Fender mūzikas instrumenti un aparatūra ir skārusi un izmainījusi mūziku visā pasaulē un gandrīz visos žanros: rock ‘n’ roll, kantrī, džezā, blūzā u.c. Visi, sākot no iesācējiem līdz pasaulē atpazīstamiem mūziķiem, ir izmantojuši Fender audio aparatūru un mūzikas instrumentus, kā Telecaster® un Stratocaster® ģitāras, Jazz Bass® un Precision® basus, un šie instrumenti ir atzīti par klasiku gan to dizaina, gan skaņas dēļ.
Lai arī Fender nebija pirmie, kas ražoja elektriskās ģitāras, jo citi to mēģināja darīt jau no 1920. gada, tomēr neviens cits neguva tik lielus komerciālus panākumus.
Vēsture
Par Fender „oficiālo” dibināšanas gadu uzskata 1946. Tomēr jau tālajā 1938. gadā Leo Klarenss Leonidas Fender (Clarence Leonidas Fender) izveidoja savu „Fender Radio Servisu” (Fender Radio Service), kurā viņš, kā kvalificēts elektrotehniķis, laboja radio, audio pastiprinātājus, kā arī citas ar mūziku saistītas sistēmas. Šajā laikā Leo Fender iepazinās ar tā laika pastiprinātāju uzbūvi, kā arī to dizainu, tādēļ drīz vien arī pats sāka „meistarot” savus pastiprinātājus un mūzikas instrumentus.
1945. gadā Leo Fender sāka sadarbību ar vēl kādu elektrotehnikas un mūzikas entuziastu Kleitonu Orr Kaufmanu (Clayton Orr Kauffman). Viņi nodibināja K & F Manufacturing Corp. Tomēr viņi sadarbojās tikai gadu, kura laikā sāka ražot havajiešu „lap steel” ģitāras ar iebūvētiem skaņas noņēmējiem un K&F pastiprinātājus.
Abu vīru ceļi šķīrās 1946. gadā un Leo Fender uzņēmumu pārdēvēja par Fender Electric Instrument Company.
Fender „izgudrojumi”
1951. gadā Leo Fender pasauli iepazīstināja ar „solid-body” ģitāru, kuru nosauca par Telecaster® (īstenībā Broadcaster, taču tā jau sauca kādu bungu komplektu). Telecaster bija pirmā „solid-body” spāņu stila elektriskā ģitāra, ko ražoja vairumā. Šis instruments nu ir kļuvis par klasiku.
Tajā pašā gadā (1951.) Fender iepazīstināja ar jaunu „revolucionāru” izgudrojumu – Precision Bass® ģitāru. Pirmo reizi basu varēja spēlēt kā ģitāru ar ladām (to varēja spēlēt „precīzi”, tādēļ arī tāds nosaukums) un, pats galvenais, to varēja arī pieslēgt pie pastiprinātāja.
Fender Stratocaster parādījās 1954. gadā. Stratocaster® sevī iekļāva daudzus dizaina uzlabojumus, kurus bija ieteikuši profesionāli mūziķi. Trešais skaņas noņēmējs padarīja plašāku šis ģitāras toņu diapazonu, pieguļošā ģitāras forma to padarīja daudz ērtāku un tai bija vieglāk pieejamas augstākās ladas.
Ap šo laiku Fender izveidoja arī slaveno „tremolo bridge”.
Piecdesmitajos gados Leo Fender turpināja pats radīt dažādus mūzikas instrumentus, kā Jazz Bass®, Jaguar® un Jazzmaster® ģitāras un Twin Reverb® pastiprinātāju, kas joprojām ir slaveni un pieprasīti mūsdienu mūziķiem.
