Tā kā iesāku tēmu, tad šeit būs turpinājums...
Angeloloģija (II daļa)1
Par eņģeļu hierarhiju. Un tās autoru. Dionīsiju Areopagītu.
Jau sākotnēji daudziem, un pirmām kārtām jau svētajiem tēviem radās neizpratne sludināt kristīgo ticību un , protams, neapejoties bez eņģeļiem. Un kā nu ne! Šie sūtņi pieminēti Bībelē 283 reižu (skaitījis gan pats neesmu, iemetu šo vārdu Datorbībelē, Slinkums skaitīt) Korāna saturā, tas ir, musulmaņu Svētajos Rakstos gan nepateikšu cik, bet pieļauju neatpaliek. Un te nu sākās pats mīklainākais. Sludinot kristīgo ticību (tāpat kā islāmu) daudzas pagānu tautas tā īsti nesaprata, jautājot - Bet ,kas tad bija tās būtnes, kuras kalpoja jūsu sludinātajam Kristum (islāmā pravietim Muhamedam)? Piedevām, lielākajai daļai tautu Svētie Raksti protamsnebija pieejami, un arī bija latīņu valodā (ar arābu tautām bija vēl juceklīgāk, jo kā zināms, Korāna teksti arī netika oficiāli kanonizēti un tikuši deklamēti no galvas), kuru vairākums nemaz nesaprata. Tad nu tautās sākās ''maģiskā'' pusdievu pielūgsme.Jo šie gari, kā teikts, ļoti labi iederējās un iesakņojās ar pagānisko ticību. Aizgāja pat tik tālu, kad daudzviet eņģeļi tikuši pielūgti vairāk par pašu Jēzu Kristu! Jo pat kopš pirmo apustuļu laikiem daudzviet bija vērojama tāda tendence. Par to starp citu, jau racionāli asi iestājās apustulis Pāvils.Citādi kristietība daudz neatšķirtos no pagāniskajām paražām garu pielūgsmē. Un tā nu tas nevarēja palikt! Tāpēc Baznīca ilgi lauzīja galvu, kā ''salikt pa plauktiem eņģeļus''? Ja tā var izteikties, un kā to labāk izdarīt? Šo ''problēmu'' atrisināja kāds grieķis vārdā Dionīsijs Areopegīts. Kā vēsta leģenda viņš ir bijis grieķis, kuru kristīgajai ticībai pievērsis pats apustulis Pāvils, un kurš bijis klāt Vissvētād Dievmātes apglabāšanas laikā ap m.ē .57. gadu. Tātad var teikt, paaudzi pēc Kristus krustā sišanas. (Jāpiebilst kad arī pats Pāvils nebijis Kristus upura liecinieks, bet līdz tam ar vārdu Sauls pats vajāja kristiešus, līdz brīdim , kad redzēja Kristus vīziju, kļuvis dedzīgs kristietis un pieņēmis vārdu Pāvils). Savās atmiņās Dionīsijs rakstīja cik brīnišķa ir Vissvētās Dievmātes klātbūtne, un ja Pāvils nebūtu viņu pamācijis, tad noturētu Jaunavu Mariju par pašu Dieva iemiesojumu. Tomēr viņš par Jaunavu raksta ar vislielāko cieņu.Bijis 3 gadus apustuļa pāvila līdzstrādnieks - sludinājis Romā, Ģermanijā, Gallijā un citās pagānu valstīs.Apcietināts. Miris mocekļa nāvē nocērtot galvu.Bet paņēmis to rokās aizgājis līdz baznīcai, un nokritis miris. Kāda Dievbljīga sieviete tur esot viņu arī apglabājusi. No viņa darbiem arī saglabājušies četri: ''Par Debesu hierarhiju'', ''''Par Baznīcas hierarhiju, ''Par Dieva vārdiem'','' Par mistisko Teoloģiju'' un 10 vēstules privātpersonām.
Taču vēlāk atklājies, kad tas ir bijis izdomājums. Bieži ticis arī jaukts ar citu svēto - Francijas Denisu. Un tā tas ticis uzskatīts līdz apm. 1450.gadā ticis atklāts kā viltvārdis. Lai nerastos sajukums viņš tiek dēvēts par Pseido - Areopagītu, jeb vienkārši par Pseido - Dionīsiju. Un ir patiesi dzīvojis tikai m.ē. 5. -6. gs.Taču pareiztcībā šīs leģendas kanons ir nemainīgs un netiek uztverts kā viltojums un pastāv līdz šai dienai kanonizēts. Tāpēc, lai gan ir bijušas hierarhijas pirms un pēc tam, šī ''sistēma'' paliek vispopulārākā.
