Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
373

Līdz šim ikviena jauna planēta, ko esam atklājuši ir izrādījusies nederīga dzīvošanai. Uz dažām varētu teorētiski dzīvot, ja mēs izdomātu kā apiet skābekļa un ūdens trūkuma problēmu. Savukārt uz citām pat tad dzīvot nebūtu iespējams. Šajā rakstā uzskaitītās planētas ir gatavas jebkurā mirklī nogalināt ikvienu dzīvu radību, kas pietuvosies tām pārāk tuvu vai centīsies uz tām attīstīties. Uz šīm planētām ir briesmīgi apstākļi, kas nekad neļaus uz tām attīstīties jebkāda veida dzīvībai.

Proksima b Citplanētas... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
1.

Proksima b. Citplanētas Proksima b atklāšana sākotnēji likās daudzsološa. Tā riņķo ap Saules sistēmai tuvāko zvaigzni - Centaura Proksima - sarkanā pundura tipa zvaigzni, kas atrodas 4, 22 gaismas gadu attālumā no Zemes Centaura zvaigznājā. Šī citplanēta ieinteresēja astronomus, kuri domāja, ka uz tās varētu pastāvēt ārpuszemes dzīvībai piemēroti apstākļi un pat, teorētiski, šķidrs ūdens. Tomēr drīz vien viņi atklāja, ka ir kļūdījušies. Proksima b ir tik tuvu savai zvaigznei, ka viens apriņķojums aizņem tikai 11,2 dienas. Tas visticamāk nozīmē, ka gravitācijas ietekmē vienas planētas puse allaž ir pavērsta pret zvaigzni un ir nāvējoši karsta, bet otra atrodas mūžīgā tumsā un aukstumā. Teorētiski starp šīm abām pusēm pastāv viduszeme, kur temperatūras apstākļi varētu būt mērāmi mērenā režīmā. Tomēr Proksimas b tuvums savai zvaigznei nozīmē to, ka arī šajā reģionā diezvai eksistē ārpuszemes dzīvība. Kā jau iepriekš minēju, Centaura Proksima ir sarkanais punduris. Viena no šādu zvaigžņu tipa īpašībām ir tendence ik pēc diviem vai trīs mēnešiem uzliesmot, raidot ļoti spēcīgus ultravioletos un rentgenstarus, kas nozīmē, ka jebkurai radībai, kas potenciāli varētu mitināties uz Proksimas b, būtu jābūt īpaši izturīgai pret radiāciju. Vienu šādu notikumu mēs novērojām 2017.gada 24.martā, kad uz Centaura Proksima tika fiksēts 10 sekunžu ilgs uzliesmojums, kura laikā zvaigznes starjauda pieauga 1000 reižu. Proksima b saņēma 4000 reižu vairāk starojuma nekā Zeme saņem no Saules uzliesmojumiem.

HD 189733b 2005gadā... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
2.

HD 189733b. 2005.gadā astronomi atklāja Jupitera izmēra planētu HD 189733b, debeszilā krāsā, 63 gaismas gadu attālumā no Zemes. Tomēr atšķirībā no Zemes planētas debeszilais tonis nav jūru un okeānu radīts. Tās zilo nokrāsu rada ar silīciju bagātā atmosfēra, jo silīcija daļiņas izkliedē zilo gaismu. Arī HD 189733b ir nāvējoša un dzīvošanai nederīga planēta un turpmāk uzskaitīšu iemeslus kādēļ. Pirmā problēma ir uz tās valdošie vēji, kuru ātrums sasniedz 8700km/h. Tas ir septiņas reizes ātrāk par skaņas ātrumu. Salīdzinājumam, bēdīgi slavenās viesuļvētras "Katrīna" stiprākie vēji pūta ar ātrumu 280 km/h. Nākamā problēma - stikla lietus. Ar silīciju bagātie mākoņi HD 189733b atmosfērā liek no debesīm līt izkausētam stiklam. Šis lietus nekrīt vertikāli uz leju, bet gan uz sāniem, dēļ jau pieminētajiem vējiem. Pat, ja mēs kautkādā veidā atrastu veidu kā sadzīvot ar šīm parādībām, mums joprojām būtu jātiek galā ar ekstrēmi augstajām temperatūrām uz šīs citplanētas. HD 189733b atrodas ļoti tuvu savai zvaigznei. Tik tuvu, ka vienu apriņķojumu apkārt savai zvaigznei HD 189733b veic tikai 2,2 Zemes dienās. Interesanti arī, ka viena diena uz šīs citplanētas ir 2,2 Zemes dienas gara. Turklāt, gluži tāpat kā Mēness attiecībā pret Zemi, arī šīs citplanētas viena puse vienmēr ir pavērsta pret tās zvaigzni,  jo laiks, kas planētai nepieciešams, lai veiktu pilnu apgriezienu ap savu asi, sakrīt ar laiku, kas nepieciešams pilnam riņķim orbītā ap savu zvaigzni.

