Dziļi Amazones lietus mežā plūst kāda upe, kas ir tik karsta, ka ūdens tajā burtiski vārās. Mayantuyacu (Peru) iedzīvotāji šo upi sauc par “Shanay-timpishka”, kas tulkojumā nozīmē – “saules karstuma uzvārītā”. Viņi tic, ka karsto upes ūdeni rada milzīga čūska Yacumama jeb “Ūdeņu Māte”, kas dzīvo zem tās.
Upe, kuras ūdeņi burtiski vārās15
Upe izmēru ziņā ir salīdzinoši neliela. Tā ir 25 metrus plata, vidēji 6 metrus dziļa un 6,4 km gara. Ūdens temperatūra šajā upē mainās no 50 līdz 90 grādiem pēc Celsijam – dažās vietās pārsniedzot arī 100 grādus, kas ir pietiekami, lai izraisītu cilvēkam trešās pakāpes apdegumus dažu sekunžu laikā. Daudzi dzīvnieki laika gaitā ir iekrituši šajā ūdens tilpnē un burtiski uzvārījušies. Lai gan karstie avoti Amazonē nav nekas neparasts, šis ir absolūts rekordists.
Lai gan jau kopš 1930. gadiem cilvēki no dažādām pasaules malām apciemo Mayantuyacu rajonu ārstniecisko nolūkos, ne reizi nav oficiāli parādījušās ziņas par šādas upes eksistenci. Kaut kādā viedā šis dabas brīnums bija pamanījis izvairīties no plašākas publikas. Pat vietējie iedzīvotāji par tās eksistenci zināja tikai no leģendām un dzīvē nekad nebija redzējuši. Tikmēr zinātnieki neticēja, ka šajā vietā varētu būt tik liels ģeotermālais karstums, ka liktu veselai upei vārīties.
Andres Ruzo arī nebija iemesla ticēt šādas upes eksistencei, taču viņu ļoti ieintriģēja leģendas par to. Ruzo, kas ir ģeotermālo zinātņu speciālists, pirmo reizi dzirdēja leģendu par šādu upi no sava vectēva 12 gadu vecumā. Leģenda vēsta, ka pirmo reizi šo upi atklāja spāņu konkistadori, kad iemaldījās dziļi lietus mežā zelta meklējumos. Daudzi ceļinieki stāstīja par milzīgām cilvēkus ēdošām čūskām, saindētu ūdeni, monstriem, kā arī par upi, kuras ūdeņi vārās. 20 gadus pēc tam, kad Ruzo pirmo reizi dzirdēja šīs leģendas, viņam izdevās ieraudzīt mītiem apsēsto upi savām acīm.
Šobrīd Ruzo jau ir uzrakstījis grāmatu par šīs upes atklāšanu, viņš veic intensīvus pētījumus un sadarbojas ar citiem pētniekiem, lai noskaidrotu, vai upē nemīt kādi ekstremofīli – baktērijas, kas ir iecienījušas šķietami dzīvei nepiemērotus vides apstākļus.