Noslēdzošā daļa iesāktajai tēmai...
Angeloloģija (IV daļa). Eņģeļu glosārijs1
Trešās kārtas eņģeliskās būtnes.Augstākie Dieva Tā Kunga kalpi.Šīs būtnes jau vairs praktiski neiejaucās atsevišķu cilvēku dzīvēs, likteņos un cīņās ar mūsu vājībām, netikumiem.Bet pārrauga Visuma norises, harmonijas, balansa principus.Kā arī bez mitas slavē Radītāju.Iedveš Visuma mīlestību, harmonizē zvaigznes, planētas sauļu sistēmas, galaktikas un mums nesaprotamas norises, objektus. Šīs būtnes ir tik tālas un majestātiskas, kad parādās tikai pavisam tiem nedaudziem, kuri pilnīgi iegremdējušies un ir absolūtā saskaņā ar Dievu (svētie mistiķi|), lieki piebilst, kad mums, parastiem ''mirstīgajiem'', šaubu, problēmu pārņemtiem, ar ikdienas rūpēm, šos tālos sūtņus nesastapt. Vēl jo vairāk - pat mūsu fiziskajai redzei nav ļauts skatīt šos eņģeļus vaigā, jo šie gari ir pārāk tikumīgi, taisnīgi un bezierunu mīlestības pārpildīti. Mums to vienkārši nesaprast. Tas būtu tāpat kā sliekai paskaidrot, kas ir gaisma, krāsas. (Salīdzinājums varbūt nav visai veiksmīgs, bet diezgan trāpīgs)
Troņi (arī ''riteņi'')
7 eņģeļu kārta ''Dieva nesēji''. Viņu vadonis ir Zafkiēls. Minēti Bībelē pravieša Ecekiēla vīzijās.Šīs būtnes pastāv tīrās enerģijas veidolā, kuru nav iespējams attēlot pat simboliski (lai gan protams tas ir mēģināts, kā šajā attēlā).Mistiķi, kuri tos ir skatījuši zina ar ko sastapās - viņu apdullinošā klusēšana ir vienkārši neaprakstāma, tāpēc mistiķi zina un ir šī spēka nomākti, nespējot izprast pat iracionāli.Šie gari riņķo Visumā gluži kā supernovas, bez laika, telpas fiziskajiem ierobežojumiem, stāvot tiem pāri.Atrodoties Paša Dieva tuvumā. Atrodoties pagātnē, nākotnē un tagadnē vienlaikus.Ar savām miljoniem acu viņi vēro - nekas, ko viņi vēlās zināt nepaliek noslēpts Tam Kungam.Islāmā tie ir četri paši nozīmīgākie, kuri nekad nepamet Debesis ,viņi tur Dieva troni, vienlaicīgi esot tronis. to vārdi ir hamalat al'' Arš. Daži pētnieki pat viņos saskatīja citplanētiešus.
Kristietībā savukārt ir uzskats (mistiķu), kad pati Dievmāte Marija ir Tronis.Taču tam ne visi piekrīt. Lai nu kā izprast, sajust šos garus mums vienkārši nav lemts. Attēlā pravieša Ecekiēla vīzija un Troņi.
Ķerubi (Heruvīmi)
Retie eņģeļi, kuri minēti Bībeles pirmajās lapaspusēs. Pēc pirmo cilvēku grēkā krišanas. '''Un Viņš izdzina cilvēku ārā; un Viņš nolika uz Austrumiem no Ēdenes dārza ķerubus un abpus liesmojošu zobenu, lai sargātu ceļu uz dzīvības koku. (1.Moz. 3.nod. 24.pants).Asīriešu valodā vārds ''Ķerubs'' nozīmē ''tas, kas aizlūdz par citiem'': Saukti arī par mirdzošajiem. Viņu vadonis pirms krišanas bijis Lucifers (Sātans).Viņi ir gaismas un pierakstu eņģeļi. Viņu vadonis tagad ir Ofaniēls.Ķerubu galvenais uzdevums ir lūgšanas un svētības, turklāt viņi ir apveltīti ar pārlaicīgu gudrību.