COROT7b 2009gada februārī... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
3.

COROT-7b. 2009.gada februārī astronomi aptuveni 500 gaismas gadu attālumā Vienradža zvaigznājā atklāja jaunu citplanētu un nosauca to par COROT-7b. Tā ir cieta, Zemei līdzīga planēta kaut arī reiz tā ir bijusi "karstais jupiters" - termins, ar ko apzīmē gāzes gigantus ārpus mūsu Saules sistēmas, kuri atrodas ļoti tuvu savām zvaigznēm. COROT 7-b nav vieta, kur dzīvas būtnes gribētu atrasties. Sāksim ar to, ka tās atmosfērā ir minerāli, kas veido akmeņus saturošus mākoņus. No šiem mākoņiem līst mazi akmentiņi. COROT-7b gravitācija 1,7 reizes pārsniedz Zemes gravitāciju un temperatūra ir ap 1650 °C t.i., uz planētas ir apmēram tāda pati temperatūra, kāda ir martenkrāsnī. Astronomi uzskata, ka ieži pret zvaigzni paverstājā daļā tiek izkausēti, jo šādā temperatūrā tie nespēj palikt cietā stāvoklī. Mūsu Zeme atrodas 60 reižu tālāk no mūsu Saules, nekā COROT 7-b no savas zvaigznes. Tas nozīmē, ka dienas laikā zvaigzne COROT 7-b debesīs izskatās 360 reizes lielāka par mūsu pašu Sauli, raugoties debesīs šeit no Zemes. Ņemot vērā tuvuma savai zvaigznei, arī šīs planētas viena puse, visticamāk, allaž ir pavērsta pret zvaigzni un saņem ellišķīgu karstumu, kamēr otra slīgst mūžīgā tumsā. Ja nebijāt vēl ieplānojuši, kurp doties nākamajā atvaļinājumā un gribat gūt iedegumu, varat izmēģināt šo ugunīgo citplanētiešu planētu.

OGLE2005BLG390LbnbspOGLE2005BLG390Lb ir klinscaronaina citplanēta ar ļoti plānu atmosfēru Tā atrodas tiescaroni Piena ceļa vidū Strēlnieka zvaigznājā 20 000 gaismas gadu attālumā no Zemes Scaronie trīs faktori sākotnēji astronomiem deva cerību ka uz tās pastāv dzīvība Taču tagad ir skaidrs ka temperatūra uz scaronīs planētas ir pārāk zema un iespēja ka uz tās pastāv dzīvība ir ļoti niecīga Virsmas temperatūra uznbspOGLE2005BLG390Lb ir ap 220 grādiem pēc Celsija Tik zemā temperatūrā nespētu izdzīvot neviena no mums zināmajām dzīvības formām Salīdzinājumam zemākā temperatūra kāda jebkad reģistrēta uz Zemes ir 978 grādi pēc Celsija Scaronāda temperatūra tika fiksēta ledusaukstajā Antarktīdā reģionā kas nekad nav pieredzējis Saules gaismu Mēģinājums ieelpot tik aukstu gaisu iznīcinās mūsu plauscaronas acumirklī un izraisīs tūlītēju nāv... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
4.

OGLE-2005-BLG-390Lb. OGLE-2005-BLG-390Lb ir klinšaina citplanēta ar ļoti plānu atmosfēru. Tā atrodas tieši Piena ceļa vidū Strēlnieka zvaigznājā 20 000 gaismas gadu attālumā no Zemes. Šie trīs faktori sākotnēji astronomiem deva cerību, ka uz tās pastāv dzīvība. Taču tagad ir skaidrs, ka temperatūra uz šīs planētas ir pārāk zema un iespēja, ka uz tās pastāv dzīvība, ir ļoti niecīga. Virsmas temperatūra uz OGLE-2005-BLG-390Lb ir ap -220 grādiem pēc Celsija. Tik zemā temperatūrā nespētu izdzīvot neviena no mums zināmajām dzīvības formām. Salīdzinājumam, zemākā temperatūra kāda jebkad reģistrēta uz Zemes ir -97,8 grādi pēc Celsija. Šāda temperatūra tika fiksēta ledusaukstajā Antarktīdā, reģionā, kas nekad nav pieredzējis Saules gaismu. Mēģinājums ieelpot tik aukstu gaisu iznīcinās mūsu plaušas acumirklī un izraisīs tūlītēju nāvi.

