Kāds reiz izskatījās senākais četrkājainais dzīvnieks Zemes vēsturē?
Zinātnieki atklājuši senāko dzīvnieku, kas pārvietojies uz četrām kājām8
Attēlā: 260 miljonus gadus vecs Bunostegos
Šis dzīvnieks ir diezgan neparasta izskata, pēc iskata līdzinās ķirzakai un nīlzirgam. Šis reptīlis tagad ir zināms kā pirmais, kas staigājs uz visām četrām ekstremitātēm. Šo dzīvnieku sauc par Bunostegus (Bunostegos akokanensisey) un viņš uz Zemes dzīvoja pirms aptuveni 260 miljoniem gadu. Šis dzīvnieks dzīvoja Āfrikas kontinentā Nigerijā. Pirms 260 miljoniem gadu Āfrika bija viena liela superkontinenta sastāvā, ko sauca par Pangaija. Bunostegos tiek uzskatīts par senci ķirzakām un salamandrām. Bunostegosa fosīlijas tika atklātas 2003.gadā un veselus 12 gadus notika to izpēte.
Attēlā: plecu locītava (1), plecs (2), elkoņa locītava (3), apakšējā roka (4).
Pats dzīvnieks ir govs izmēra lielumā. Bunostegosi apdzīvoja ļoti sausus tuksnešus un pēc tā zobiem var noprast, ka tie pamatā pārtika no zāles. Uz muguras šim dzīvniekam bija kaulu bruņas, kas to padarīja izturīgāku. Bunostegosa āda bija klāta ar ragiem, kuri lidzinās mūsdienu žirafei.
Bunostegos nozīme ir "mezglains jumts". Kā jau iepriekš tika minēts, vieta kuru apdzīvoja šīs dzīvnieks bija ārkārtīgi sausa, kas kalpoja arī kā dabiska barjera un neļāva šiem dzīvniekiem izplatīties pa visu superkontinentu.
Attēlā: Pangaijas kontinents (Superkontinents)
Attēlā var redzēt, ka šis kontinents apvienoja visus mūsdienās zināmos kontinentus, kā zināms, tad dažādu Zemes seismisko aktivitāšu rezultātā, šīs kontinents ir sašķēlies un visi kontinenti vēl aizvien turpina pārvietoties arī šodien.