Bet tagad, kā jūs pamanījāt es ieliku pavisam mīlīga ķeruba bildi, kas nudien neizskatās nikns sargs.Šīs būtnes vairums cilvēku tieši tādas arī iedomājās - apaļus bērneļus, dažreiz rotaļājoties ar Kristus bērnu. Taču tas ir aplams priekšstats, kurš nācis no renesanses laikiem.Kādreiz, kā zināms, mākslinieki renesansē plaši izmantoja Romiešu laika skulptūras par paraugiem, un viņiem sevišķi iepaticies Amora tēls ar bultām un loku.Kristīgie mākslinieki tam gan ''noņēma'' ieročus un šis bērna tēls, kas itāļu valodā tiek saukts putti tā iegājies, kad šo augsto eņģeļu kārtu nepareizi attēlo kā berneļus.Taču patiesais ķerubu izskats ir diezgan briesmīgs. Viņi ir pilni ar acīm spārnos, var būt gan ar cilvēka, vērša, lauvas un ērgļa galvu vienlaikus.Tā tos ir aprakstījis pravietis Ecekiēls, kur tie nemaz nelīdzinās apaļajiem sārtvaidžiem:''Virs svētnīcas durvīm iekšpusē un ārpusē un uz visām sienām bija griezti ķerubi un palmas;starp diviem ķerubiem bija palma.Ikvienam ķerubam bija divas sejas: vienā pusē pret palmu pavērstā cilvēka seja, otrā pusē tāpat pret palmu pavērsts lauvas vaigs'' Šie bargie eņģeļi apsargāja šķirstu ar Derības rakstiem - Dievišķos cilvēka dzīves likumus.
Serafi (Zēravi)
Dionīsija sistēmā- pati augstākā eņģeļu kārta , kas Dieva vaiga priekšā atrodas pirmā.Šis vārds ebreju valodā nozīmē ''degošie , lismojošie'' To vadonis pēc jūdaisma tradīcijas ir Metatrons.Šis vārds gan nav minēts Bībelē. Vārda izcelsme ir neskaidra - acīmredzot ar nolūku. Vārds ''Meta'' grieķu valodā nozīmē ''mainīties''.Pēc tradīcijām, šis ir pats lielākais no eņģeļiem, zemes dzīvē bijis pravietis Ēnohs, kurš vedis tik svētu dzīvi, kad Dievs miesā viņu uzņēmis debesīs.Metatrons kopā ar svau dvīņu brāli Sandalafonu sargā Dzīvības koku kabalistiskajā (jūdu misticisma) tradīcijā. Sandalafons apakšu, Metatrons augšu. Par Metatrona izskatu ir teikts šādi: Pašā smailē ir Metatrons, to ielenc vētras, zibeņi, pērkoni, viesuļi.Viņam ir 72 spārni un neaptverami daudz acu.Viņa skropstas ir no zibens, kauli - gailošām oglēm, cīpslas un miesa - no liesmām. Viņa ugums ir garāks nekā 500 gadu ilgs ceļojums. Un pāri tam visam - mistiskā apcere par Dievu, tik bezgala tālu ka neviens nav pat spējīgs iztēloties kāds Viņš ir.
Šie ugunīgie gari ar sešiem spārniem iemieso vareno vispārējās mīlestības kosmisko principu.Viņu izskats aprakstīts arī Bībelē pravieša Jesajas grāmatā:''Serafi lidinājās pār Viņu, tiem bija katram seši spārni - ar diviem serafs apsedza savu vaigu, ar diviem - savas kājas un ar diviem viņš lidoja.Tie nemitīgi sauca cits aiz cita šos vārdus:''Svēts, svēts, svēts ir Tas Kungs Cebaots (Dievs).Visa zeme ir pilna Viņa godības!''
