Viss par Elvisu
Elvis Preslijs12
29
0
Rokenrola karalis Elvis Preslijs (pilns vārds Ārons Elvis Preslijs) piedzima 1935. gada 8. janvārī Tupelo, Misisipi štatā, mira 1977. gada 16. augustā Memfisā, ASV. Elvis Prelijs bija tā dzirkstele, no kuras aizšķīlās rokenrola liesma 50. gados. Tā bija lielākā un ietekmīgākā tā laika mūzikas figūra pasaulē. Elvis Prelijs un The Beatles visspilgtāk ietekmēja tā laika jaunatnes-un ne tikai jaunatnes-XX gadsimta kultūru. Ar pilnu pārliecību var teikt, ka jebkurš dziedātājs, kurš kāpa uz skatuves pēc 1956. gada, to darīja Elvisa ietekmē. Bez tā, ka Elvis bija pirmais, kurš sakrustoja tādus mūzikas stilus kā gospeļu mūziku, blūzu, rokenrolu un kantrī, viņš arī bija pirmais, kurš uzsvēra savu piedalīšanos video šovos un izveidoja to, ko tagad sauc par imidžu. Rokenrola karalis Elvis Preslijs (pilns vārds Ārons Elvis Preslijs) piedzima 1935. gada 8. janvārī Tupelo, Misisipi štatā, mira 1977. gada 16. augustā Memfisā, ASV.
Elvisa Preslija imidžs - buntnieks un sekss simbols. Elvis Preslijs piedzima 1935. gadā (dzemdību laikā mira viņa dvīņubrālis; nākamā rokenrola karaļa ģimeni varēja nosaukt ne tikai par trūcīgu, bet gan par nabagu. Kad Elvisam palika 13 gadi, vecāki devās darba meklējumos uz Memfisu –šeit Elvis mācījās, bet 1953. gadā pameta mācības un iestājās darbā kādā elektropreču kompānijā par šoferi. Preslijam ļoti patika apmeklēt vietējo balto un melno koncertus, pats kopā ar vecākiem dziedāja gospeļu korī. Pēc dabas būdams visai kautrīgs, Elvis, iespējams nekad nebūtu sasniedzis savus fenomenālos panākumus, ja viņam nebūtu uzsmaidījusi laime, liktenis jeb Fortūna: 1953. gada jūnijā viņš atnāca uz Sun ierakstu kompāniju un par 4 dolāriem ierakstīja plati, kura bija paredzēta kā dāvana viņa mātei Gledijai dzimšanas dienā. Balss savdabīgumu, tā maģiju un jūtīgumu ievēroja Sems Filips – Sun īpašnieks un blūza talantu atklājējs. Kad 1954. gada janvārī Preslijs atkal ieradās studijā, lai atkal ierakstītu plati par 4 dolāriem, Filips viņam piedāvāja pamēģināt padziedāt komerciālos projektos, ar tādu nosacījumu, ja būs kāds materiāls.
Reklāma
Piemērots materiāls atradās jau 1954. gada aprīlī, kad Filips pildot savu solījumu piezvanīja Elvisam un uzaicināja viņu uz studiju. Pirmais ieraksts izrādījās briesmīgs, tomēr Filips juta jaunā mūziķa potenciālu un noorganizēja Elvisam mēģinājumus ar diviem vietējās grupas The Startite Wranglers mūziķiem- ģitāristu Skotiju Mūru un kontrabasistu Bilu Bleku. Sākumā trio parādījās Filipsa studijā, pēc neskaitāmiem mēģinājumiem izveidojās fantastiska improvizācija par slavenā blūzmeņa Artūra Kradapa darinājumu “Thats All Right Mama”, pēc kā uz pacēluma viļņa tika izpildīta klasiska kompozīcija ļoti oriģinālā izpildījumā “Blue Moon Of Kentucky”. Tā arī bija tā liesma, kuras dzirksteli sajuta Filips. Divas dziesmas bija ierakstītas kā singli, bet jau pēc dažām dienām vietējās radiostacijas WHQB dīdžejs Djū Filipe dziesmu “Its All Right Mama” atskaņoja ēterā. Klausītāju reakcija bija tik iespaidīga, ka šo dziesmu dīdžejs tovakar atskaņoja vēl divas reizes un uzaicināja Presliju uz interviju.