CBS laiki
1965. gadā Leo Fender (iespējams, sliktas veselības dēļ) pārdeva savu uzņēmumu kompānijai Kolumbijas Apraides Sistēma (Columbia Broadcasting System) jeb CBS par 13 miljoniem dolāru. CBS spēja investēt ģitāru izveidē, un viņi to arī darīja, piemēram, izveidojot Fender Starcaster, kas varētu konkurēt ar Gibson ES 335. Tomēr CBS laikā ļoti kritās ģitāru kvalitāte, jo CBS centās samazināt izdevumus samazinot arī ģitāru kvalitāti. Tādēļ CBS laika ģitāras kolekcijās nav tik vērtīgas.
Fender šodien
1985. gadā Fender darbinieki ar Viljamu Šulcu priekšgalā, iegādājās „Fender Elektrisko Instrumentu Ražošanas Uzņēmumu” no CBS un to pārdēvēja par Fender Musical Instruments Corporation (Fender Elektrisko mūzikas instrumentu kompānija). Fender beidzot bija nonācis atpakaļ pie Mūzikas entuziastiem, kuri atkal gribēja ražot labākās ģitāras pasaulē. Šajā ziņā kopš 1985. gada nekas nav mainījies.
Šobrīd Fender savus dārgākos instrumentus ražo Koronas (Corona)rūpnīcā Kalifornijā un lētākos Ensenadā, Meksikā (kurā izveidoja rūpnīcu, lai tā atrastos tuvāk ASV un saglabātu kvalitāti),
kā ari dažās Āzijas valstīs. Fender galvenā mītne atrodas Skotsdeilā, Arizonas štatā.
1987. gadā Koronas rūpnīcā atvērās slavenais
Fender Custom Shop, kurā slaveni mūziķi un ģitāru entuziasti (jeb cilvēki, kam ir nauda) var izveidot savas sapņu ģitāras.
Šodien Fender ražo pilnīgi visu, ko ģitāristiem un basistiem vajag – no ģitārām un stīgām līdz profesionālām audio aparatūrām. Šis uzņēmums ražo arī akustiskās ģitāras, mandolīnas un pat vijoles. Fender sevī iekļauj arī tādus uzņēmumus kā Squier (lētākās ģitāras), Guild (ģitāras un pastiprinātāji), SWR (basu pastiprinātāji) un daudzus citus.
Interesanti fakti par Fender
Leo Fender īstenībā bija saksofonists, tomēr ģitāras taisīja labāk nekā jebkurš cits… Pirmā Fender ģitāra 1943. gadā bija taisīta no ozola. Leo Fender šo ģitāru uzdāvināja Rojam Akufam (Roy Acuff), kantrī mūzikas leģendai. 1950. gadā Leo Fender izdomāja veidu, kā pārbaudīt ģitāras izturību. Viņš nolika ģitāru starp diviem krēsliem un uz tās uzkāpa. Telecaster ģitāras sākotnēji sauca Broadcaster, taču šis nosaukums sakrita ar kādu bungu komplekta nosaukumu, tādēļ, kamēr tika domāts jaunais nosaukums, Fender ražoja ģitāras bez nosaukuma uz ģitāras, un šie „Nocaster” šobrīd ir vērtīga kolekcijas sastāvdaļa (par Nocaster tos sāka saukt tāpēc, ka pie Fender logo tam nav papildus modeļa veida nosaukuma, ko nācās autortiesību dēļ ņelikt virsū) Fender Stratocaster ir iegrebts uz Jimi Hendrix kapa pieminekļa. 2000. gadā Fender saražoja 250 000 ģitāru. Fender saražo aptuveni 90 000 ģitāras stīgas dienā. Kāds ģitāru fans Kriss Bleks no Londonas oficiāli kāzu ceremonijā APPRECĒJA savu Fender Stratocaster.Lielākā cena, par kādu nopirkta ģitāra izsolē, ir 959’500 dolāru. Tādu naudu 2004. gadā samaksāja par Ērika Kleptona „Blackie” Fender Stratocaster. Fender savām ģitārām pārsvarā izmanto alkšņa nevis ierastā oša koku.