Pēdējo nedēļu laikā, Corona-chanam inficējot arvien vairāk cilvēku, kā Latvijā tā Pasaulē ir sanācis pastiprināti bieži dzirdēt tādas frāzes kā “cilvēkiem jābūt svarīgākiem ekonomiku”. Daži šo rakstu uzskatīs par piekasīšanos, bet personīgi šādas frāzes uzskatu par aplamām un iespējams pat kaitnieciskām(ja novestām par tālu), par uz emocijām nevis uz loģiku balstītām. Tāpēc arī šeit esmu…
Kā piemēru došu Jurija Perevošcikova neseno LTV interviju, kurā infektologs saka, ka:
“Protams ir cilvēki kuri dažreiz uzskata to ka ekonomika svarīgāka-nu labi tur būs mirstība…tur mēs zaudēsim šitos 5% no saslimušajiem, bet tomēr mēs tākā glābsim ekonomiku. Bet mēs dzīvojam mūsdienu pasaulē kur ikviena cilvēka dzīvība ir vērtība..”
Perevošcikova kungs ir pieredzējis pasaules mēroga infektologs kura kvalifikāciju veselības jautājumos apšaubīt man nav ne intereses, ne tiesību (pats pirms pāris dienām nezināju atšķirību starp dažāda veida sejas maskām). Tas kas mani kaitina(ja neskaita viņa ideālismu šajā citātā) ir šī mistiskā dihotomija kas parādās visos šāda rakstura argumentos, ka “cilvēki” un “ekonomika” ir divi polārie pretstati, un ka raizēšanās par ekonomiku nozīmē cilvēka dzīvības noniecināšanu.
Rodas jautājums kuru vēlētos uzdot visiem šo frāžu proponentiem: Kas pēc Jūsu domām ir ekonomika?
Atbilde uz šo jautājumu ir pavisam vienkārša-EKONOMIKA IR CILVĒKI. Tu(pats personīgi) esi daļa no ekonomijas-kad strādā, kad saņem algu, kad ej uz veikalu un pērc pārtiku kuru kāds cits ir izaudzējis, kad ieguldi savā pensiju fondā no kura tava banka investē akcijās un obligācijās no uzņēmumiem kuros strādā citi cilvēki kuri arī iet uz veikalu…pats saproti. Tava labklājība un veselība ir atkarīga no ekonomikas. “Cilvēki” un “ekonomika” šeit nav nekādi pretstati. Arī sejas masku un dezinfekcijas līdzekļu ražošana ir daļa no ekonomikas.