Šoreiz par trim pirmajām kārtām:
Eņģeļi (šaurākā nozīmē)
Pirmā kārta ir vistuvākā mūsu mirstīgajai, materiālajai pasaulei. Taču ir pietiekami garīga un tuva, tomēr ar Visuaugstā vien zināmu nolūku, parādās pietiekami reti. Jo kā galvenais iemesls tam ir cilvēka brīvā griba, kam kā var ticēt, ir tik pat kā vislielākā vērtība,Tā Kunga dāvana. Būtu kļūda uzskatīt šo kārtu un būtnes par ''viszemākajām'' , lai kāds kārdinājums tam nerastos. Jo viņu vadonis eņģelis Gabriēls (islāmā Džībrīls) esot sludinājis Jāņa Kristītāja, Jēzus Kristus piedzimšanu kā arī atklājis pravietim Muhamedam Korānu.Un ir viens no retajiem Bībeles eņģeļiem minēts vārdā Vecajā Derībā izglābjot pravieti Danielu lauvu bedrē.
Droši vien par šo kārtu var stāstīt visvairāk. Un patiesi! Mums mirstīgajiem taču šīs būtnes liekās vistuvākās.Tikpat dažādi tās palīdz briesmās, netikumu cīņās un vienkārši nemanot katru no mums sargā. Kādi viņi ir, izskatās? Visdažādākie, kādus varam iedomāties. Parasti jau visai majestātiski - gara auguma, baltas, mirdzošas būtnes, kuras redzot gan neapdeg acis (kā SUPERNATURAL, kur gan oriģināli izdomāts - necienīgam cilvēkam nav spējas ar skatienu izturēt eņģeļa īsto izskatu, un vēl to ''ieperināt sevī''), bet izstaro neaprakstāmu vieglumu, gaišumu, lai gan bieži, tā arī palīdz anonīmi,neredzami fiziskaj acij vai pagaist. Protams var atnākt arī cilvēka izskatā, gaismas staru veidā vai,piemēram kā Sofijas Bernhemas grāmatā kā simpātisks resnītis, kaut kur uzradušies automehāniķi baltās drēbēs, kuri pat urķējot tavu mašīnu nemaz nenosmulējās, klusi aizbrauc un pat vēlāk kā akā iekrituši, kā liels , balts suns , kurš sargājot pavada meiteni mājās caur tumšai ielai un vēlāk vienkārši izgaist. Intuīcija (nē man tur nav/ir jābūt!) priekšnojautas, sapņi....Vārdu sakot cilvēki ar tiem sastopās daudz un dažādi. Pēc tradīcijas katra šī būtne ir īpaša! Piem. mēs visi zinām pastāv suga persijas kaķi. Šajā sugā protams ir neskaitāmi skaitā minkāni. Bet eņģeļu gadījumā katra suga, viens ''eksemplārs'' ir pats par sevi viena suga.Sarežģīti. No zināmākajiem cilvēkiem vislabāk var iepazīties (bet darbi ir gan grūti lasāmi) ar Emanuelu Svādenborgu, Sofiju Bernhemu, Viljamu Bleiku, protams Sv. Akvīnas Tomu un jau minēto Pseido - Dionīsiju.
Erceņģeļi
Nākamā kārta. Šie ir gari ar nu jau apjomīgāku uzdevumu - vadīt, iedrošināt neskaitāmos eņģeļu pulkus.Rūpēties par visām dzīvajām radībām. Eņģeļu varoņi, kuri pat tiek arī likti visaugstākajā kārtā (lai cik dīvaini tas neliktos). Viņu vadonis ir Mihaēls (islāmā Mika' ils). Viņa vārds tulkojumā ''Tas, kurš ir kā Dievs''. Galvenais karavadonis,nožēlas, taisnīguma, žēlsirdības arī nāves eņģelis (ar pavārdu Azraīls - kristīgajā tradīcijā), kurš notrieca Ellē sātanu. Kristīgajā tradīcijā viņš ir terpies mirdzošās bruņās, ir likuma aizbildnis, Pastarajā tiesā svērs mirušo dvēseles, tāpēc bieži tiek attēlots arī ar svariem rokās.Tas ir diezgan tradicionāls priekšstats. Savukārt Korāna saturā viņa izskats tiek aprakstīts:
Viņa garie safrāndzeltenie mati sniedzās līdz pat kājām un viņu grezno topāzzaļi spārni. Katram matam ir miljons seju un katrai sejai - miljons acu, un no tām birst septiņdesmit tūkstoši asaru.Tās pārvēršās par ķerubiem, kas noliecās lietū pār puķēm un kokiem, un augiem. Mika' ilam ir miljons mēļu, katra no tām runā miljons valodās. Mika' ils nemēdz smieties.
Gabriēls (islāmā Džibrīls). Viņa vārds tulkojumā ''Dievs ir mans spēks''. Jau minēts, tradicionāli, Dieva vēstnesis.
Ticis radīts piecsimt gadus pēc Mika' ila. Viņam ir 1600 spārnu un safrāndzelteni mati. Un saule ir starp viņa acīm. Katru dienu viņš 360 reižu ieet Okeānā, un ārā nākot, miljons ūdens pilienu rit no viņa spārniem, un katrs no tiem pārvēršas par eņģeli, kas dzied slavas dziesmas Allāham (Dievam).
