Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
172

Pirms mēneša pasaulē varēja vērot pēdējo pilno Mēness aptumsumu jeb «Asins Mēnesi» līdz 2021. gadam, naktī uz otrdienu varēja vērot supermēnesi - parādību, kad Mēness ir vistuvāk Zemes orbītai.

Nolēmu, ka būtu interesanti paskatīties, kā uz to reaģēja mūsu senči dažādās pasaules malās - viņiem nebija teleskopu un gudru grāmatu, līdz ar to, kā jebkurai dabas parādībai, bija visnotaļ interesanti skaidrojumi. Pirms ķeros pie mītiem - 3 vārdos par to, kas precīzāk ir «Asins» Mēness.

Tā ir parādība, kad pilns Mēness nonāk Zemes ēnā, ko rada Saules gaisma un momentā aptumšojas. Maza daļa Saules gaismas tik un tā sasniedz Mēnesi, atstarojoties no Zemes atmosfēras, izgaismojot Mēnesi ar tumši sarkanu mirdzumu, liekot Mēnesim šķist «asiņainam». Krāsa gan var atšķirties atkarībā no atmosfēras stāvokļa.

Daudzām senajām... Autors: Latvian Revenger Mīti par «asiņaino» Mēnesi no visas pasaules
Attēls no: pixabay.com
1.

Daudzām senajām civilizācijām «Asins» Mēness saistās ar ļaunumu. Senie Inki to interpretēja kā jaguāra uzbrukumu Mēnesim un centienus apēst Mēnesi. Viņi baidijās par to, ka jaguārs var pievērst uzmanību Zemei, tāpēc cilvēki kliedza, kratīja šķēpus un lika viņu suņiem riet un gaudot, cerībā, ka aizpiedēs jaguāru.

Senajā Mezopotāmijā jeb Divupē, Mēness aptumsums saistījas ar tiešu uzbrukumu karalim. Tā kā senie divupieši diezgan precīzi prata izvērtēt, kad notiks aptumsums, uz to brīdi tika ieviests karaļa dubultnieks. Kāds, kuru uzskatīja par ziedojamu (tas nebija populārs darbs), izlikās par karali, kamēr īstais karalis slēpās līdz aptumsuma beigām. Neīstais karalis pēc tam pārliecinoši pazuda, īstajam karalim atkal ieņemot savu vietu.

Dažas hinduistu teikas interpretē mēness aptumsumus, kā dēmons Rahū dzer nemirstības eliksīru. Dvīnu dievības Mēness un Saule nocērt dēmonam galvu, bet tā kā dēmons ir dzēris eliksīru, Rahū saglabā nemirstību. Meklējot atriebību, Rahū galva ķer Sauli un Mēnesi, lai tos apēstu. Ja viņš tos noķer, mēs redzam aptumsumu - Rahū norij Mēnesi, kurš pēc tam parādās no jauna caur Rahū kaklu.

Daudziem cilvēkiem Indijā «Asins» Mēness saistās ar nelaimi. Pārtika un ūdens tiek pārklāti, tiek veikti attīrīšanas rituāli. Sievietēm stāvoklī, jo īpaši tiek ieteikts neēst un nedarīt nekādus mājas darbus, lai pasargātu savus nedzimušos bērnus.

Ne visiem gan «Asins» Mēness un Mēness aptumsums kā tāds saistās ar ļaunu. Indiāņu ciltīm Hupa un Luisenjo, kas apdzīvo Kalifornijas teritoriju, aptumsums saistās ar to, ka Mēness ir ievainots vai slims. Pēc aptumsuma Mēnesim vajag ārstēšanu, ko veic vai nu Mēness sievais vai cilts iedzīvotāji. Luisenjo cilts iedzīvotāji Mēnesi «ārstēja» ar dziesmām un veseļošanās pantiem aptumsojušā Mēness virzienā.

Viena no vispozitīvākajām attieksmēm pret Mēness aptumsumu ir Batammaliba cilts cilvēkiem Togo un Beninā. Šie cilvēki uz Mēness aptumsumu skatās, kā uz konfliktu starp Sauli un Mēnesi. Konfliktu, kuru risināt jāiedrošina cilvēkiem. Tāpēc Mēness aptumsums šai ciltij ir laiks, kad likt mierā vecus kašķus. Tradīcija, kura turpinās pat mūsdienās.

Islamam ticīgajās zemēs aptumsumu izvērtē bez māņticības. Islamā Saule un Mēness simbolizē dziļu respektu pret Allāhu, tāpēc aptumsuma laikā tiek skaitītas īpašas lūgšanas, ieskaitot Salat-al-khuduf (lūgsna Mēness aptumsuma laikā). Tā reizē lūdz Allāha piedošanu un pielūdz Allāha varenību.

Runājot par Kristietības attieksmi pret «Asins Mēnesi» atkal jārunā par asinīm. Kristietībā Mēness aptumsums saistās ar Dieva dusmām un bieži tiek asociētas saistībā ar Jēzus Kristus sišanu krustā. Ir ievērots tas, ka Lieldienas ir pirmā svētdiena pēc pirmā pavasara pirmā pilnmēness, tādējādi nodrošinot to, ka «Asins» Mēness nekad nebūs Lieldienu Svētdienā - izvairoties no potenciālas «Tiesas dienas».

0
172
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [7]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
norlatvija avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Vilkaču klana biedrs
  norlatvija 21.02.19 05:48  
7
0
Pagājušo vasaru redzējām asiņaino mēnesi virs Malborkas pils Polijā! Vēl tajā naktī solija pasaules galu! Nu pilns komplekts!
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 21.02.19 17:48
1
0

Hmm - vispar "asiņainais mēness" ir - nu ļoti regulāri.. apmēram ar 10- 15 gadu intervālu..

Tas ir pilns mēnes aptumsums, kad ir "pilnmēness" .. - mēness aptumsums vispārīgi ir 4 reizes gadā.. 

idejiski ir 2 saules aptumsumi un 2 mēness aptumsumi.. pilnu saules aptumsumu 1 vietā - ļoti reta parādība.. pilns mēness aptumsusm .. - samērā regulāra.. 

Lielais Slinkums avatars
Medaļa SirdsMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Apskāviens
  Lielais Slinkums 21.02.19 18:50
1
0

Uz to mums-   

effeja100 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Spoks
  effeja100 24.02.19 20:08
1
0

Tā sanāk, ka visas negatīvās planētas reprezentē Dieva dusmas un sodu. Un tāda ir arī dēmoniskās planētas Rahu funkcija (jeb neredzamās planētas funkcija, kas atrodas starp Mēnesi un Sauli). Tāpēc tajā laikā ir jāieņem miera stāja un jālūdz piedošana Kungam. Un Saule visās reliģijās pārstāv Dieva aspektu. Vēdu rakstos ir teikts, - un to saka pats Dievs vienā no savām inkarnācijām: "No visiem spīdekļiem es esmu Saule. No visām zvaigznēm esmu Mēness." Tāpēc visas kultūras pamatoti pielūdza arī Sauli un Mēnesi kā Dieva pārstāvi. Tomēr tā ir zemāka līmeņa izpratne par Dievu Visumā. 

Tavs raksts bija interesants!

Bitchere avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa IntelektuālisMedaļa Draugu draugs
  Bitchere 21.02.19 22:59  
0
0
👍
Brenciss avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Brenciss 22.02.19 06:51
0
0

  

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 26.02.19 03:29
0
0