local-stats-pixel

Spoki.miroņi.zombiji...6

 22  26

Spoks ir tradicionāls ticējums, ka miruša cilvēka gars vai dvēsele var ietekmēt reālās dzīves parādības.

Spoki esot pārdabiskas būtnes, kas pēc cilvēka nāves atgriežas šajā pasaulē, lai atrisinātu dzīves laikā neatšķetinātās problēmas. Spoki parasti esot caurspīdīgas vielas būtnes, kas spējot iziet cauri sienām. Spoki parasti parādoties vai nu senās pilīs un pamestās mājās, vai arī klaiņo apkārt.

Spoki Latvijā

Leģenda vēsta, ka par spoku esamību varot pārliecināties Liepājā, Karostas cietumā. Tur kādā kamerā esot traģiski beiguši dzīvi vairāki cilvēki un kopš tā laika novērotas dīvainas parādības.

zombijus pievilina kapu smarža

Vismaz deviņdesmit procenti Latvijas iedzīvotāju varētu būt dzīvi miroņi jeb tā saucamie zombiji, nesen veiktā pētījumā secinājis britu antropologs sers Bendžamins Daunlouds. Pazīstamā zinātnieka uzmanību pērn, viesojoties Latvijā, piesaistījā mūsu zemē īpaši izkoptā kapu un mirušo piemiņas tradīciju kultūra. Īpaši paliekošu iespaidu uz pētnieku atstājis Gulbenes kapu svētku apmeklējums. Tas arī kļuvis par iedvesmas avotu pētījumam, kas nākammēnes tiks publicēts prestižajā žurnālā «Nature».

«Iesākumā biju cerējis, ka dzīvo miroņu īpatsvars sabiedrībā nepārsniegs 2–3 procentus, ko Rietumeiropas valstī varētu uzskatīt par normu, taču, kad ar jaunākās zinātniskās aparatūras palīdzību noskaidroju patieso dzīvo miroņu īpatsvaru, jāatzīst, biju šokēts,» stāsta sers Daunlouds.

«Viena no galvenajām zombiju pazīmēm — vismaz inkubācijas sākumposmā — ir tāda, ka viņi faktiski neatšķiras no dzīviem cilvēkiem,» skaidro pētnieks. «Viņu āriene un uzvedība nespeciālistam nevieš gandrīz nekādas aizdomas. Nonākot ar šādu personu kontaktā, var paiet ievērojams laiks, iekams atklājas personas patiesā identitāte, taču tad jau, visbiežāk, ir par vēlu, un inficēta ir vēl kāda persona. Nepatīkama smaka un citas blakus parādības parādās jau vēlāk.»

Masu saziņas līdzekļos vairākkārt jau ir izskanējuši apvainojumi «sabiedrības zombēšanā», taču līdz šim tam nebija gūts pienācīgs apstiprinājums.

«Meklēt kādu vienu vainīgo nu jau vairs nav jēgas,» norādījis sers Daunlouds. «Tagad jau runa ir par plašu epidēmiju, un zombiju nonākšana Lietuvā, Igaunijā vai Īrijā ir tikai laika jautājums.»

Inficēšanās parasti notiek ar ķermeņa izdalījumiem — siekalām, asinīm, sēklu vai sviedriem, taču neesot izslēgta arī iespēja, piemēram, inficēties, ieelpojot zombija kremēšanas laikā izdalījušos izgarojumus.

«Viena no galvenajām dzīvo miroņu pazīmēm ir brīvas gribas, spriestpējas un jebkādu emociju trūkums,» paskaidroja zinātnieks. «Zombijus vada barības meklēšanas alkas un neremdināms naids. Jo ir tik sāpīgi būt mirušam. Tagad es to labi zinu.»

Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 6

0/2000

cik tev gadu? :)

1. bilde .. mmm.. wtf .. tas ir nevietā..

 5  0 atbildēt

gavno13 niks tieši laikā !!

 3  0 atbildēt

respekts  kūls raksts vajadzetu visiem vel tā paācīties!!!

 0  0 atbildēt

1.bildi es ieliku prikola pēc!!!

 0  2 atbildēt

kads prikols sim rakstam? lab plus par biberu:D

 0  2 atbildēt