Laiks… Ko mēs saprotam ar jēdzienu „laiks” ? Vai mēs varam šo vārdu nodefinēt? Vai esam spējīgi pārvaldīt laiku? Vai varam to kontrolēt? Varbūt kādam šie jautājumi liksies retoriski, taču es mēģināšu izskatīt tos no visām pusēm, atrast labo un slikto, pareizo un kļūdīgo.
Ko mēs saprotam ar jēdzienu „laiks”? Laiks ir kaut kas tāds, ko cilvēks nespēj ne ietekmēt, ne arī mainīt. Lai ko arī cilvēks darītu vai nedarītu, laiks plūst neatkarīgi no viņa. Līdz ar to cilvēks nemaz īstenībā nezina, kas ir laiks. Taču viņš par to var domāt, prātot un radīt kādu tikai sev piederošu un varbūt kādam citam nemaz nesaprotamu skaidrojumu šai būtiskajai pasaules sastāvdaļai, ko sauc par laiku. Laiks ir tas, kurš padara cilvēku mirstīgu. Tas skrien neizsakāmi ātri, un, kad mēs tam vairs netiekam līdzi, mūsu ķermenis apstājas un mēs mirstam. Apstājies ir mūsu laiks, bet laiks, kurš vada pasauli, ir nemirstīgs, tas ir mūžīgs un nepārtraukti tikai iet, iet un iet...Katram cilvēkam, personībai ir savs viedoklis, domas, spriedumi par šo vārdu. Aizdomājoties dziļāk par šo tēmu, nolēmu veikt nelielu aptauju, vaicājot jauniešiem, ko viņi saprot ar vārdu „laiks”. Atbilde saņēmu visdažādākās, dažas mani patiesi pārsteidza, bija arī tādas, kuras mani patiesi sarūgtināja. Nocitēšu dažus no tiem –
„Laiks ir nauda” (Elīna, 17 gadi), „Laiks ir posms starp diviem momentiem” (Stefānija, 17 gadi), „laiks ir dzīves ritējums un pulksteņa rādītāju kustība ” (Agita, 17, gadi), Laiks ir brīdis, kad viss iet uz priekšu „”(Emīls, 18 gadi), „Laiks ir konkrēts brīžu kopums” (Madara, 16 gadi), „Laiks - cilvēku definēts īsāks vai garāks posms savā/citu dzīvē” (Māris, 17 gadi ), „Tas ir plašs jēdziens, laiks var būt pulkstenis, kas iet uz priekšu! Vai kā pagātne, kas ir bijis labākais laiks vai gluži pretēji! Laiks var būt kā dabas apstākļu raksturojums vai pat jebkas cits!” (Artis, 18 gadi), „laiks ir kaut kas, ko cilvēki ir iemācījušies izmērīt” (Inga, 17 gadi). Kā jau liek manīt interesantākās jauniešu atbildes, tad viedokļi ir ļoti dažādi, ņemot vērā to, ka viņi visi ir vienā vecuma grupā. Nevienu atbildi nedrīkst uzskatīt par nepareizu, jo vārdam „laiks” ir daudz un dažādas puses, kas arī tika minēts atbildēs.
Vai esam spējīgi pārvaldīt laiku? Vai varam to kontrolēt? Mana atbilde ir Nē. Protams, būs cilvēki, kas apstrīdēs manis teikto, bet būs tādi, kas piekritīs. Neviens nedrīkst nosodīt ne vienu, ne otru, jo abām pusēs ir sava daļa tasinības. Es uzskatu, ka mēs nevaram ne pārvaldīt laiku, ne kontrolēt to, jo laiks vienmēr ir ritējis un ritēs, lai kas arī notiktu. Ja jūsu apziņa ir attiecīgi organizēta un integrēta eksistējošos dabas likumos, tad jūsu rīcībā ir tieši tik daudz laika, cik jums ir nepieciešams, un visu jūs paspēsiet izdarīt, un visam pietiks laika. Bet laiks, kā absolūts lielums, kā distance no dzimšanas līdz miršanai, ir pamata bagātība, jo tā rada iespēju kaut ko vai nu izdarīt, vai nē. Tāpēc laiks ir jāciena un jāizmanto maksimāli, lai pēc tam nebūtu ļoti žēl nelietderīgi pavadīto gadu
Dziļāk izpētot un pārdomājot tēmu par laiku, nonācu pie secinājuma, ka ticu - laiks ir pati vērtīgākā cilvēka dzīves sastāvdaļa. Daudz vērtīgāka par naudu un pat mīlestību, jo laiks ir lieta, kas ir ierobežota un kas pats svarīgākais – Tu nezinu cik ļoti ierobežota (Tu nezini, kad Tavs laiks beigsies). Tieši šī pieeja lietām – ņem no laika maksimāli daudz. Dari lietas, ko vēlies šodien… jo rīt var būt jau par vēlu. Iegūt zināšanas, mīlēt, veidot ģimeni, satikties ar draugiem, priecāties utt. Tās ir lietas, kas mums aizpilda ikdienu un šķiet tik mazsvarīgas, bet patiesībā – visu dzīvi izšķirošas…