Jūnija beigās bija pārdoti 5000 singlu, bet pieprasījums joprojām saglabājās- lielākoties no Memfisas iedzīvotājiem. Elvis Preslijs noslēdza kontraktu ar Sun, bet Mūrs un Bleks aizgāja no savas grupas The Starlite Wranglers, lai palīdzētu Elvisam koncertos. Līdz gada beigām viņi apceļoja vairākus dienvidu štatus. Šajā laikā Elvis pirmo reizi izpildīja savu slaveno dejošanu ar gurniem, pēc kā jauniešu auditorija bija sajūsmā. Viens no radio šoviem kādā no Nešvilas teātriem izgāzās, jo publika nekā nereaģēja uz Elvisa dziesmām, tajā pašā laikā Luizianā Elvis kļuva par sezonas naglu.
Augošā Elvisa popularitāte dienvidu štatos lika sarosīties jau pazīstamiem izpildītājiem, kuri saredzēja Elvisa potenciālu. Elvisu arī pamanīja slavenais menedžeris pulkvedis Toms Parkers. Pats būdams bijušais Henka Snova menedžeris, Parkers uzaicināja Presliju uz Henka šovu un spēja pārliecināt Vernonu Presliju, Elvisa tēvu, par to, ka jaunajam censonim Elvisam vajadzīgs daudz enerģiskāks menedžeris- viņš aicināja lauzt līgumu ar Sun un apsolīja, ka par mūziķi uzzinās citur, ne tikai dienvidos. Tajā pašā laikā Elvisa ceturtais un piektais singls “Baby Lets Play House” un “I Forgot To Remember To Forget” ielauzās Billboard Top 10 (kantrī mūzikas kategorijā), par Presliju sāka runāt visa Amerika
Reklāma
1955. gada rudenī lielās ierakstu kompānijas kļuva tramīgas: pulkvedis Parkers deva mājienus, ka ir iespēja pārpirkt Elvisa kontraktu no Sun. Sems Filips noraidīja Decca un Dot Records piedāvājumus pirkt Elvisu par attiecīgi 5000 un 7500 dolāru. Novembra RCA Records un Aberbach Music Publishing spiediens uz Filipu bija triumfējošs. Kompānojas bija gatavas maksāt 35000 dolāru. Saprotot, ka viņš zaudē lielisku dziedātāju Filips tomēr pārdeva Elvisa kontraktu, cerot, ka darījumā iegūtā nauda palīdzēs modernizēt un paplašināt Sun.
1956. gadā no vietējā mēroga dziedātāja Elvis kļuva par pasaules mēroga zvaigzni. Janvārī tika ierakstīts viņa pirmais singls kompānijā RCA Records, tas bija slavenais “Heartbreak Hotel”, Elvis kļuva par gaidītu viesi visos iespējamajos televīzijas šovos. Ar lieliem panākumiem beidzās Elvisa uzstāšanās slavenajā Tomija un Džimija Darenu šovā, kuru raidīja pa visu Ameriku, par šo notikumu rakstīja gandrīz visi ietekmīgie preses izdevumi ASV, šovam liekot augstākās balles. Aprīlī “Heartbreak Hotel” bija ASV topu virsotnēs, pirmajā vietā tas turējās 8 nedēļas; tas bija pirmais ASV un pasaules vēsturē iznākošais singls, kura tirāža pārsniedz miljonu. Jūlijā sekoja vēl viens singls- “I Want You, I Need You, I Love You”, bet augustā dubultsingls “Hount Dog”/”Dont Be Cruel”,komerciāli veiksmīgākais Elvisa disks (tā tirāža pārsniedza 5 miljonus dolāru), kurš vairāk nekā divus mēnešus turējās ASV topa 1. vietā. Elvisa slava pārgāja arī uz Eiropu: Lielbritānijā “Heartbreak Hotel” pacēlās līdz otrajai vietai nacionālajā hitparādē.
