Šis ir mans pirmais raksts. Ļoti iespējams, daudziem tas liksies dikti garlaicīgs, bet, tā kā te daudz apgrozās skolas vecuma bērni un citi ļaudis, iespējams, Jums šis raksts varētu būt noderīgs. Patiesībā, šo visu darīju darba vajadzībām, bet man nav iebildumu, ja šo lieto arī plašāka publika.
Pirms kāda laika Centrālā statisktikas pārvalde publicēja datus par pastāvīgo iedzīvotāju skaitu pēc dzimuma un vecuma statistiskajos reģionos, republikas pilsētās, novados, novadu pilsētās, pagastos, ciemos un Rīgas apkaimēs (atbilstoši robežām 2018. gada sākumā).
Dati par iedzīvotāju skaitu pašlaik ir atzīmēta kā eksperimentālā statistika un ir atrodami CSP mājas lapā (RIG010).
Šie dati likās visnotaļ interesanti, bet ne ērti apskatāmi. Līdz ar to mēs veicām datu vizualizēšanu kartē.
Tāda nu izskatās Latvija ar visām administratīvām teritorijām: ciemi, pagasti, novadu pilsētas un pašvaldības. Par katru no šīm vienībām var atrast 145 rādītājus: Iedzīvotāju skaits pa dzimumiem, pa vecuma grupām (0-14, 15-24, 25-49, 50-64, vismaz 65), kā arī kopskaitu.
Tālummaiņa. Mainīt mērogu var ar peles rullīti, kā arī ar šīm abām pogām;
Uzspiežot uz ikonas ar mājas formu, karte tiek atgriezta sākotnējā skatā, kāda tā bija uzreiz pēc atvēršanas;
Nospiežot šo pogu, vai nu pēc datora IP adreses vai, ja tāda ir, pēc GPS saņemtā signāla, karte tiks pietuvināta vietai, kur atrodaties.
Meklētājs. Meklē visus iespējamos nosaukumus pēc frāzes. Kad atrasts, tiek pietuvināts kartē un parādīti dati. Meklētājs ir sasaistīts ar filtru. Ja būs kaut kas nofiltrēts, meklētājs darbosies tikai atfiltrētajā informācijā.
Filtrs. Darbojas tikai tādā gadījumā, ja nav nekas atzīmēts vai arī atzīmēta tikai viena pozīcija. Pretējā gadījumā nekas netiek atlasīts.
Kartē var veikt atlasi pēc teritoriālā iedalījuma. Funkcionālā ierobežojuma dēļ var veikt tikai vienu atzīmi, pretējā gadījumā karte paliks tukša.
Zem katras tabulas var apskatīties 16 diagrammas par teritoriālo vienību. Diagrammas sastāv no 3 blokiem:
1. iedzīvotāju īpatsvars pret visiem iedzīvotājiem dažādās vecuma grupās;
2. iedzīvotāju skaita izmaiņas (%) dažādās vecuma grupās;
3. iedzīvotāju skaita izmaiņas (%) dažādos gados dažādām vecuma grupām.
Lai pārslēgtos starp diagrammām, pa labi un pa kreisi diagrammām atrodas trīsstūrīši, kas simbolizē šo funkcionalitāti.
Kā redzams augstāk esošajos attēlos ar iedzīvotāju īpatsvaru dažādās vecuma grupās Jūrmalā dažādos gados, var secināt, ka pēdējos gados mazītiņām pieaug bērnu īpatsvars pret visiem iedzīvotājiem. Tāpat var secināt, ka pieaug to cilvēku īpatsvars, kuru vecums ir vismaz 65 gadi.
Vēl viena būtiska atziņa ir tāda, ka gandrīz vai visās teritorijās, krasi samazinās jauniešu īpatsvars vecuma grupā no 15-24. Līdz ar to var secināt, ka šis ir tas vecums, kad cilvēki pamet valsti.
Reklāma
Šajos attēlos var redzēt dažādu vecuma grupu izmaiņas attiecībā pret iepriekšējo gadu, kad ir dati, kā arī pēdējā kolonā tiek attēlots kopējās iedzīvotāju izmaiņas. Jūrmalā stabili pieaug iedzīvotāju skaits pensionēšanās vecumā, kā arī stabili samazinās iedzīvotāju skaits vecuma grupā no 15-25. Tikai no 2017. līdz 2018. gada kopējais iedzīvotāju skaits pieauga par 0,89 %.
Šajos attēlos var novērot katru vecuma grupu izmaiņas dažādos laikos, lai vieglāk varētu secināt, vai to izmaiņas no gada uz gadu ir pozitīvas vai negatīvas. Uzbraucot ar peli uz konkrētā punkta, tiek attēlots, no kura gada uz kuru ir bijušas šīs izmaiņas un cik lielas.
Lai vai kā, šīs nav vienīgās funkcijas. Pārējās funkcijas vai nu atradīsiet paši vai arī saitē būs aprakstītas saitē.