Eņģeļu glosārijs
Abdiēls. ''Dieva kalps'' Atrodams Kabalas grāmatā par eņģeļu rasi.Tas ir eņģelis, kas tika kārdināts pievienoties Sātanam, bet palika uzticīgs Dievam. Par to raksta Dž.Miltons grāmatā ''Zaudētā paradīze''(1650-1660) Vārds nāk no Bībeles Laiku grāmatas un tas ir cilvēka vārds.
Adnahiēls.Novembra eņģelis, atbild par Strēlnieka zvaigznāju.
Adonajs.Viens no septiņiem eņģeļiem, kas vienmēr atrodas Dieva vaiga priekšā.Vecajā Derībā arī Dievs citā vārdā tiek saukts par Adonaju.
Aiēls.Auna zvaigznāja eņģelis, atbild par martu.Sukts arī par Mahidiēlu.
Ambriēls.Viens no kārtības sargātājiem troņiem, atbild par Dvīņu zvaigznāju un maiju.
Anaēls. Viens no septiņiem radīšanas eņģeļiem, saistīts ar planētu Veneru un cilvēka seksualitāti.
Asmodēls.Vērša zvaigznaja un aprīļa aizbildnis.
Azariass.Vārds ar kādu Rafaēls stādījās priekšā Tobitam.
Azraīls.''Tas, kam palīdz Dievs''Nāves eņģelis.Kristīgajā tradīcijā tas ir viens no Mihaēla pievārdiem.
Baradiēls.Viens no septiņiem erceņģeļiem Ēnoha grāmatā.
Barakiēls, arī Barhiēls.Viens no septiņiem erceņģeļiem, gaismas valdnieks.Zivju zvaigznāja un februāra aizbildnis.
Baruhs.Dzīvības koka eņģelis. Šāds vārds ir arī vienam no dēmoniem, kas uzbruka mūķenēm Lundā (Francijā).
Bene Elims.Eņģelis, kas bez mitas dzied slavas dziesmas Dievam.
Cadkiēls.''Dieva taisnīgums'', labvēlības, žēlastības, atmiņas eņģelis.Kundzību vadonis.
Četri erceņģeļi.Ēnoha grāmatā tos sauc Mihaēls, Gabriēls, Rafaēls un Fanuēls.Citos avotos Fanuēla vietā ir Uriēls.
Curiēls.''Dievs ir mana klints'', sākumu vadonis, Svaru zvaigznāja aizbildnis.
Deviņas kārtas un to vadoņi. Pirmais eņģeļu koris:Zēravs (Metatrons), Ķerubi (Ofaniēls),Troņi (Zafkiēls).Otrais koris: Kundzības (Cadkiēls), Spēki (Rafaēls), Varas (Kamaēls). Trešais koris:Sākumi (Haniēls) ,Erceņģeļi (Mihaēls), Eņģeļi (Gabriēls). Iesākumā Ķerubu vadonis bija Samaēls (Sātans).
Elohims. Vārds, kādā var tikt saukti eņģeļi.Sinonīms vārdam ''Jahve'', kas ebreju Bībelē nozīmē ''Dievs'', ''eņģeļi'' vai visi kopā.
Emanuēls.Eņģelis, kas aizstāvēja Sadrahu, Mesahu un Abednego degošajā ceplī (Daniēla 3:1-29).
Eņģeļi.Saskaņā ar Dionīsija sistēmu eņģelū pasaulē pastāv stingra kārtība un strikta hierarhija.Devītā kārta, kas atrodas augstāk par cilvēkiem, ir eņģeļi;tie visciešāk saistīti ar mirstīgajiem.To vadonis ir Gabriēls.
