Šo rakstu visu veidoju pats no iegūtiem materiāliem, novērtējiet to un ceru jums ieinteresēs. Daudz lasāmā.
Pagājušā gadsimta 70.dados, kad par līdzatkarību sāka runāt atklāti, to definēja kā dzīvošanu līdzās alkahola, tabakas vai narkotiku lietotājam. Arī otrs cilvēks tādējādi kļūst atkarīgs no slimās personas dzīvesveida, turklāt tas attiecas ne vien uz pieaugušu partneri, bet arī uz bērniem. Viņi izaug ar līdzatkarības iezīmēm un turpmāk dzīvē mēdz veidot līdzatkarīgas attiecības, piemēram, apprecoties ar alkaholiķi, jo savā bērnībā redzējuši tikai šādu ģimenes modeli.
Mūsdienās līdzatkarību definē daudz plašāk-pēc speciālistu novērojumiem, no tās cieš arī cilvēki, kuru tuvinieki aizraujas ar azartspēlēm, ir darbaholiķi, slimo ar hroniskām garīgām slimībām vai ēšanas traucējumiem, kuru bērniem ir uzvedības problēmas u.t.t. Savā darbā līdzatkarību var iegūt arī vairāku profesiju pārstāvji, piemēram, aukles, sociālie darbinieki un medmāsas.
Viena no galvenajām slimības pazīmēm ir tā, ka līdzatkarīgajam daudz svarīgākas ir cita, nevis paša izjūtas. Šim cilvēkam īpaši būtiska ir citu cilvēku attieksme un izturēšanās: ja kāds uzsmaida, dzīvē viss kārtībā, bet, ja ne, oma ir sabojāta. Atkarīga un līdzatkarīga cilvēka ģimenē audzis bērns jūtas nedrošs, viņam vienmēr vajadzīgs atbalsts , piemēram, viņš pats pat nespēj izlemt, ko vilkt mugurā. Viņš dosies līdzi draugam un vienmēr piekritīs drauga viedoklim. Visspilgtāk šādas iezīmes izpaužas pusaudža vecumā.
Līdzatkarīga personība mainās arī tādējādi, ka viņš nespēj identificēt vai izteikt savas jūtas, jo šo spēju var ,,uzturēt,, tikai ģimeniskā vidē. Tāpēc atkarīga cilvēka ģimenes locekļi, kuri dzīvojuši nekontrolētu dusmu izpausmju gaisotnē, paniski baidās no dusmām un vienmēr tās uztver kā naidu. Viņiem nav priekšstata, ka dusmas var būt dabiska reakcija uz traģiskām situācijām, bet nepieņemama attiecībā uz pārrautu kurpju auklu.
Riņķadeja ap atkarīgo
Tāpat kā jebkuras atkarības gadījumā, arī līdzatkarīgā persona sākumā noliedza savu slimību un, uzzinot par līdzatkarības pazīmēm, visdrīzāk apstiprina, ka problēmas ir partnerim vai ģimenes loceklim, nevis pašam. Kopdzīve ar atkarīgo norit pēc viena un tā paša slimīgā scenārija, piemēram, dzīvesbiedrs atnāk mājās piedzēries, sākas kliegšana, lūgšanās vai manipulācijas, bet nekas nemainās. Līdzatkarīgais saka: ,,Ja tu pārtrauksi dzert, viss būs kārtībā,, neaptverot, ka jau gadiem ilgi nekas nav mainījies. Arī brīžos, kad atkarīgais ģimenes loceklis nedzer, līdzatkarīgais jau gaida nākamo ,,plostu,,. Nereti viņš pat neapzināti provocē atkarīgo uz to, jo savā ziņā kļuvis par mazohistu un gūst baudu no ciešanām.
