Neliela pamācība kā rīkoties ja iekož čūska
P.S. ja sakož čūska (it īpaši odze) nevajag uzreiz raudāt, vai krist panikā,vai šausmīgi kliegt, vai skraidīt izmisumā
Neliela pamācība kā rīkoties ja iekož čūska
P.S. ja sakož čūska (it īpaši odze) nevajag uzreiz raudāt, vai krist panikā,vai šausmīgi kliegt, vai skraidīt izmisumā
Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze un cilvēki sastopas ar šo rāpuli ne tikai mežā ogojot, bet pat savu māju teritorijās un dārzos. Tāpēc ir noderīgi zināt, ko darīt, ja iekož čūska?
Parasti čūskas cenšas izvairīties no saskarsmes ar cilvēku un pašas neuzbrūk (kātad ). Taču laikus nepamanot čūsku vai cilvēkam rīkojoties pārdroši, tā aizsargājoties var uzbrukt un iekost. Odžu kodumi var radīt tik smagu alerģisku reakciju, ka nekavējoties ir vajadzīga mediķu palīdzība, lai novērstu draudus veselībai un dzīvībai.
Kā rīkoties, lai izvairītos no čūsku kodumiem? Pamanot čūsku, tai nevajag tuvoties, to nevajag aiztikt vai citādi kaitināt. Čūskas kož tikai tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās. Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, staigājiet zābakos vai apavos un vilnas zeķēs. Čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācija, tādēļ tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās. Ejiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, nestaigājiet pa mežu vai pļavām basām kājām. NMP dienesta brigādes mediķi šomēnes Pierīgā devās palīgā kādai sievietei, kuru sakoda odze, kad viņa basām kājām bija staigājusi pa pļavu. Jāuzmanās arī savos piemājas dārzos un lauku sētās, jo siltā laikā odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām (mežiem, akmeņu krāvumiem un purvainām vietām). (P.S. ja vēlies vari kaitināt čūsku tikai tad tev vajag garu zaru lai varetu pačakareet viņu, ja vēlies paņemt čūsku rokās tad turi čūskas galvu ar zaru, un tad var ņemt pie astes, ja nav bailes tad var ņemt pie galvas, bet labāk pie astes, iesaku ņemt rokās čūsku tikai tad kad viņa ir sakodusi pati sevi, jo tad čūska paliek mierīgāka un netaisa tik asas kustības.)
Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var būt nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vieta var izteikti palielināties, āda var kļūt zilgani violeta.
Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā:
Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk. Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties. Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos. Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu. Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti (jo ja mutē vai mēlē ir pušums tad inte var nonākt arī tā asinīs kurš vēlējās izsūkt indi no koduma vietas), griezt vai piededzināt koduma vietu. Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.NMP dienesta mediķi atgādina, ka čūskas kodumu gadījumā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo odžu kodums var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību.
TIEM KAS NEZIN! ŠĀDI IZSKATĀS ODZE TĀS GARUMS AR ASTI LATVIJĀ VAR SASNIEGT 75—80CM, BET PARASTI TĀS IR 40–60CM GARAS, JA ŠĀDU ČŪSKU IERAUGAT TAD CENŠATIES IZVAIRĪTIES NO TĀS!!!
ODZE IR VIENĪGĀ SAVVAĻAS INDĪGĀ ČŪSKA LATVIJĀ!
ODZES PARASTI APDZĪVO AR ZĀLI UN KRŪMIEM AIZAUGUŠUS IZCIRTUMUS UN MEŽMALAS, PURVUS, PRIEŽU MEŽUS. KUR AUG VIRŠI UN MEŽA OGULĀJI.
ŠĀDI IZSKATĀS ZALKTIS, NO TRIJĀM SASTOPJAJĀM SUGĀM ŠI IR LATVIJĀ LIELĀKĀ ČŪSKA, PAR LAIMI CILVĒKAM NEKAITĪGA
ZALKTIS PĀRSVARĀ UZTURAS PIE ŪDENS, VAI PURVAINOS APVIDOS. Zalkšus medī āpši, lapsas, kaķi, eži un dažādi plēsīgie putni, tāpēc ja tev ir bailes no zalkša ved līdzi savu kaķi siksniņā, jo čūska domās ka viņu taisās apēst kautkāds spalvains četrkājains monstrs
ŠĀDI IZSKATĀS GLODENE, GLODENE VAIRĀK IR TĀRPS BEZ KĀJĀM(PIEDER PIE ĶIRZAKU DZIMTES), JO NAV INDĪGA, GLODENE PARASTI UZTURAS MEŽMALĀS UN IZCIRTUMOS
(PATS SAVVAĻĀ ESMU REDZĒJIS ODZI UN GLODENI, ROKĀS ESMU TURĒJIS TIKAI ODZI)
Pec te teikta sanak ,ka neko nevar pasakt ,ja esi bez sakariem un transporta,kaut kur patalak no civilizacijas. Kapec nevar likt znjaugu,tas tachu apturetu indes izplatibu ? Ari iegriezums dotu iespeju kopa ar asinim iztecinat vismaz dalju indes ,ka visa rezultata varetu iegut kaut nedaudz laika.Ari degvinu agrak ieteica ka pretindi.... Es zinu ari ,ka medikji vienmer augstpratigi uzskata ,ka visi parejie ir mulkji un nespejigi uz pareizu ricibu ,bet var but apstaklji ,kad nav iespejams sanjemt med.palidzibu un tad tikai no pasha cietusha ricibas viss bus atkarigs. Gribetu zinat no kurienes shita info. un ka isti ir ar to visu .
Rakstā vairākas reizes minēts-zvani ātrajiem ja iekodusi odze.
Ko tie ātrie pasāks, kā atbrauks, kā atradīs, ja mani sakodusi odze, es sapampis, smaga reakcija, paiet nevaru , pazvanīju un ģībstu, vemju, caureja, saindējies ne pa jokam...
Nu un pazvanījis gaidu ātro palīdzību?
Un še atbrauks līdz mežmalai?Kas ari maz ticams...bet pat ja atbrauks- kā atradīs kur cietušais...
Labi ja labi, bet ja nē- taisnā ceļā uz labākiem medību laukiem...
Priecājies Sensej,rīt dabūsi medaļu par visvairāk komentāriem 24h laikā
Ir vēl gludenā čūska, sastopama tikai pāris vietās latvijā. Rokās turēta. Odze gan man iznāk visretāk redzētā čūska..
P.S. ja sakož čūska (it īpaši odze) nevajag uzreiz raudāt, vai krist panikā,vai šausmīgi kliegt, vai skraidīt izmisumā Odžu kodumi var radīt tik smagu alerģisku reakciju, ka nekavējoties ir vajadzīga mediķu palīdzība, lai novērstu draudus veselībai un dzīvībai. WTF??