Erceņģeļi.Saskaņā ar Dionīsija sistēmu tie ir astotās kārtas eņģeļi, kas atbild par atklāsmi, un to vadonis ir Mihaēls.Ēnoha grāmata min arī erceņģeļus Uriēlu, Raguēlu,Sariēlu un Jerahmalu.Kristīgajā tradīcijā Mihaēla loma ir daudz lielāka nekā tikai vienas kārtas vadonim un erceņģeļi tiek uzskatīti par visu eņģeļu varoņiem.
Faleks.Arī Falegs.Eņģeļu kārtas vadonis (dažkārt minēts Gabriēla vietā), valda pār planētu Marss.
Fanuēls.Viens no septiņiem erceņģeļiem Ēnoha grāmatā.
Gabriēls.''Dievs ir mans spēks''.Pasludināšanas erceņģelis,augšāmcelšanās,žēlastības,atriebības,atklāsmes un nāves eņģelis.Viens no retajiem eņģeļiem, kura vārds minēts Bībelē.Atbildīgs par Eņģēļu hierarhiju.Gabriēls iedvesmoja Žannu d'Arku cīnīties par Francijas karalisti.Stāsta, ka tas atstājis pēdas nospiedumu Ņūharmonijā (Indiānā), kad apciemojis harmonītu kopienu, ko 1805. gadā radījis Džordžs Raps. Var tikt minēts Osiēla vietā kā Ūdensvīra zvaigznāja un janvāra eņģelis.
Gamaiēls.''Dieva apbalvojums''.Viens no eņģeļiem, kas mūs tuvina debesīm.
Grāla eņģeļi. Leģendā par karali Artūru sargā Svēto Grālu.''Viņš palūkojās uz kambara vidu un redzēja tur sudraba galdu un svēto trauku, kas apsegts, ar sarkanu samtu, un daudzus eņģeļus tam apkārt''(Tomass Malorijs.''Artūra nāve'',1485).
Hadraniēls.''Dieva majestāte''.Debesu vārtu sargātājs.''Kad Hadraniēls ziņo Dieva gribu, tā balss aizskan pa visu debess jumu''(Zoharic leģenda).
Hahaija. Viens no ķerubiem, kas ietekmē mirstīgo domas un atklāj noslēpumus.
Hamaliēls. Jaunavas zvaigznāja un augusta eņģelis.
Haniēls, arī Hanaēls.''Tas, kurš redz Dievu''.Sākumu vadonis.Līdzīgi Kasuojam atbild par Mežāža zvaigznāju un decembri.
Haziēls. Viens no ķerubiem, ko pielūdz, lai iegūtu Dieva žēlastību.
Herolds. Eņģelis Raziēls.
Israēls. Viens no troņiem.
Israfēls. Arī Israfīls. Islāmā tas ir eņģelis, kas pūtīs tauri Pastarās tiesas dienā.Viņš, tāpat kā Gabriēls, ir garīgais vadonis un Pravieša pavadonis.Korāns vēsta: ''Israfēls, kura sirds stīgas skan kā lauta un kuram ir vissaldākā balss no visām Dieva radībām''.
Ituriēls.''Dieva atklājums''.Viens no sākumu kārtas eņģeļiem.''Zaudētajā paradīzē'' tā šķēps trāpija Sātanam,kas nomaskējies par krupi;tas lika Sātanam pieņemt patieso izskatu.
Joēls. Viens no Metatrona pievārdiem.Eņģelis, kas sarunājās ar Ādamu.
Jofiēls. Viens no ķerubiem,zināšanu, gudrības, izpratnes un radošuma eņģelis, mākslinieku aizbildnis.Ebreju tradīcijā Jofiēls bieži parādās kopā ar erceņģeli Metatronu.
Kalkidrijs. Saules eņģelis ar divpadsmit spārniem, kas dzied saulei lecot.
Kalliēls. Viens no troņiem, palīdz dažādās dzīves nelaimēs.
Kamaēls.''Tas, kurš redz Dievu''.Varas un autoritātes vadonis.
Karbiēls. Eņģelis, kas tika sūtīts, lai izbeigtu plūdus.
