Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
141

Sveiki spoki! Vai naktīs, ejot pa ielu, jums nav gadījies ieraudzīt kādu stīvu lēkājošu cilvēku vecmodīgās drēbēs, kurš pārvietotos uz jums? Ja nu tā ir gadījies, tad nesteidzaties smieties, jo pilnīgi iespējams, ka tas ir Čiang-Šī un tas vēlas pabaroties ar jūsu dzīvības enerģiju.

ČiangScaronī ir ķīniescaronu... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
1.

Čiang-Šī ir ķīniešu alternatīva mums zināmiem vampīriem/dzīvajiem miroņiem. Pirmais ieraksts par tiem tika atrasts 15. Gadsimta grāmatās. Čiang-Šī parasti izskatās, kā taisns, stīvs dzīvais mironis, ar uz priekšu izstieptām rokām (uz kurām ir samērā gari nagi). Apģērbti tādi miroņi ir Kuing dinastijas apģērbā (Ja tas kaut ko izsaka). Pats viņa nosaukums tulkojas kā “Stīvs līķis”. Tiek uzskatīts, ka viņš ir stīvs dēļ tā, ka tam nav savas ķermeņa temperatūras un viņš ir savā ziņā nedaudz sasalis un nejūtīgs. Dēļ šiem iemesliem viņam ir ļoti sarežģīti pārvietoties, tādēļ viņš pārvietojas lecot, un lai saglabātu balansu, tas izstiepj rokas uz priekšu. Atšķirībā no mums jau zināmiem vampīriem, viņš nedzer savu upuru asinis, bet gan to dzīvības enerģiju (Ķīniešu vidū šo enerģiju sauc par Čī).  Tiek uzskatīts, ka šīs radības neredz un nemāk runāt un domāt. Vienīgais veids kā šī radība spēj atrast upuri ir upura elpošana. Ķīnieši uzskata, ka elpošana tiek cieši saistīta ar Čī enerģiju, ko arī jūt šis mistiskais radījums.

Ir vairākas teorijas par to... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
2.

Ir vairākas teorijas par to, kā šī radība parādījās. Vispopulārākā teorija ir tāda, ka cilvēkiem, kuri nomira tālu no savām mājām, bija nepieciešams, lai tos apbedītu viņiem pazīstamā zemē, pretējā gadījumā viņi skumtu pēc savām mājām. Lai tā nenotiktu, cilvēki noalgoja Daoistus, kuri deva līķiem spējas izmantot viņu locītavas uz plaukstām un kājām, lai līķi varētu pārvietoties. Papildus Daoisti līmēja šiem līķiem uz galvas papīru ar zīmogu. Šis zīmogs deva iespēju komandēt pār līķiem. Daoisti ar līķiem pārvietojās tikai pa naktīm (lai palēninātu līķa pūšanu un sadalīšanos), pietam, pie pārvietošanās Daoists sita zvanā, lai brīdinātu par to, ka viņi pārvietojas ar Čiang-Šī. Tas tika darīts, jo pastāvēja māņticība, kurā tika teikts, ka Čiang-Šī ieraudzīšana nes neveiksmi. Tas nebija vienīgais iemesls zvana izmantošanai, tiek uzskatīts, ka šis zvans ne tikai brīdināja apkārtējos cilvēkus, bet arī norādīja virzienu pašiem Čiang-Šī (Tomēr, kā jau rakstīju Čiang-Šī nedzird skaņas, tas varētu nozīmēt, ka pēc Ķīniešu loģikas zvaniem arī piemīt kāda enerģija. Diemžēl neko par to neatradu). Šim iemeslam varēja izmantot arī bungas. Papildus, Daoists nēsāja galvas aizsegu, kura absorbēja Čī enerģiju, tādā veidā Čiang-Šī netika lieko reizi kārdināts.

Tāpat tiek uzskatīts ka... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
3.

