Spoku kuģi - tie dreifē okeānā bez apkalpes locekļiem, kas ir miruši vai pazuduši. Spoku kuģi - cilvēki tos ir redzējuši virs ūdens, kaut skaitās, ka tie jau sen nogrimuši jūras dzīlēs. Runā, ka tur mītot spoki...
Spoku kuģi bija un ir reāli - viduslaikos jūrās bieži peldēja kuģi, kuru apkalpi bija nonāvējis mēris, cinga vai kāda cita slimība, bet kuģi bez kursa, kapteiņa un mērķa turpināja ceļu. Visbaisākie nostāsti klīda par buriniekiem, kas nerimstoši kuģoja pa pasauli ar mirušajiem kuģa ļaudīm, kas nekur netika apglabāti.
Spoku kuģi ir fenomens, kas sastopams arī mūsdienās. Tie iedvesmojuši daudzu leģendu tapšanu un no tām pazīstamākā ir stāsts par Klīstošo holandieti - kuģi, kura kapteinis par dieva zaimošanu tika nolādēts. Lāsts noteica, ka Holandietis mūžīgi klīdīs pa pasaules jūrām un nekad nedrīkstēs piestāt krastā. Dažos stāstos tiek minēts arī kapteiņa vārds, bet tas atšķiras - kapteinis varētu bijis kāds Bernards Foke, Hendriks van der Dekens vai pat bēdīgi slavenais Deivijs Džounss. Skaidrs ir tas, ka kapteinis bija noslēdzis līgumu ar pašu velnu. Tikai tad, kad kapteinis atradīs īstu mīlestību, lāsts pazudīs. Mīļotājai gan tādēļ jāstājas kapteiņa vietā un jāturpina Klīstošā holandieša misija. Komponists Rihards Vāgners par Klīstošo holandieti sacerēja operu, bet leģendas variants par Deiviju Džounsu mūsdienu kultūrā pazīstams no Holivudas grāvēja "Karību jūras pirāti" otrās un trešās daļas.
Leģendas pie malas - pasaulē tiešām pastāv kuģi, kas klīst pa jūrām un kuru pastāvēšana ir apstiprināta. Drosmīgākie ceļotāji var mēģināt kādu no tiem atrast. Viens no šādiem kuģiem ir šoneris Lady Lovibond, kas 1748. gada 13. februārī avarēja Goodwin Sands sēkļos uz austrumiem no Kentas pilsētas Anglijā. Apvidus izsenis bija zināms kā neskaitāmu kuģu bojāejas vieta un pat mūsdienās tur redzami vismaz divi kuģu vraki, ko jebkurš var apskatīt. Lady Lovibond izceļas ar to, ka pirms bojāejas uz tā norisinājās traģiska greizsirdības drāma. Šonera kapteinis Saimons Pīls īsi pirms nelaimes bija apprecējis savu līgavu Amandu. Neņemot vērā jūrnieku māņticību, ka sievietes uz kuģa nes nelaimi, kapteinis kopā ar savu jauno sievu un viesiem devās kāzu ceļojumā no Londonas uz Portugāli. Bet kuģa kapteiņa pirmais palīgs Džons Riverss, kurš pats bija iemīlējies kapteiņa jaunajā sievā, greizsirdības dusmās nonāvēja kuģa stūrmani un ieveda šoneri sēkļos, kur tas avarēja un noslīka. Neviens no kuģa pasažieriem neizdzīvoja. Kopš tā laika Lady Lovibond ik pēc piecdesmit gadiem savā bojāejas gadadienā atkal parādās uz ūdens. Pirmo reizi par to ziņoja kāds kapteinis 1798. gada 13. februārī. Viņa kuģis gandrīz piedzīvojis saskriešanos ar kādu burukuģi, kas parādījies no nekurienes. Svešais kuģis bija pieslīdējis tik tuvu, ka no tā varēja dzirdēt mūziku un uz klāja redzēt cilvēkus svētku drānās. Arī vēlākajās gadadienās acu liecinieki ziņojuši par kuģa avāriju sēklī, bet pēcāk neviens meklētājs nav atradis ne pēdas no avārijas. Pēdējo reizi Lady Lovibond redzēts 1948. gadā. 1998. gada jubilejas svinēšana acīmredzot izlaista.
Pazīstams ir arī spoku kuģis Arktikā - tas ir kravas kuģis Baychimo, kas 1931. iesala ledū. Kuģa komanda tika izglābta, bet kuģis nogrima. Liels bija pārsteigums, ka pēc dažām dienām tas atkal atradās 72 kilometru attālumā no avārijas vietas. Pēc diviem gadiem tas jau bija 480 kilometru attālumā. Pēdējo reizi Baychimo redzēts 1969. gadā Boforta jūrā pie Aļaskas.
Savukārt tvaikonis SS Valencia saistīts ar patiesi šaušalīgi leģendu - kuģis nogrima 1906. gada 22. janvārī netālu no Kanādas krastiem pie Vankūveras salas. Kuģim grimstot, iestājās panika un pasažieri patvaļīgi ieņēma glābšanas laivas, kas pārlieku lielā pasažieru skaita dēļ apgāzās vai nevarēja tikt nolaistas ūdenī. Tikai vienai no laivām izdevās attālināties no kuģa. Kuģis nogrima un līdz ar to arī 136 no 173 pasažieriem. Dažus mēnešus pēc nelaimes sāka klīst runas par pirmajiem spoku stāstiem - kāds zvejnieks vēstīja par kādu glābšanas laivu, kurā atradušies astoņi skeleti. Citi bija redzējuši avarējušu tvaikoni, kura apkalpe pūlas iesēdināt glābšanas laivās pasažierus...
Spoku kuģi4
48
5
Reklāma