Karviēls. Viens no sākumiem,eņģelis,kas palīdz uzturēt vispārēju kārtību.
Kasiēls. Viens no varām, ceturtdienas, vientulības un asaru eņģelis.
Kasujojs. Mežāža zvaigznāja un decembra aizbildnis.
Ķerubi. Pirmie eņģeļi, kas minēti Bībelē, Dzīvības koka sargi Ēdenes dārzā.Pirms krišanas Sātans bija viņu vadonis.Dionīsija sistēmā ķerubi pieder pie otrās kārtas.Viņu vadonis ir Ofaniēls.
Kundzības. Ceturtā eņģeļu kārta Dionīsija shēmā.Eņģeļu vadītāji.Šīs kārtas vadonis ir Cadkiēls.
Lamahs. Marsa planētas aizbildnis.
Mahdiēls.''Dieva pilnība''.Eņģelis, kas atbild par Auna zvaigznāju un martu.
Maimons. Gaisa eņģelis.
Malīks. Islāma eņģelis, kas atbild par elli.
Manuēls. Mierinājuma un drošības nesējs.
Melhisadeks. Viens no spēku eņģeļiem.Dievišk''as labvēlības eņģelis.
Metatrons.Šis vārds nav minēts Bībelē, bet agnostiķi uzskata, ka tas ir lielākais no visiem eņģeļiem, zēravu vadonis, būtisks vienojošs posms starp dievišķo un cilvēcīgo.Dūmu un uguns stabs, kas izveda Israēla tautu caur tuksnesi.Jūdu tradicionālajos uzskatos Metatrons ir pravietis Ēnohs. Par Metatronu runājot, piemin arī citus vārdus un atsaucas uz tā cēlumu un spēku.
Mihaēls.''Tas, kurš ir kā Dievs''. Kristīgajā tradīcijā galvenais erceņģelis.Erceņģeļu vadonis, nožēlas, taisnīguma,žēlastības un drosmes eņģelis.Tērpies mirdzošās bruņās,veda eņģelūs cīņā pret Sātanu, kas bija iemiesojies čūskas vai pūķa izskatā.Lai parādītu šī eņģeļa lomu Pastarās tiesas dienā, dažkārt to attēlo ar svariem rokā.20. gadsimtā Katoļu baznīca Mihaēlu pasludināja par likumu aizbildni.
Moroni. Eņģelis , ko 1820. gadā Čumoras kalnā Ņujorkā daudzkārt redzējis Džozefs Smits.No eņģelā šis vīrs saņēma ''sprediķi ar jaunu atklāsmi'', kas ir mormonisma reliģijas pamatā.
Muriēls.Mirru nesējs.Vēža zvaigznāja un jūnija aizbildnis.
Nāves eņģelis. Kristīgajā tradīcijā - Mihaēls, islāma tradīcijā - Azraēls.
Nisroks. Asīriešu dievība, ko Dž.Miltons min grāmatā ''Zaudētā paradīze''(1650-1660), šo eņgēli nosaucot par sākumu vadoni.Pagāniskajā tradīcijā tas ir dēmona vārds.
Ofaniēls. Bieži saistīts ar troņu kārtu,dažkārt tās vadonis.Dažos avotos minēts kā Mēness aizgādnis.Biežāk sastopams kā ķerubu vadonis.
Orifiēls. Viens no troņiem, kas pārvalda Saturnu.
Osiēls. Ūdensvīra zvaigznāja un janvāra aizbildnis.
Pasiēls. Var tikt minēts kā Zivju zvaigznāja un februāra aizgādnis līdzās Barakiēlam.
Paniēls. Dieva vaigs.Pazīstams kā eņģelis,kas cīnījās ar Jēkabu;šajā jautājumā tomēr nav vienprātības.
Psihopomps. Eņģelis, kas aizvada mirušo dvēseles.Tradicionāli to dara Sandalafons vai Mihaēls.
