Noteikti visi ir dzirdējuši par čakrām - neredzamiem enerģijas virpuļiem, kas iespaido katru organisma funkciju un personibas izpausmi. Manuprāt, Ir vērts uzzināt ko vairāk par šiem savdabīgajiem pasaules filtriem.
Kas ir čakras un kāda ir to nozīme mūsu dzīvē?5
Svarīgais septītnieks.
Čakras koncepcija ir atrodama senajos hindu tekstos, turklāt sanskritā čakra apzīmē "riteni" vai "griešanos". Un būtībā tas arī ir rotējošs enerģijas ritenis, kur katrs zobratiņš pilda savu funkciju. Pēc formas čakras atgādina ūdens virpuļus, kas veidojas ūdens noteces vietās. Lai gan mūsdienās plašāk pazīstama septiņu čakru sistēma, senajos rakstos to ir daudz, daudz vairāk. Ir minēts, ka galvai, kājām un pat rokām ir vēl papildu septiņas čakras. Tomēr tās vienmēr uzskata par mazāk nozīmīgām, tāpēc tālajā ceļojumā uz svešzemju kultūrām atceļoja vien čakru svarīgais septītnieks. Grūti ko tādu kategoriski noliegt, ja zināms, ka arvien vairāk pasaulē sāk lietot šīs zināšanas, piemēram, slimību ārstēšanā ar krāsām.
Sarežģītais mehānisms.
Tātad - cilvēka enerģētiskajā laukā ir septiņi centri jeb čakras. Katra no tām drabojas kā vārsts, kas regulē enerģijas padevi konkrētam organisma vietām. Vizuāli to var salīdzināt ar septinstāvu māju - jo augstāk kāpsi, jo plašāka panorāma pavērsies acu priekšā. Tāpēc arī pamata čakra atbild par pamatvajadzībam, bet kroņa - par garīgumu augstākajā pakāpē. Saskaņā ar hindu tekstiem, ja ir bloķēta kādas čakras enerģija, tas var izraisīt slimības un dažādus personības traucējumus.
SAHASRĀRA - kroņa čakra.
Sahasrāru attēlo kā tūkstošlapu lotosu, un to parasti apzīmē ar baltu krāsu. Tā ir saistīta ar kosmisko apziņu un apskaidrību. Jau dzirdot nosaukumu vien, noteikti zini tās atrašanās vietu - jā, galvas virspusē. Ar kroņa čakru saistītas tādas īpašības kā līdzcietība, laipnība, pašaizliedzība un izlēmība.
ĀDŽNA - trešā acs.
Ādžna ir divlapu lotosa zieds violetā vai indigo krāsā. To bieži vien mēdz dēvet arī par trešās acs čakru, jo tā lielā mērā pārvalda intuīciju un ir izvietota starp uzacīm. Te rodas sapņi, orģinalitāte, iztēle un spēja vizualizēt. Ja traucēta šī čakra, zūd interese par kultūru, mākslu, parādās bezmiegs un migrēna.
VIŠUDHA - kakla čakra.
To attēlo kā sudraba pusmēnesi baltā aplī ar sešpadsmit gaišzilām ziedlapām. Čakra attiecas uz radošo spēju izpaušanu rakstu vai runas veidā. Tā ir saistīta ar apcerēšanu un mērķu realizēšanas aspektiem. Bieži vien cilvēki, kam ir bloķēta kakla čakra, baidās mainīt dzīvesvietu vai jebkādā citā veidā mainīt situāciju.
ĀNAHATA - sirds čakra.
To attēlo kā paļveida ziedu ar divpadsmit zaļām ziedlapām, kur pa vidu vēl attēloti savienoti, pretējā virzienā novietoti trijstūri. Ānahatas pārziņā ir līdzjūtība, maigums, labsajūta un beznosacījumu mīlestība. Tā atrodas krūškurvja centrālajā daļā, virs sirds. Sirds čakra ir saistīta arī ar prieku, cieņu un spējām piekāpties. Ja tā r traucēta, cilvēks kļūst skarbs, augstprātīgs un nepastāvīgs.
MANIPŪRA - saules pinuma čakra.
To attēlo kā uz leju vērstu dzeltenu trijstūri ar desmit ziedlapām. Manipūra virza un regulē psihisko enerģiju ķermenī, dod gribu un mērķtiecību. Par bloķētu čakru liecina neapmierinātība, naidīgums, valdonība un uzstājīgums. Tāpat te mīt apvainošanās, bailes un dusmas. To sauc arī par spēka centru - kā caur to cilvēks izpauž gribu.
SVADHISTĀNA - krusta kaula čakra.
To attēlo kā lotosa ziedu, kurā iekļauts pusmēness ar sešām oranžām ziedlapām. Šī čakra vada organisma dzīvotspēju, pārvalda kaislības un seksualitāti. Ja čakra ir sabalansēta, emocijas ir noturīgas un ir spēja paust savas patiesās jūtas. Tā atbild arī par vardarbību, atkarībām un prieku.
MŪLĀDHĀRA - pamata čakra.
Pamata čakru ataino kā sarkanu kvadrātu ar četrām ziedlapiņām. To saista ar instinktiem, drošības sajūtu, izdzīvošanu un cilvēka potenciālu. Parasti pirmā pazīme tam, ka čakra nav līdzsvarā, ir bailes par izdzīvošanu un trauksmes izjūta.
ATVER VAĻĀ ČAKRAS!
"Tev taču čakra ir ciet!" skan gluzi kā spriedums, ko nevar mainīt. Nebūt ne! Saskaņā ar senajiem rakstiem, katrs pats var harmonizēt savu čakru darbību, meditējot un apgūstot mudras. Lai gan izklausās sarežģīti, mudras ir specifiskas roku un pirkstu pozīcijas. Katrai čakrai ir sava mudra un īpašā meditācijas skaņa, kas palīdz tām atvērties. Piemēram, pamata čakrai tas ir visu pieņemtais OK žests kombinācijā ar skaņu "LAM". Ņemot vērā čakru hierarhiju, arī mudras ar katru nākamo čakru kļūst arvien sarežģītākas.