnieki nevarēja izdomāt nekādu kāpņu risinājumu,kurš pēc izmēriem un risinājuma sakarīgi iekļautos nelielajā kapelas ēkā. Mūķenes, redzēdamas, ka risinājums kā nerodas, tā nerodas, meklēja to pa savam- uzsāka 9 dienu nepārtrauktas lūgšanas.
Pēc leģendas pēdējajā, deesmitajā lūgšanu dienā pie kapelas pienāca cilvēks uz ēzelīša,kura mugurā atradās sainis ar nedaudziem galdnieka instrumentiem un lūdza darbu. Viņš apsolīja uzbūvēt nepieciešamās kāpnes- ar noteikumu, ka neviens viņam netraucēs.
Vairākus mēnešus viņš nostrādāja pie kāpņu būves, un darbu beigās pazuda, nepieprasījis samaksu. Ne klostermāsas, ne vietējie iedzīvotāji nevarēja viņu atrast,kaut gan tika izsludināta atlīdzība tam,kurš dos kaut kādas ziņas. Tika pieņemts, ka tas bija pats svētais Jāzeps, galdnieku svētais aizbildnis, kurš atnāca palīgā māsām šajā bezizejas situācijā.
Lai kas būtu šis galdnieks,viņš bija paveicis neticamo- riņķa kapnes veic divus pilnus apgriezienus par 360 grādiem, turklāt kāpnēm nav centrālā nesošā balsta, nav sānu atbalstu, tā saucamo tetīvu, kāpnes nepieskaras sienām- tikai to augšējā un apakšējā punktā. Kāpnes ir piknīgi un tikai no koka, tās būvējot nav izmantota neviena metālanagla jeb skrūve.
Saprast, kā īsti ir būvētas šīs kāpnes,nav skaidrs vēl šodien.Pēc paņemtajiem koksnes paraugiem nav skaidrs arī, no kurienes ir piegādatakoksne, un kas tā ir par koku sugu. Tuvējā apkārtnē nav nekā līdzīga. It kā ir kaut kas līdzīgs Aļaskā, bet ne īsti tā pati koksne. Lai to kaut kā nosauktu, to sauc vienkārši par Loreto koku.
Kāpnes ir būvētas 1873. gadā,visu šo laiku intensīvi lietotas- kapelu apmeklē milzums tūristu- bet nekāds remonts tām nav bijis nepieciešams- vienīgais, kas ir mainīts- kapnēm piebūvētas margas, kuru sakotnēji nebija.
Aiz cieņas pret talantīgajiem un radošajiem cilvekiem, kuri darbojas šai jomā, un kuri ir aktīvi spoki, centos šīs kapnes parādīt pēc iespējas detalizētāk- jo būtu interesanti dzirdēt viņu viedokli.