Tāpat tiek uzskatīts, ka Čiang-Šī varēja parādīties tad, ja viņus atdzīvināja nekromanti, ja līķi tika nepareizi apbedīt, ja cilvēks nomira ne ar savu nāvi (kā no cita cilvēka rokām, tā arī dēļ pašnāvības),  ja pāri līķiem pārskries melns kaķis, vai arī kaķene stāvoklī, ja cilvēku apbedīs dzīvu, ja pa līķi uzsistu zibens, kā arī tad, ja dvēsele nevarēja pamest ķermeni dēļ vēlmes atriebties. Tika uzskatīts, ka līķis varēja atdzīvināties pats, ja piesūktu pietiekami daudz enerģijas. Tāpat ķīnieši uzskata, ka cilvēkam ir divas dvēseles daļas – hun un pjo. Hun pamet līķi uzreiz, bet pjo paliek. Gadījumos, kad pjo ir pārāk spēcīga (vai spēcīgs?) un nepamet mirušā ķermeni pārāk ilgi, tad līķis pārtop par Chiang-Šī. Dēļ šīm daudzajiem atdzīvināšanās iemesliem tiek uzskatīts, ka ir 2 veidi Čiang-Šī. Vieni atdzīvinās gandrīz uzreiz, bet otrie pēc vairāk nekā 100 gadiem.

Ja jau tāds radījums eksistē... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
4.

Ja jau tāds radījums eksistē, tad vajadzētu būt arī kaut kādiem veidiem kā to uzvarēt, vai arī kā no tā aizbēgt. Viens no tādiem veidiem ir spogulis. Tiek uzskatīts, ka Čiang-Šī, ieraugot sevi spogulī, sāk saprast, ka viņš ir miris un Čī enerģija pati pametīs viņa līķi. Ja tas nenotiks, tad Čiang-Šī vismaz centīsies novirzīties, vai piesegt seju, jo viņš baidās no sava atspulga. Tikpat labi var palīdzēt mantas, kuras ir uztaisītas no persika koka, ķīniešu kultūrā šim kokam ir svēta nozīme. Pret Čiang-Šī var palīdzēt arī uguns, melna suņa asinis. Vēl Čiang-Šī baidās no gaiļa kliedzieniem, jo tas var nozīmēt rīta tuvošanos (Čiang-Šī baidās no saules gaismas, tādēļ šīs skaņas viņam liks bēgt (braucot Ķīnā vienmēr turi līdzi telefonā šīs skaņas, tā, katram gadījumam)). Papildus, Čiang-Šī ir iespējams apstādināt pielipinot viņiem uz sejas papīru ar speciālu zīmogu, kurš ir rakstīts ar gaiļa asinīm. Efektīvi ir arī rīsi, ja jūs tos izbērsiet uz zemes, tad Čiang-Šī nespēs paiet garām, kamēr nesaskaitīs katru rīsa graudiņu, taču efektīvāks ir lipīgais rīss, jo tas sūc ārā Čiang-Šī dvēseli. Ir iespējams arī vienkārši aizturēt elpu, tādā gadījumā Čiang-Šī nespēs orientēties pēc jūsu elpas. Pastāv arī uzskatas, ka daudzās ķīniešu arī tika celti augsti sliekšņi, pāri kuriem Čiang-Šī nespēs tikt.

Diezgan interesants ir arī... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
5.

