Daži praktiski ieteikumi, kā labāk atveldzēties karstumā:
Daži praktiski ieteikumi, kā labāk atveldzēties karstā laikā2
Titulbilde.
• Neatsvaidzināties pārāk aukstā dušā, bet gan siltā ūdenī (ja karstums ir nomācošs, gluži vai katrs sapņo par peldi baseinā, kas būtu pilna ar ledus gabaliņiem. Taču ledus auksts ūdens nebūs labākais veids, kā atvēsināties, jo tik auksta ūdens ietekmē aizveras ādas poras, un sakarsušais ķermenis vairs nespēj tik viegli no siltuma atbrīvoties. Silta līdz vēsa duša palīdzēs arī vakarā aizmigt, ja karstuma dēļ māc bezmiegs. Siltu dušu ieteicams noslēgt ar vēsu dušu)
• Ledus gabaliņus var labi izmantot atsevišķiem ķermeņa punktiem (uz roku locītavu iekšpuses, uz kakla un spranda u.c. Tas uzlabos asinsriti. Tādiem pašiem nolūkiem labi noder aukstuma – karstuma kompreses)
• Labs veids, kā atvēsināties darba pārtraukumos, ir roku peldes ( izlietnē, kas piepildīta ar vēsu ūdeni, ielieciet tajā rokas līdz elkoņiem un paturiet apmēram 2 minūtes. Tas stabilizēs asinsriti un atvēsinās galvu). Lieliski palīdz arī kontrasta kāju vannītes.
• Jāuzmanās no kondicionieriem (temperatūras atšķirība starp iekštelpām un ārtelpām nedrīkst būt pārāk liela. Ja pārkarsis cilvēks ienāk aukstās telpās, viegli var iedzīvoties vasaras gripā)
• Viegla pašmasāža palīdz mazināt pietūkumu ( pietūkušas kājas u.c. ķermeņa daļas karstā laikā nav nekāds retums, jo paplašinātajos asinsvados asins un limfa cirkulē lēnāk, un šķidrums tādējādi vairāk nokļūst audos. Te labi palīdz viegla masāža: ar plaukstām glaudošām kustībām pamasējiet seju un kaklu, rokas virzot no sejas vidus uz ārpusi un uz leju. Rokas un kājas masējiet virzienā uz sirdi – no pirkstu galiem virzienā uz pleciem un gurniem.)
• Karstā laikā, ja ir fiziska piepūle, ūdens jādzer 3 - 4 reizes vairāk nekā parasti (katru dienu cilvēka organisms ar sviedriem un urīnu izdala 1,5 līdz 2 litrus šķidruma. Karstā laikā un fiziski piepūloties tie var būt līdz pat 10 litriem, tādēļ cilvēkam jāuzņem tik pat šķidruma, cik tas tiek patērēts.)
• Mazāk dzerot, mazāk nesvīdīs. (Daudzi maldīgi uzskata, ka mazāk dzerot, mazāk svīdīs, taču tā nenotiek. Ja zaudē vairāk šķidruma nekā uzņem, sabiezinās asinis. Tādējādi var tikt traucēta asinsrite dažādos orgānos un pazemināties asinsspiediens, par ko var liecināt nogurums, koncentrēšanās spēju mazināšanās, var reibt galva. Asiņu sabiezēšana paaugstina arī risku iedzīvoties trombozē)
• Alkohols no organisma izvada šķidrumu (alkohols paplašina asinsvadus, tādējādi no organisma izdalās vairāk šķidruma. Tas rada arī palielinātu slodzi nierēm)
• Ieteicams dzert ūdeni un dzērienus ar nelielu kaloriju daudzumu, ja dzer augļu sulas, ieteicams tās atšķaidīt ar ūdeni. Labs dzēriens karstā laikā ir paniņas vai kefīrs ar ūdeni (1:1), tāpat atsvaidzinoša ir atdzesēta piparmētru tēja, jo piparmētras iedarbojas vēsinoši. Nevajadzētu dzert enerģijas dzērienus, limonādes, jo tās satur pārāk daudz cukura. No kafijas ( 2 tasītes dienā) nav jāatsakās, taču vēlams, izdzerot kafiju, izdzert arī glāzi ūdens.