Radueriēls. Eņģelis, kas pieraksta visus darbus.Dzejas eņģelis.
Rafaēls. Viens no eņģeļiem, kura vārds minēts Bībelē.Tobita grāmatā tas jauno mācekli pavadīja uz Ēģipti.Tas stādās priekšā kā ''viens no septiņiem, kas stāv Dieva vaiga priekšā''.Šis vārds nozīmē ''Dievs ir dziedinātājs'', dziedināšanas eņģelis, arī Saules, lūgšanu, prieka, mīlestības un gaismas eņģelis, spēku vadonis.
Raguēls. Dieva draugs.Viens no septiņiem erceņģeļiem Ēnoha grāmatā.
Rahmiēls. Žēlastības eņgēlis.
Ramiēls. Viens no septiņiem erceņģeļiem Ēnoha grāmatā.Atriebes eņģelis.Baruha vīzijā viņš sakauj Sanaheriba armiju.Dž.Miltona ''Zaudētajā paradīzē'' (1650-1660) viens no kritušajiem eņģeļiem.
Raziēls.''Dieva noslēpums'',svētās gudrības pavēlnieks.Viduslaiku okultistu atzītā Raziēla grāmata tiek uzskatīta par tā sarakstītu.
Ridvans. Islāma eņģelis, kas vada visus debesu eņgēļus.
Riteņi. Dažos avotos šo nosaukumu lieto, apzīmējot troņus.Tos attēlo kā riteņus ar spārniem un daudzām acīm.
Sahiēls. Viens no ķerubiem, atbild par planētu Jupiters.
Sākumi. Septītā eņģeļu kārta, kas pārvalda astoto un devīto kārtu.To vadonis ir Haniēls, tie atbild par Visuma kārtības uzturēšanu.
Šamiēls. Debesu dziesmu eņģelis.
Sandalafons. Kabalas mācībā viens no dižākajiem eņģeļiem.Metatrona dvīņubrālis.
Septiņi erceņģeļi. Ēnoha grāmatā nosauktie septiņi dižie erceņģeļi ir Uriēls, Rafaēls, Mihaēls, Sariēls, Gabriēls, Remiēls, Raguēls. Citi avoti min citus vārdus.
Serafi. Eņģeļu kārta, kas Dieva vaiga priekšā atrodas pirmā.To vadonis tradicionāli ir Metatrons.
Spēki. Piektā eņģeļu kārta.Tiem piemīt dievišķs spēks un spēja darīt brīnumus.To vadonis ir Rafaēls.
Suriēls.Citā vārdā Uriēls jeb Metatrons.Dziedināšanas un arī nāves eņģelis.
Troņi. Trešā eņģeļu kārta.To vadonis ir Zafkiēls.
Tumšais eņģelis. Eņģelis, kas cīnījās ar Jēkabu, - tas netiek nosaukts vārdā, bet bieži asocējas ar Paniēlu, Metatronu, Mihaēļu vai Uriēlu.
Uriēls.''Dieva uguns''.Dižs eņģelis, minēts gan pie serafu , gan ķerubu kārtas.Dž.Miltona ''Zaudētajā paradīzē'' (1650-1660) viņš stāv pie Ēdenes dārza vārtiem ar liesmojošu zobenu rokās.
Urizēns.Viljams Bleiks ''Urizēna grāmatā'' viņu dēvē par Anglijas eņģeli.
Uziēls. Dažos avotos minēts kā spēku vadonis.
Varas. Sestā eņģelū kārta,kuras uzdevums ir cīnīties ar ļaunajiem gariem. Viņu vadonis ir Kamaēls.
Vehiēls.Lauvas zvaigznāja un jūlija eņģelis
Zafiēls. Eņģelis, kas valda pār Saturnu.
Zakaraēls.''Dieva piemiņa''.
Zefons. Viens no ķerubiem ''Zaudētajā paradīzē'', kopā ar Ithuēlu uzbrūk Sātanam.