local-stats-pixel

Carabus - Lielā skrejvabole15

28 2
Lielā skrejvabole (Carabus coriaceus) ir lielākā (līdz 4.cm) Latvijas skrejvabole. Skrejvaboles ir aktīvas galvenokārt naktī, bet dienā tās lielākoties slēpjas augsnē, zem akmeņiem, koku kritalām, vecām lapām u.c. Tās pārvietojas galvenokārt ejot vai skrienot, tikai dažu sugu īpatņi ir veikli lidotāji. Skrejvaboles apdzīvo visdažādākos biotopus - dārzus, pļavas, upmalas, mežus u.c. Vaboles un to kāpuri ir zoofāgi, tātad plēsīgi. Tās pārtiek no sliekām, kukaiņiem, to kāpuriem un īpaša delikatese tām ir gliemeži. Skrejvaboles reizēm uzbrūk pat pelēm un ķirzakām. Dažas skrejvaboļu sugas spēj ar žokļiem sadragāt sīkāku gliemežu čaulu, savukārt gliemežu skrejvabole (Cychrus caraboides) ir īpaši labi pielāgojusies gliemežu ēšanai. Šai vabolei ir sīka galva ar pagarinātiem mutes orgāniem un šauras krūtis, kas atvieglo iespraukšanos sašaurinātajā gliemeža čaulā. Tomēr starp skrejvabolēm ir arī sugas, kas pārtiek no augiem, piemēram, dīgstu skrejvabole (Harpalus aeneus). Dažas sugas pāriet uz augu barību, ja ir pārāk liels sausums vai trūkst dzīvnieku barības. Piemēram, zemenāju skrejvabole, ēd zemeņu sēklas, kas atrodas uz sulīgās ogas. Atliek vien piebilst to, ka lielās skrejvaboles, tāpat, kā degunradžvaboles un mēslu vaboles pieder pie lielākajām Latvijas vabolēm un ir iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
« 1  2  3  4 »
28 2 15 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 15

0/2000
Foršs mājdzīvnieks sanāktu ja būtu vidusmēra suņa lielumā !!!
11 1 atbildēt
Laiks rādīs ;)
7 1 atbildēt
tad skaidrs ko tu visu vasaru savā kolhozā dari. :D tagad vaboles, kas būs nākamais? vistas? :D
6 1 atbildēt
juha - kāds gribēja paspīdēt....
5 1 atbildēt
kaa gribeetos winjas SKJAIDIIT!!! emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion emotion
6 3 atbildēt
Eee ciest vaboles nevaru, bet visā visumā labs raksts! emotion
4 1 atbildēt
šitās afigenna skaļi pīkst, kad aiz ūsām rausta.. :D:D
4 1 atbildēt
juha baigais/ā sūdvaboļu pārzinātāja :D
3 1 atbildēt
mūmija :D
3 1 atbildēt
oho sarkanaja gramata.kad biju sikaks man patika tadas slicinat spainjos :D:D
2 1 atbildēt

👍

0 0 atbildēt

👍

0 0 atbildēt

🖖

0 0 atbildēt
Brrr riebjas sitadas vaboles emotion
0 1 atbildēt
Teksts - totāls buļļa mēslis. Ja gribēji rakstīt par Carabus ģinti, tad nevajag pīt iekšā lidojošās sugas. Neviens Carabus nelido. Ir redzēti daži Harpalus, Agonum un Notiophilus (varbūt vēl no kādām ģintīm), kas lido, bet par lidojošiem Carabus aizmirsti. Otrkārt, mēslu vaboles nebūt nepieder pie Latvijas lielākajām vabolēm, un Latvijas Sarkanajā grāmatā ir iekļauta tikai viena mēslu vaboļu suga Copris lunaris, bet pārējie vairāki desmiti šo sugu nekur nav iekļauti. Jāatzīmē, ka par Carabus coriaces Latvijā lielākas vaboles ir dižā briežvabole Lucanus cervus cervus, koksngrauži Cerambyx cerdo, Ergates faber, Prionus coriarius, platā ūdensvabole Dytiscus lattisimus. Pie tam pārējās Dytiscus ģints sugas izmēros ir tikpat lielas kā C.coriaceus. Šī mana stāsta morāle - pirms ķeries pie rakstīšana, nopietni izstudē literatūru.
1 5 atbildēt