Amerikas televīzijas sapņoja par Elvisa piedalīšanos kādā no šoviem- pēc grandiozajiem panākumiem Tomija un Džimija Darenu, viņš arī uzstājās Eda Salivana, Miltona Berla un Stīva Alena šovos. Pieaugušie kritizēja Elvisu par viņa dejošanu ar gurniem, bet jaunieši viņu dievināja. Dziedātāja debijas albums “Elvis Presley” līdz šai dienai ir komerciāli veiksmīgākais RCA Records produkts: vēl līdz plates iznākšanai to jau bija pasūtījuši 362 000 cilvēku. Arī disks iekļuva pirmajā vietā ASV hitparādē, kur noturējās 10 nedēļas.
Reklāma
Drīz arī Holivuda tiecās pēc Elvisa: parakstot kontraktu par filmēšanos 3 filmās (kontrakta summa 450 000 dolāru) ar Paramount producentu Helu Villisu, Preslijs praktiski uzreiz nokļuva 20th Century Fox rokās, kur filmējās filmā “Brāļi Reno”. Kā aktieris Elvis bija briesmīgs, bet, kad filmā ieskaņoja fonogrammu ar 4 viņa dziesmām, profesionāli samontēja lentu, pārdēvēja par “Mīli mani maigi”, otrajās galvenajās lomās pieaicināja Ričardu Iganu un Debru Peidžetu, kino lente ieguva neredzētu atsaucību. Dziesmu, pēc kuras nosaukuma tika nosaukta filma “Love Me Tender” Elvis pirmoreiz izpildīja Eda Salivana šovā, kad vēl dziesma nebija pat ierakstīta, un RCA Records uz ātru roku izdeva singlu (pirmās tirāžas ieraksts bija vienkārši briesmīgs), lai apmierinātu 850000 pieprasījumu. “Love Me Tender” ļoti ātri no pirmās vietas topos izmeta Elvisa “Dont Be Cruel”, bet “Hound Dog” atkal aizķērās topa otrajā vietā Lielbritānijā. Gada beigās mūziķa otrais albums “Elvis” arī bija ASV topu galvgalī (Lielbritānijā plate pacēlās līdz 3. vietai). Ziemassvētkos Elvis Preslijs atgriezās Memfisā un iegriezās Sema Filipa studijā un tas operatīvi ierakstīja Elvisu kopā ar tādām jaunajām Sun zvaigznēm kā karpomu Perkinsu, Dzēriju Lī Luīsu u.c.(izdoto albumu “Million Dollar Session” firma RCA Records oficiāli paziņoja kā plaģiātu, tagad tas ir kolekcionāru retums).
1957. gadā Elvis nofilmējās vēl 2 filmās, kuras kļuva par kasses ieņēmumu rekordistēm, tādejādi Elvis vēl vairāk sabiedrības apziņā nostiprināja savu imidžu: kinolentā “Loving Boy” Elvis spēlē lauku puisi, kurš kļūst par estrādes zvaigzni, savukārt filmā “Jailhouse Rock” viņš ir ļoti mežonīgs, bet pēc pāraudzināšanas kļūst par dziedošu eņģeli. Abās filmās ir daudz dziesmu, labākās no kurām ir uzrakstījuši Džerijs Libers un Maiks Stollers – tas bija lielisku komponistu tandēms, tieši viņi uzrakstīja “Hound Dog”. 1957. gadfā Elvis vēl 4 reizes bija hitparāžu virsotnēs ar singliem: “Too Much”, “All Shook Up”(tas arī bija viņa hits nr.1 Lielbritānijā),”Teddy Bear”(no filmas “Loving You”) un “Jailhouse Rock”. Muzikāli veiksmīgo gadu Elvis noslēdza ar Ziemassvētku albumu “Elvis Christmas Album”, kas ieņāma 1. vietu ASV hitparādēs (Lielbritānijā 7. vietā). Dažas konservatīvās radiostacijas pat atteicās spēlēt Elvisa plati, pamatojot to ar acīmredzamiem nēģeru mūzikas standartiem Elvisa mūzikā.