Diezgan interesants ir arī uzskats par Čiang-Šī attīstību. Tiek uzskatīts, ka Čiang-Šī ar gadiem paliek stiprāki un viņiem piemīt vairākas attīstības stadijas. Pašā pirmajā stadijā viņu mati ir balti, paši miroņi ir ļoti lēni un baidās gandrīz jebkā. Tādā stadijā viņi viegli zaud savu līdzsvaru un apstādināt viņus vispār nav grūti. Pēc dažiem gadiem, kad Čiang-Šī ir sakrājuši pietiekami daudz enerģijas (ko viņi sākotnēji iegūst no dzīvniekiem) tie pāriet otrajā stadijā. Šajā stadijā viņu mati kļūst melni, viņi vēljoprojām baidās uguns un gaismas, taču vairs nebaidās no suņiem un var izsūkt enerģiju no guļoša cilvēka. Pēc, apmēram, vēl 5 gadiem, ja viņi sakrās pietiekami daudz enerģijas tie sāk zaudēt savus matus. Viņi vairs nebaidās no dzīvniekiem un sāk uzbrukt cilvēkiem, šajos gadījumos viņi kļūst ļoti bīstami. Šajā stadijā suņi, viņus ieraugot, kļūs ļoti klusi, bet kaķi ļoti agresīvi. Un šeit sākas moments, kad ķīniešu fantazētāji ir pāršāvuši pār strīpu. Pēc vēl kādiem 100 gadiem, Čiang-Šī iemācas lidot O_O (Vai esi kādreiz redzējis ko tādu, lidojot ar lidmašīnu?). Tāpat viņi bez problēmām var uzlīst uz jebkuriem kokiem vai mājām. Viņi bez grūtībām spēj noķert savus upurus, pietam, viņi spēj uzbrukt jebkam un neatstāt nekādu pēdu. Pēc vēl 1000 gadiem, tas spēj kļūt par dēmonu un pie vēl ilgāka laika, tas vispār var kļūt par tumsas pavēlnieku! (attā Sātan, tevi ir aizvietojis ķīniešu zombijs (Bet neuztraucaties, par to mēs varēsim uzzināt tikai pēc kādiem 500 pāri gadiem.))

Īstenībā tiek uzskatīts ka... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
6.

Īstenībā, tiek uzskatīts, ka Čiang-Šī parādījās no cilvēku iztēles (kurš gan ko tādu būtu iedomājies). Precīzāk, tas notika gadījumos, kad cilvēki pārvietoja līķus uz bambusa kokiem. Tas izskatījās apmēram tā - koki gulēja horizontāli,  viens cilvēks nesa tos priekša, bet otrs koku aizmugurē, līķi ar rokām bija pakārti uz šiem bambusa kokiem, bet dēļ koka saliekšanās un iztaisnošanās izskatījās tā, it kā līķi lēkātu. Vēl viena teorija pieļauj to, ka baumas par Čiang-Šī izplatīja kontrabandisti, kuri maskēja savas nelegālas darīšanas kā līķu pārvietošanu. Ar šīm baumām viņi vienkārši mēģināja nobiedēt cilvēkus, lai neviens nelien viņu darīšanās.

Kā gan bija taisnībā un no... Autors: Bezjēdzīgais Ķīniešu vampīrs Čiang-Šī
7.

Kā gan bija taisnībā un no kā radās šie tēli, diez vai mēs varēsim uzzināt. Taču šī mistiskā radība ir palikusi daudzos vēsturiskos minējumos, kā arī ķīnā tā ir samērā bieži izmantojama mūsdienīgos šausmu stāstos un filmās. Tomēr es pats nespēju iedomāties, kā gan varētu nopietni baidīties no stāstiem par stīvu , knapi lēkājošu mironi.

0
141
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [7]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Lī55@speles avatars
Spēja Mana Latvija!Medaļa Tēvocis SemsMedaļa Vidusskolnieks
  Lī55@speles 10.12.18 20:18
4
0

    

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa RecidīvistsMedaļa Autoklikeris
  SAMSS 10.12.18 20:33
1
0

  

Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 11.12.18 16:06  
1
0

 "stīvu lēkājošu cilvēku vecmodīgās drēbēs, kurš pārvietotos uz jums?"

Noup, nav gadījies

Krīze avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  Krīze 26.12.18 00:37  
1
0
atbildot uz Minka Mika komentāru "  "stīvu lēkājošu cilvēku vecmodīgā... "

Vecrīgā 6 no rīta ne to vien ieraudzīsi
Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 26.12.18 09:45  
1
0
atbildot uz Krīze komentāru "Vecrīgā 6 no rīta ne to vien ieraudzīsi ... "

Manī jaucas ziņkāre un bailes
1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 10.12.18 20:48
2
2

 

197403 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņas
  197403 11.12.18 07:14
0
0