Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
123

Lietuvas latvieši (91)

Tautas Frontes priekšvakarā - 7. oktobrī visa ģimene kājām devāmies uz Mežaparku - uz lielo tautas manifestāciju. Nolēmām lielā cilvēku pieplūduma dēļ ne savējo, ne sabiedrisko transportu neizmantot. Gājām pa Lielvārdes ielu Čiekurkalna virzienā. Ielas braucamajā daļā viens aiz otras seko gan autobusi, gan vaļējas smagās automašīnas ar smaidošiem un dziedošiem lauceniekiem. Raitā solī aizgājām un tāpat atgriezāmies ar gandarījuma sajūtu par piedalīšanos.

Šo plašo - dziesmoto manifestāciju uzskata par Tautas Frontes dibināšanu. Daudz par to ir aprakstu lasīts, bet nekādi vārdi nespēj aprakstīt tās tautas kopības izjūtas un eiforiju, ko ieguvām.

Nākošajā dienā esmu Tautas Frontes dibināšanas kongresā. Esmu balkonā, tas mani apmierina, jo labi var pārredzēt visu notiekošo. Man te paziņu nav. Vizuāli atpazīstu ļoti daudzus no organizatoriem, tie sen kļuvuši par publiskām personām. Kurš gan toreiz nezināja Jāni Peteru vai aktieri Evaldu Valteru? Referātu nolasa akadēmiķis Kalniņš no ZA . Viņš dzīvoja manā kāpņu telpā virs mums, tāpēc atpazinu.

Esmu pārsteigta, ka netālu no manis vesela padomju jūrnieku grupa, turpat netālu krievu virsnieku grupa. Zāles vidū redzu tolaik slaveno kolhoza priekšsēdētāju Albertu Kaulu ar paskaļu kompāniju .

Gaisotne diezgan saspringta, nav ne vēsts no vakardienas sajūsmas un lielās vienprātības.

Pārtraukumos delegāti pulcējas grupās , dedzīgi strīdas , debatē, apspriež. Ievēroju, ka jaunais mācītājs Rubenis vienmēr ļaužu ielenkts un nemitīgi kaut ko stāsta, tāpat Ilmārs Bišers - prokurors ir uzmanības centrā. Man ir vienkāršāk, publiskām debatēm nepiesakos, jo ko gan es te vēl varētu piebilst, kur jūtami gandrīz katrs runātājs ir ar savu viedokli. Reizēm pārņēma šaubas, vai te pie kopīga viedokļa vispār nonāks. Tomēr pie kaut cik vienota viedokļa nonāca, kongress pieņēma LTF Statūtus un Programmu. Tika pieņemtas sešpadsmit rezolūcijas, kas aptver plašu ekonomisko, sociālo, ekoloģisko, tiesisko, starpnacionālo, demogrāfisko un citu problēmu loku.

Kongress ievēlēja LTF Domi 100 cilvēku sastāvā.

Par Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāju ievēlēja 33 gadus veco žurnālistu Daini Īvānu.

Pēc kongresa manī pilnībā nostiprinājās pārliecība, ka šis darba lauciņš nav manējais.

Biļetens iznāca 1988 gada 7... Autors: rasiks Lietuvas latvieši (92)
Autora bilde
1.

Biļetens iznāca 1988. gada 7. oktobrī - dienā pirms LTF dibināšanas kongresa (8. - 9. oktobris). Pēc kongresa tas kļuva par avīzi Atmoda. Par redaktori kļūst jaunā žurnāliste Elita Veidemane no Jūrmalas, kas jau bija pazīstama ar rakstiem Padomju Jaunatnē.

0
123
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [1]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 13.01.16 10:56
0
0

Vēl atminos Labvakar raidījumus ar Šipkēvicu, Rubeni un Inkēnu. Toreiz viņi likās visai harizmātiskas personības, šodien tikai Šipkēvics, šķiet, palicis cienījams. Es gan neatceros, vai Labvakar jau bija 88. gadā.

Par Kaulu arī vesels stāsts. Diezgan daudz par viņu zināms, jo viņš pēcāk iegādājās lielu lauku īpašumu netālu no maniem laukiem. Viņa ģimeni traģisks liktenis piemeklēja, tur pat klīst leģendas. Citādi kā vadītājs un speciālists esot bijis ļoti spēcīgs, viņa kolhozs Ādažos bija paraugsaimniecība.