Par to liecina fakts, ka dzīvnieki sāk slimot ar cilvēku slimībām, jo viņi dzīvo un vadās no zemapziņā ienākušās informācijas. Dzīvnieki neanalizē un neizdomā jaunus medikamentus un jaunas slimības, no smalkās pasaules viņos caur zemapziņu nāk cilvēku apzināti pārveidotā enerģija un informācija. Dabā sievišķo Iņ dod Mēness, zeme, ūdens, mitrums, aukstums, savukārt vīrišķo Jaņ gūstam no Saules, uguns, Zemes kodola, karstuma, sausuma.
Ja kādā teritorijā ilgstoši ir vīrišķās enerģijas pārsvars, sākas ugunsgrēki, nemieri, zemestrīces. Latvijas teritorijā vienmēr ir bijis sievišķās Iņ enerģijas pārsvars - tāpēc iespējamas lietavas, plūdi, apmācies laiks. Dabā nekā nav lieka, ja viss ir līdzsvarā, katra enerģija cilvēkā ienes pozitīvas iezīmes. Ja enerģija bloķējas vai ir disharmonijā, rodas arī emocionālas dabas novirzes:
Veselība, prieks, laime valda tur, kur ir harmonija: sieviete mierīga, aizsargāta, lolota, vīrietis ir aktīvs, radošs, apjūsmots. Mūsdienās tas vairs nav moderni. Moderni ir dzīvot stresā, bailēs u n konkurences cīņā, nepārtraukti cīnoties par dažāda veida tiesībām un privilēģijām. Tas ir labākais veids kā graut savu veselību un dzīvesprieku, jo, izjaukuši līdzsvaru, cilvēki iedarbina pašnoārdīšanās sistēmu. Organisms sāk sevi iznīcināt, atbilstoši deformētajai informācijai, ko piegādājam ar agresīvam domām, bailēm un naidu. Cik ilgi var kalpot ēka, kuru visu laiku no viena gala ārda, bet no otra remontē? Cilvēkam piedzimstot, enerģijas potenciāls ielikts apmēram 900 gadiem. Mēs to iztērējam 10x īsākā laikā, jo neatjaunojam un nepareizi tērējam.
Tātad mēs dzīvojam teritorijā ar ļoti spēcīgu Zemes jeb Iņ enerģiju un cilvēkiem pašiem ar savu apziņu, domām, darbiem jārada un jāuzņem ļoti daudz Saules, uguns jeb Jan enerģijas.
Šajā teritorijā augi ir ar spēcīgu dziedinošu efektu un augstām garšas, smaržas īpašībām. Te ir daudz avotu, kas nes spēcīgu Zemes enerģiju un ir ar labu garšu. Mēs varam lepoties ar savu Māras zemi. Tā ar savu enerģētiku ietekmē cilvēkus tādejādi, ka te nav raksturīga asinsatriebība, nav vēlmes iekarot un pakļaut kaimiņus, reti bijuši nemieri, konfliktus spēj risināt sarunu ceļā. Kur vēl bez Indijas var lepoties ar tādu nevardarbīgo pretošanos kā Baltijas ceļš un dziesmoto revolūciju, kas atnesa brīvību. Mūsu Latvijas zeme mūs mīl un lolo, neatkarīgi no nacionalitātes, nesavtīgi un maigi kā māte. Kā ir ar mums? Ar ko atbildam mēs savai Māras zemei?
Apvidū ar tik spēcīgu Iņ enerģiju, cilvēkam aktīvi jādarbojas, lai saglabātu līdzsvaru un radītu tikpat spēcīgu Jan enerģijas potenciālu. Tāpēc senlatvieši īpaši sadarbojās ar uguni un pērkonu.
Mēs lepojamies ar savām dainām, ar līgo dziesmām, ar Jāņu ugunskuriem, bet nesaprotam, ka tā nav tikai izklaide. Kurināt uguni Jāņos ir enerģētiska nepieciešamība.
Pats vārds Jānis nes šo misiju, Jan - vīrišķā enerģija. Lai aktivizētu vīrišķo enerģiju Latvijas teritorijā, senči ieviesa uguns rituālu, iemācīja tautu saulgriežu laikā uzņemt Jan enerģiju, gan no Saules, gan uguns, gan Zemes kodola.
Pati Zemeslode ir Iņ, bet vidū ir karsts kodols, uguns, Jan - vīrišķā enerģija, aktivitāte. Visticamāk mūsu senčiem šo rituālu deva viedi cilvēki, apgaismotie, ar kosmisko domāšanu, tādi, kas saprot un ievēro Galaktikas, Kosmosa, Dieva un dabas likumus. Ar to vien vēl nebeidzās, senlatvieši gāja vēl tālāk. Viņi mācēja atvērt un dot izeju iekšējai Jan (kundalini) enerģijai. Jāņu rituāli notika vienlaicīgi materiālajā pasaulē un vairākos smalkās pasaules līmeņos. Cilvēks šajā procesā bija aktīvs dalībnieks un katrs sasniedza rezultātu atbilstoši garīgās attīstības pakāpei. Cits atrada papardes ziedu, (atver apakšējo enerģētisko katlu ķermenī, kas atbild par veselību miesā), cits redzēja divas Saules uzlecam (atver garīgo sirdi un izgaismo dvēseli), cits apņēma līgaviņu, kad uzlēca trešā Saule (atver galvas enerģētisko katlu - samadhi stāvoklis).
Šo rituālu laikā daudzi sasniedza apgaismību un kļuva sistēmas Kosmoss, Cilvēks, Daba apzināta sastāvdaļa. Tādi cilvēki redzēja dabas likumsakarības, kopa zemi atbilstoši Kosmosa likumiem, cienīja un saudzēja birztalas, ainavu, svētvietas, avotus. Viņi mīlēja Latvijas zemi.
Par to līdzībās vēsta latviešu tautas dziesmas. Folklora runā par Saules meitu un par jaunekli Mēnestiņu, kas viņu sargā. Visās citās kultūrās ir otrādi: Saule skaitās vīrišķais aspekts, Mēness - sievišķais aspekts. Vai mūsu senči būtu kaut ko sajaukuši? Varbūt viņiem ir bijis zināms kāds noslēpums, ko nezināja citi, kā uzturēt šo teritoriju ideālā līdzsvarā un auglībā.
Ja skatāmies debesīs, Saule ir Jaņ - uguns, bet Mēness ir Iņ - kā ūdens. Ja skatāmies planētu Zeme, tad apkārtējā daļa ir sievišķā enerģija, bet vidū, kodolā uguns - vīrišķā. Latviešu tauta no sākta gala ir bijusi intraverta, vērsta uz iekšu, uz sevi.