TrES2b Scaronī ir... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
5.

TrES-2b. Šī ir vistumšākā līdz šim novērotā planēta. Tā ir tik tumša, ka pat ogles uz tās fona izskatīsies gaišākas. TrES-2b ir Jupitera lielumā un atrodas Drakona zvaigznājā 750 gaismas gadu attālumā no Zemes. Tās zvaigzne GSC 03549-02811 ir ļoti līdzīga mūsu Saulei. TreES-2b ir melna, jo tās atmosfēra absorbē vairāk nekā 99% gaismas, ko tā saņem no savas zvaigznes. Astronomi uzskata, ka šī planēta atstaro tik maz gaismas , jo tās atmosfēra sastāv no gāzveida nātrija, kālija un titāna oksīda, kas labi absorbē gaismu. Taču tas, ka planēta ir melna nenozīmē, ka uz tās ir auksts. Patiesībā tās virsmas temperatūra sasniedz vairāk nekā 980 grādus pēc Celsija. Tā ir tik nokaitēta, ka izdala nespodru sarkano gaismu, kas līdzīga nokaitētas elektriskās plīts spirāles gaismai.

Upsilon Andromedae b Upsilon... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
6.

Upsilon Andromedae b. Upsilon Andromedae ir viena dīvaina citplanēta, kas riņķo ap savu zvaigzni Upsilon Andromedae A, kas atrodas 44 gaismas gadu attālumā no Zemes. Savu orbītu šī planēta pabeidz 4,6 dienās. Kā jau nojautāt, tas nozīmē, ka viena planētas puse vienmēr ir pavērsta pret zvaigzni un ir neticami karsta. Interesanti, ka šīs planētas viskarstākais reģions - "siltais plankums", neatrodas apgaismotajā pusē. Tā vietā tas atrodas pusē, kas nekad nesaņem gaismu. Šis atklājums mulsināja astronomus, planētas pusei, kas pavērsta pret tās zvaigzni pēc loģikas vajadzētu būt karstākai. Kā tas iespējams? Ir izvirzīta viena teorija par to, kā tas darbojas. Upsilon Andromedae A radītā svelme triecas pret citplanētas Andromedae b apgaismoto pusi, izraisot gaisa uzkaršanu. Kad šis gaiss kļūst pietiekami karsts, vējš to pārnes uz planētas tumšo pusi. Tajā pašā laikā vējš pārnes auksto gaisu no planētas tumšo pusi uz gaišo pusi. Tad šis process turpinās. Nepārtrauktā apmaiņa nozīmē, ka tumšā puse tiek nodrošināta ar karsta gaisa plūsmu, bet puse, kas vērsta pret zvaigzni, saņem daudz vairāk vēsa gaisa.

KELT9b Citplanēta KELT9b ir... Autors: Testu vecis Visnāvējošākās planētas Visumā
Attēls no: listverse.com
7.

KELT-9b. Citplanēta KELT-9b ir viskarstākā planēta, kādu mēs jebkad esam atklājušii. KELT-9b dienas pusē temperatūra sasniedz aptuveni 4600 grādus pēc Kelvina. Tā ir karstāka nekā liela daļa zvaigžņu un tikai par 1200 grādiem pēc Kelvina vēsāka nekā Saules virsma. Šī citplanēta, kas atrodas aptuveni 650 gaismas gadu attālumā Gulbja zvaigznājā, ir aptuveni 2,5 reizes masīvāka par Jupiteru, bet tās blīvums ir uz pusi mazāks nekā Saules sistēmas lielākajai planētai, jo zvaigznes KELT 9 intensīvais starojums to ir uzpūtis kā balonu. KELT-9b riņķo ap zvaigzni, kura ir aptuveni 2 reizes lielāka un gandrīz divas reizes karstāka nekā Saule. Merkurs atrodas 10 reizes tālāk no Saules, nekā KELT-9b ir no savas zvaigznes. Astronomi pieļauj, ka tikai nieka 200 Zemes gadu laikā citplanēta KELT-9b zaudēs visu savu atmosfēru sakarā ar zvaigznes KELT 9 izplešanos.

