Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
362

Sveiki! Domāju vairākums kaut reizi dzīvē ir redzējis slaveno Edvarda Munka gleznu "Kliedziens". Manā skatījumā, ne tikai glezna un tās stāsts ir interesants, bet arī pārsteidzoši saistoša ir arī paša mākslinieka E. Munka personība un dzīve. Tēmas, kuras varēsiet lasīt šajā rakstā - Munka psihiskā slimība, gleznas nozīme un mistiskā puse, dažus faktiņus u.c.

Tad nu, lūk - izveidojam sev krēslainu atmosfēru, iekārtojamies ērtāk un aiziet..

Droscaroni vien ir daži... Autors: Dindinja Interesanti fakti par Edvardu Munku un viņa mākslas darbu "Kliedziens"
1.

Droši vien ir daži lasītāji , kuriem galvā pazipsīnija​ doma : Kas pie snikera ir Edvards Munks un kas tas par bērna ķēpājumu?".  Tāpēc kā ievadam man ir pienākums paskaidrot - 

Edvards Munks ir attēlā redzamais skaistulis uzvalkā un norvēģu gleznotājs.  Munka visslavenākais darbs ir glezna "Kliedziens" , kurā attēlotais motīvs kļuvis par vienu no mūsdienās visizplatītākajiem vizuālās mākslas motīviem pasaulē. (Tā glezna, kuru Jūs redzējāt titullapā un arī turpmāk redzēsiet rakstā.)

 Ja kādam vairāk piesaista skaitļi, tad kontūzēšu Jūs - šī burvīgā glezna vēl 2012. gadā tika pārdota par 119,9 miljoniem ASV dolāru. Neslikti, ne?  

Pats Munks savā gleznā... Autors: Dindinja Interesanti fakti par Edvardu Munku un viņa mākslas darbu "Kliedziens"
2.

Pats Munks savā gleznā "Kliedziens"  uz jautājumu, ko viņš ir vēlējies atainot gleznā, bija atbildējis šādi : " Es gāju pa ceļu ar draugiem. Saule jau rietēja. Debesīs kļuva asins sarkanā krāsā un mani pārņēma skumjas. Es stāvēju nāvīgi noguris debešu fonā, atpalicis no saviem draugiem. Es ieraudzījusi kā pilsēta deg uguņu mēlēs un bailēs drebēdams, sadzirdēju to - dabas izmisīgo kliedzienu."

 

Pēc citas versijas vadoties... Autors: Dindinja Interesanti fakti par Edvardu Munku un viņa mākslas darbu "Kliedziens"
3.

Pēc citas versijas vadoties, eksperti uzskata, ka glezna ir auglis, kurš radies mākslinieka psihiskā traucējuma rezultātā   Munks savas dzīves laikā cieta no diagnozes - maniakāli depresīvā psihoze. Īsumā runājot, tā ir psihiska slimība, kas izpaužas periodiskos garastāvokļa traucējumos. Tipiskos gadījumos noris fāžu veidā: maniakāli stāvokļi (nepamatoti pacilāts noskaņojums) mijas ar depresiju (nomāktību). Tādiem cilvēkiem parasti ir dzīva mīmika, paātrināta runa un balss noskaņa neatbilst situācijai. 

Līdz ar to, domāju nebrīnīsities no tā faktā, ka Munks kā personība visu dzīvi cieta no bailēm, murgiem,  depresijas un stindzinošas vientulības. Savās sāpēs mākslinieks centās apslāpēt ar narkotiku un alkohola palīdzību. "Slimība, neprāts un nāve - melnie eņģeļi, kuri stāvēja saredzē pie manas bērna gultiņas un pavadīja visu manu dzīvi," rakstīja par sevi Munks.

Šausmīgi, vai ne? Bet diemžēl, domāju, ka kaut ar vienu  no šiem trijiem eņģeļiem mēs katrs vairāk vai mazāk esam vai būsim pazīstami. 

Un protams kā gan bez... Autors: Dindinja Interesanti fakti par Edvardu Munku un viņa mākslas darbu "Kliedziens"
4.

Un, protams, kā gan bez mistikas?

   Daudzi cilvēki tic, ka visas gleznas "Kliedziens" versijas ir nolādētas. Mistika, pēc mākslas pārziņa un šis gleznas speciālista Aleksandra Prufroka vārdiem, apstiprinās ar reāliem atgadījumiem - desmitiem cilvēku tā vai citādi, kuriem ir bijis kaut kāds kontakts ar doto gleznu, strīdējās ar saviem tuviniekiem, krita smagā depresijā un pat arī pēkšņi mira. Visi šie apstākļi radīja gleznai nelabu slavu.

 Pastāv stāsts, ka reiz, kāds darbinieks muzejā Oslo, nejauši apgāza gleznu. Pēc neliela brīža viņam uznāca šausmīgās galvassāpes, lēkmes, kuras kļuva arvien stiprākas un beigu beigās nabadziņš beidza pastāvēt, nogalinot sevi. Cits darbinieks nespēja noturēt nolādēto gleznu un pēc nedēļas nokļuva drausmīgā autoavārijā, bet cits nejaušs muzeja apmeklētājs, kurš atļāvās tikai pieskarties gleznai, pēc neliela laika sadega ugunsgrēkā

 Ticēt tam vai nē, mana, Jūsu izvēle, bet  skatītāju šie stāsti  noteikti vairāk piesaista, ne atbaida.

 

 Autors: Dindinja Interesanti fakti par Edvardu Munku un viņa mākslas darbu "Kliedziens"
5.
1
362
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [5]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ploška avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa KnipsētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Ploška 31.08.17 11:40  
 
7
0
Raksts iz ļoti vispusīgs. Varēji vairāk pastāstīt arī par citiem darbiem, jo nesaprotu jēgu tasīt rakstu par vienu gleznu, ja tu vari uzrakstīt tikai 3 teikumus. Pats esmu bijis Munka muzejā Oslo. Iesaku iegriezties, ja ir iespēja. Daudz ko redzēt, ne tikai gleznas..
Zoss Vīriņš avatars
Medaļa SpoksMedaļa Baloon party!Medaļa Vidusskolnieks
  Zoss Vīriņš 31.08.17 21:56  
 
3
0
Labs raksts. Īsi un kodīgi izstāstīts pa konkrēto gleznu.
SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa AutoklikerisMedaļa Zeltrocis
  SAMSS 31.08.17 07:30
 
3
1

  

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Neglītais džemperisMedaļa RainisMedaļa Joda ola
  kartupelis ar mugurkaulu 31.08.17 20:20  
 
1
0
Munks gleznu "Kliedziens" iedvesmojās sēžot uz poda!!!
mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 08.12.17 06:51
 
0
0