Līdzatkarīgais bieži vien sāk visos sīkumos kontrolēt atkarīgo. Piemēram, ja dzīvesbiedrs kavējas kaut vai piecas minūtes, tūlīt tiek zvanīts uz mobilo telefonu. Atgriežoties mājās, tiek pārbaudītas kabatas un elpa, lai saostu, vai viņš nav dzēris. Atkarīgajiem tas vienlaikus gan krīt uz nerviem, gan patīk, jo rada iespaidu, ka viņus mīl un par viņiem rūpējas. Līdzatkarīgajam ir smagi, bet savā ziņā viņš gūst apmierinājumu. Jau ilgus gadus viņš dzīvo slimīgā lomu trijstūrī-vienā gadījumā ir upuris, kuru sit, pazemo un apvaino. Otrā lomā pats kļūst par vajātāju un izsekotāju, kurš kontrolē partneri, atņem vai izzog viņam naudu u.t.t. Līdzatkarīgā trešā loma ir glābējs-viņš ved atkarīgo mājās no bāra vai kazino, zvana priekšniekam un melo par dzīvesbiedra slimību, dara visu, lai atkarīgajam atvieglotu dzīvi un paildzinātu atkarību.
Līdztekus dvēseles ciešanām līdzatkarīgos bieži nomoka fiziski simptomi-muguras un kaulu sāpes, acu asarošana, slāpju sajūta un bezmiegs, ko pavada iekšēja trauksme. Īpaši izteikti ir miega traucējumi-nemierīgs miegs, murgi, agra pamošanās, nespēja aimigt un uztrūkšanās pie katra trokšņa. Līdzatkarīgie bieži sūdzas par stīvu, sāpošu sprandu, viņiem ir bēdu sagrauzta seja un sagumuši pleci.
TESTS
Vai līdzatkarība ir tava problēma?
Katru no šiem apgalvojumiem novērtē ar (1-nekad ; 2-dažreiz ; 3-bieži ;
4-gandrīz vienmēr.)
1)Man ir tieksme uzņemties atbildību par cita/citas jūtām vai uzvedību.
2)Es neprotu identificēt savas jūtas, piemēram, laimi, dusmas, apmulsumu, skumjas vai uzbudinājumu.
3)Man ir grūti izpaust savas jūtas.
4)Es izjūtu trauksmi vai nemieru par to, kā citi reaģēs uz manu uzvedību vai jūtām.
5)Es noliedzu vai sagrozu patiesību par savu paziņu jūtām un uzvedību.
6)Man ir grūti nodibināt vai uzturēt atklātas attiecības.
7)Es baidos būt nepieņemts/nepieņemta.
8)Es cenšos visā būt perfekts/perfekta un sevi bargi kritizēju.
9)Man ir grūti pieņemt lēmumus.
10)Es paļaujos galvenokārt uz citu cilvēku viedokli un nerīkojos pēc saviem uzskatiem.
11)Man svarīgākās ir citu cilvēku, nevis paša vēlmes.
12)Es citu cilvēku viedokli vērtēju augstāk nekā savējo.
13)Mana pašvērtība ir atkarīga no citu cilvēka viedokļa.
14)Man ir grūti lūgt palīdzību.
15)Es bieži pakļaujos kontrolei vai tiecos kontrolēt.
16)Es esmu pārlieku iejūtīgs/iejūtīga pret citiem, pat ja mana uzticība nav attaisnojusies.
17)Man ir ieradums vērtēt situāciju pēc principa ,,visu vai neko,,.
18)Es samierinos, ja nākas izpildīt neskaidrus, nepatīkamus uzdevumus.
19)Manā dzīvē valda emocionālas krīzes haoss.
20)Es cenšos meklēt un saglābt tādas attiecības, kurās es jūtos vajadzīgs/vajadzīga.
ATBILDES
(60-80pt.=ļoti līdzatkarīgs) (40-59pt.=samērā augsta līdzatkarība)
(30-39pt.=vidēja līdzatkarība) (20-29pt.=ļoti maza līdzatkarība)
PAZĪMES
Līdzatkarīgu cilvēku pazīmes!
· Izkropļots priekšstats par ģimeni
· Vainas meklēšana sevī
· Grūtības meklēt palīdzību
· Ciešanas no piespiedu bezdarbības
· Tieksme uz noslēgtību
· Nosliece uz trauksmi un depresiju
· Liela pašaizliedzība
· Grūtības savstarpējās attiecībās
· Grūtības atpazīt savas emocijas un jūtas
· Zems pašvērtējums
· Viegla aizkaitināmība