Rafaēls. Dziedniecības eņģelis. Viņa vārds nozīmē ''Dievs ir dziedinātājs''. Viņš ir minēts Bībelē Tobita grāmatā, kurš pavadīja jauno mācekli Tobitu uz Ēģipti.Tas stādās priekšā kā ''viens no septiņiem, kas stāv Dieva vaiga priekšā''.Ir Saules, lūgšanu, prieka, mīlestības, gaismas eņģelis. Spēku(5 eņģeļu kārtas) vadonis. Savukārt Azraīls, kas ir pavārds Mihaēlam islāma tradīcijā ir pavārds Rafaēlam). Šeit viņš parādās Nāves eņģelā veidolā. Par viņu ir teikts: Viņš ir aizslēpts aiz miljons plīvuriem. Viņam ir četras sejas - viena priekšpusē, viena uz galvas, viena mugurpusē, viena uz kāju pēdām. Viņam ir septiņdesmit četri tūkstoši spārnu un viņa ķermeni klāj milzums acu. Ja kāda no šīm acīm mirkšķinās - viena dzīva radība mirst. Azraēls ir plašāks par debesīm. Starp viņa rokām atrodas visa pasaule kā trauks ar ēdienu, no kuras viņš var baudīt, ko sirds tik kāro: un tādējādi Nāves eņģeļa varā ir grozīt pasauli. Un sēž viņš uz troņa sestajās debesīs. Taču Pastarās tiesas beigās mirs arī viņš, ja tā apliecina Raksti. Kur arī Nāve tiks uzvarēta.
Uriēls.''Dieva uguns''Dižs eņģelis, minēts gan pie serafu, gan pie ķerubu kārtas.Sargā Ēdenes dārza vārtus ar liesmojošu zobenu.
Izrafīls. Islāmā tas ir eņģelis, kurš pūtīs Pastarās tiesas tauri.''Liesmojošais''.Viņš slavē Dievu daudzām mēlēm un 100 dažādās valodās.Un Dievs rada no savas dvašas vēl miljons eņģeļu, kas slavē Viņu.Izrafils raugās caurām dienām un naktīm uz Elli un raud tik rūgti, ka viņa asaras ''appludinātu visu pasauli, ja Dievs neapturētu to plūsmu''. Izrafils ir arī Mūzikas eņģelis un viņa taurei vai ragam ir dzīvnieka raga forma, un tajā kā šūnās bišu kārēs ir mājokļi, kuros dus mirušo dvēseles.
Sākumi (zināmi arī kā Pirmspēki)
Esam nonākuši līdz trešajai kārtai.Tāpēc jo augstāk dodamies, jo neskaidrāk un mazāk zināmka ir informācija, ko par to ir guvuši cilvēki.Viņu vadonis ir Haniēls. Tie atbild par Visuma kārtības uzturēšanu.Tie rūpējās arī par sabiedrību un tās labu organizāciju.Lai gan liekās ir augstākie, tomēr šī noslēdzošā kārtu triāde ir arvien vistuvāk cilvēkiem. Viņu galvenais mērķis arvien paliek mēs - cilvēki.Viņus labi apraksta. E.Šīrē: ''Eņģeļu, Erceņģeļu un Pirmspēku (Spēku) sfēra ir astrāla.Tā ir sfēra, kura plešas tieši virs cilvēka un kurā cilvēks iegrimst esot miegā.'' Tālāk viņš raksta: ''Pirmspēki jeb pirmspēku gari jau bija ieņēmuši Erceņģeļus...Pirmspēki ir visvarenākie Elohima (Dieva vārds un vienlaikus apzīmējums visām eņģeliskām būtnēm)magi. Viņi var ar vienu vienīgu gribasspēku iedzīvināt un piešķirt individualitāti savām domu formām...''Šajūtot pirmspēku elpu Erceņģeļi augšāmceļas un kļūst par realitāti . Tā ir radušies mums zināmie erceņģeļi: Debesu karavadonis Mihaēls, Gabriēls, dziednieks Rafaēls kā arī Uriēls, Jegudiēls, Jeremiēls, Salafiēls, Varahiēls un daudzi citi''.
Jāpiebilst gan, kad ar eņģeļu zināmiem vārdiem, kā jau varbūt to pamanījāt, ir liela neskaidrība un bieži vieni tiek ierindoti citā kārtā un otrādi. Protams tie nebūt nav visi vārdi. Bet pamatā no Kabalistiskajiem tekstiem (jūdaisma mistiskā mācība) , kur ir tieši visvairāk eņģeļu aprakstu.Tāpēc tie nedod skaidras atbildes.
Ar to noslēdzās šī triāde. Nākamo reizi aplūkosim, kas mums ir zināms jau par otro triādi.
Uz tikšanos!