0
373
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Supermeens1338 avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa Spoks
  Supermeens1338 25.08.19 17:50  
10
0
Tas ka mēs neesam pielāgoti dzīvei uz šīm planētām, nenozīmē, ka nav būtnes, kas nespēj tur dzīvot.
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 26.08.19 22:31
4
0

Pamēģiniet pastaigāt vakaros pa Bolderāju, un tad spriedelējiet, kura ir visnāvīgākā planēta

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 25.08.19 22:21
4
0

Interesanti    

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 25.08.19 14:27
7
3

Piebildīšu tikai, ka šī ir zinātniskā fantastika, jo pagaidām nav neviena teleskopa kas precīzi var noteikt eksoplanētu atmosfēru. Viss ko var noskaidrot ir aptuveno masu, un aptuveno orbītu, un ja paveicās, tad ar spektrālo analīzi mēģināt noteikt aptuveno atmosfēru, bet nu ļoti aptuveni..  a noteikt planētas ass lenķi un tās rotācijas ātrumu nav nevienas metodes. tāpat nav metodes kas noteiktu citus iespējamos faktorus.. 

Tātad ,izejot no šiem datiem minēt kāda nu viņa varētu būt.  Vel der atcerēties, ka visi šie dati tiek iegūti novērojot pašu zvaigzni, kas dažreiz ir tikai vienu pikseli liela..  Teleskops kas ļautu nofotogrāfēt pašu planētu, ir tikai projektēšanas stadijā- un būs gatavs labi ja pēc desmit gadiem...

 

Tikapat labi Proksima B uzliesmojumu izraisija saprātīgas būtnes- tādā veidā iegūstot papildus enerģiju..  tikpat labs minējums... 

mazais muks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Rainis
  mazais muks 25.08.19 14:10  
4
0

Paris atomi kosmosa okeana ! 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 25.08.19 19:48
3
0

atbildot uz motorwalwes komentāru "     Tu laikam par "James Webb" ... "

Tu no nākotnes?

"James Webb" plānots palaist 2021 gadā marta beigās, tas ir pēc nepilniem diviem gadiem.. un tāpat planētās ar to nevarēs redzēt... jo mātes zvaigzne ir tūkstoškārt spožāka par planētu, tam gatavo citu projektu, kas ir projetēšanas stadijā, tātad kosmosā nonāks pēc gadiem 10 (nu varbūt mazliet ātrāk).. 

"James Webb" bū infrsarkanā spektra teleskops, nekādā veidā nevarēs veikt speltrālo analīzi .. 

Fēlikss Edmunda dēls avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Fēlikss Edmunda dēls 26.08.19 09:11
2
0

Cilvēks ir tāda "dieva dāvana",kas ne tikai pamanītos izdzīvot uz tadam planētām, bet tās novest līdz iznīcībai.

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 26.08.19 16:00
1
0

Diez vai tās ir VISnāvējošākās

Mūsu pašu Venera ir gana nāvējoša. Pat zondes ilgāk par stundu neiztur.

StāvNoVakardienas avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa NostradamsMedaļa Dienas joks
  StāvNoVakardienas 26.08.19 15:52
1
0

Cilvēki Zemi ir praktiski iznīcinājuši un tagad sapņo par dzīvošanu uz citas planētas, lai arī to pēc tam varētu iznīcināt.

motorwalwes avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  motorwalwes 25.08.19 19:13
1
1

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Piebildīšu tikai, ka šī ir zinātniskā f... "

     Tu laikam par "James Webb" neko vispār neesi dzirdējis,tas tev nav vecais labais Habliņš.  Jūķūbs tev pastāstīs.

MilJonĀRsss avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Intelektuālis
  MilJonĀRsss 25.08.19 19:05
0
0

Planētas paliek un paliks planētas.

The Legend avatars
Medaļa MērisMedaļa Izglītojošs testsMedaļa Arheologs
  The Legend 25.08.19 17:25
3
5

OGLE-2005-BLG-390Lb. Ievietojiet starp L un G, burtu E.

Krīze avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārs
  Krīze 25.08.19 23:31  
0
4
Baigi interesanti, bet zb lasīt...