Ļaundabīgos audzējus, kuri ceļas no mezenhīmas audiem sauc par sarkomām,Šie audzēji satur maz saistaudu stromas, tapēc tie ir gaļīgi.Atkarībā no perenhīmas sasāva tos sauc par hematopoēzas šūnām, visas leikozes ir ļaundabīgas.
Ļaundabīgie audzēji2
Fibrosarkomām - veidojas no saistaudiem,
Miosarkomām - veidojas no muskuļaudiem,
Rabdomiosarkomām - veidojas no šķērssvītrotiem muskuļaudiem,
Leiomiosarkomām - veidojas no muskuļiem.
Ļaundabīgos audzējus, kuri ceļas no epitēlijšūnām (ektodermālas izcelsmes) sauc par karcinomām (tautā tiek lietots termins vēži), piemēram:
Adenokarcinomas - veidojas no dziedzeru epitēlijšūnām,
Hepatocelulāra karcinoma - veidojas no hepatocītiem (aknu šūnas).
Ļaundabīgie audzēji aug ātri un infiltratīvi, destruktējot apkārtējos audus. Turpretim labdabīgie audzējiem ir labi nodalīti no apkārtējiem audiem un tos ietver fibroza kapsula. Ļaundabīgiem audzēju izpausme ir metastāzes.
Ļaundabīgu audzēju izplatīšanās (metastazēšanās) ceļi ir;
Izsēšanās ķermeņa dobumos (peritoneālā dobumā, pleirālā, perikarda dobumā, locītavu dobumos u.c.),
Pa limfatiskajiem vadiem,
Pa asinsvadiem (hematogēni).
Izsēšanāš pa limfatiskajiem vadiem ir visbiežākais metastazēšanās veids un raksturīga karcinomām. Reģionārajos limfmezglos notiek audzēja šūnu un antigēnu imunoloģiskā neitralaizācija un tie kalpo par barjerām tālākai audzēju šūnu izplatībai.Reģionāro limfmezglu palielinājums obligāti nenozīmē , ka šiet notikusi audzēja diseminācija.
Pa asinsvadiem parasti izplatās sarkomas, bet dažreiz arī karcinomas. Lielākoties izplatība notiek pa vēnām, jo to sieniņas ir plānākas. Līdz ar to audzēju šunas parasti nokļūst aknāš vai plaušās.Mugurkaulā metastāzes dod tie audzēji, kuri tuvi paravertebrālajam baseinam: nieres, prostata, vairogdziedzeris. Latvijā vēzi 1/3 gadījumu atklāj tikai trešajā vai ceturtajā stadijā, kad prakstiski tos nav iespējams izarstēt, tapēc ārstus vajag apmeklēt laicīgi.
Vēža iedzimtība
Vēža iedzimtība ir izskaidrojama ar mutāciju pārmantošanu no priekštečiem.
Iedzimtie sindromi (autosomāli dominantie): retinoblastoma 40% gadījumu, adenomatozā polipoze, endokrīnā neoplāzija (vairogdziedzeris, virsnieris). Šajos gadījumos raksturīgs risks saslimt ar konkrētu audzēju, konkrētā lokalizācijā.Kā citos autosomu - dominantāš iedzimtības gadījumos, novēro nepilnu penetranci un ekspresivitāti.
Ģimenes vēži.Pārmantošanas mehānismi nav skaidri (varbūtvarbūt multifaktoriāli).Starp māsām/bāļiem tos novēro 2-3 reizes biežāk, nekā vidēji populācijā.Tāi ir : krūts, olnīcu un resnās zarnas vēzis.