Nesen mūsu darba vietā notika starpgadījums, respektīvi, datori bija saslēgti pie SSD caur SATAIII interfeisu, bet neizskaidrojami vienam datoram ātrums sāka zust. Teorētiski abiem datoriem vajadzētu piedāvāt identisku SATA 6Gb/s savienojumu, jo abi datori ir komplektēti identiski un izmanto to pašu 'Dienvidu tilta' čipu un vienādu SSD cieto disku.
Kamēr viena brīvdiena pagāja, diagnosticējot visu, kas var būt pie vainas, un beigu beigās joprojām nesapratām, kur ir problēma, prātā ienāca doma, par šo vienkāršo lietu - kabeli, ar kuru savienojas komponente. Savienots bija ar parasto sarkano kabeli, kuram virsū bija rakstīts 'Serial ATA.' Rezultātā tika speciāli nopirkts kabelis ar marķējumu 'Serial ATAIII / 6Gb/s', kā arī vienā savienojuma galā bija smuka 'SATA III' uzlīmīte uzlīmēta, laiku netaupot kabelis tika saslēgts un - šeku reku - maģiski ātrums atjaunojās.
Tests: Vai ir kāda starpība starp SATA kabeļiem?3
Šis negadījums, lika mums domāt tālāk, kas reāli bija par vainu? Vai ātruma marķējums uz SATA kabeļa tiešām kaut ko nozīmē, vai varbūt vienkārši kabelis bija bojāts kaut kādā veidā. To mēs centāmies noskaidrot neatkarīgā testā!
Oficiāla atbilde no 'SATA International Organization' ir šāda - "Sata interfeisi un savienojumi kurus patlaban lieto, tie ir:
* Sata(1.5Gb/s),
* SataII(3Gb/s),
* SataIII(6Gb/s)
Šie standarti ir pilnībā kopīgi saderīgi ar līdzšinējo Serial ATA kabeli un nav vajadzības, pēc 'īpaša' kabeļa. Vienīgais noteikums ir, ka mēs iesakām lietot tikai 'Augstas kvalitātes standarta' kabeļus, lai nodrošinātu nepieciešamo gandarījumu no produktiem, kurus jūs savienojat."
Saņemot šādu oficiālu ziņu, sākām domāt, ka apbrīnojami, kā pirmā SATA ātruma standarta kabelis, kuru izveidoja vismaz 2002. gadā - t.i. pirms vairāk ka dekādes, spēs pavilkt mūsdienu trešās paaudzes SATA ātrumu. Tas ir tāpat, kā prasīt USB kabelim, kuru nopirkām, teiksim, 2000. gadā 'pavilkt' mūsdienu USB 3.0 ātrumu.
Pat vecais Paralel ATA standarts izgāja cauri ātruma versijām un bija liela ātruma starpība, vai lietoji vienus no pirmajiem šī standarta kabeļiem vai vienus no pēdējiem. Jo pamatā mainījās dzīslu skaits, un jo vairāk dzīslas, jo ātrāks (un arī resnāks) kļuva kabelis.
Tātad lai iztestētu šo SATA's pārliecinošo teoriju, mēs savācām pilnu klēpi (nopietni!) ar visādiem SATA kabeļiem. Izņēmām arī 'vecus' kabeļus no Intel 875P un nForce 2 mātesplašu oficiālajām komplektācijām. Tātad šie divi kabeļi kalpos mums kā ar 'visvecāko' kabeļa stāžu, jo mātesplates ir praktiski no SATA interfeisa dzimšanas, un uz kabeļiem ražošanas datumi nav rakstīti. Tāpēc katra kabeļa dzimšanas gadu nezinām, pārējos salasījām no visām vietām birojā, kur vien varējām atrast. Atradām arī dārgu Adaptec 'SataIII' kabeli, kurš nāca komplektā ar RAID karti un nesen nopirktais, ne pa lētu naudu marķētais 'SATAIII' kabelis -> šie divi kabeļi mums kalpos kā etaloni 'visjaunākiem' un 'visjaudīgākiem'.
..: TESTS :..
Testa kārtība ir šāda: katru kabeli spraužam klāt tanī pat SATA mātesplates portā un testējam sekvenciālo diska read/write 3 reizes ar CrystalDiskMark 3.0.1 programmu, visu pierakstam, pēc katra kabeļa 3 testiem kamēr viens samaina uz nākamo kabeli otrs sarēķina vidējo rezultātu un raksta iekšā grafikā.
Testa komplektācija ietilpst:
- Asus firmas mātesplate ar jaunāko Intel ierīču kontrolieri, kurš protams atbalsta SataIII
- Lietosim 240GB OWC Mercury Extreme Pro SSD disku, kurš lieto otrās paaudzes Sandforce kontrolieri.
- 6GB DDR3 operatīvo atmiņu un 64 bitu operētājsistēmu Windows 7 Ultimate
Pieminēsim, ka 'saldajā' ēdienā atradām vairākus pagarinātājus ar kuriem saslēgsim 3 garos 90cm kabeļus un redzēsim, kas notiek ja savieno kabeļus kopa ar kopgarumu 274 centimetriem(2.74m).
Pirmkārt no pieredzes viedokļa, ka ar gadiem kabeļu ātrums mainās esam pārliecināti, ka būs atšķirība starp vecākajiem mums pieejamiem SATA kabeļiem un tikko iegūtajiem kabeļiem ar 'SataIII' marķējumu. Bet stipri kļūdījāmies! Virtuāli atšķirības nebija nekādas starp visiem mūsu kabeļiem! Vienalga vai dārgs vai lēts, vai jauns vai vecs kabelis, testa rezultāti bija identiski.
Bet nenokārām degunus un lai tests būtu interesantāks, izmēģinājām dažus paņēmienus, kuri nav ieteicami, kā piemēram salocīt SATA kabeli - daudzi mātesplašu ražotāji to neiesaka darīt, jo tad būšot komponenšu veiktspējas kritums. Varam uzreiz pateikt - tas ir mīts! Jo 90cm kabelī uztaisījām 15 vismaz 45° labās puses locījumus, bet testa rezultāti bija identiski. Mēs arī paņēmām 90cm kabeli un aptinām cieši apkārt strādājošam barošanas bloka galvenajam vadam un uzminiet? - arī nekādas izmaiņas testā!
Tagad sākas saldais ēdiens! Paņēmām divus 90cm vadus savienojām kopā ar male-to-male pagarinātāju <- sanāk ~181cm garš SATA's vads (kas ir 81cm ārpus kabeļa garantētās darbības jo maksimālais stabilitātes garantētais garums ir noteikts 100 cm, viss kas pāri skaitās pārāk 'nestabils'), bet kā par brīnumu testa rezultāti neuzrādīja nekādas izmaiņas!
Gājām tālāk un klāt pievienojām vēl vienu 90cm vadu ar pagarinātāju (~274cm vada kopgarums) un nu beidzot mūsu pūliņi attaisnojās! Vienā no testiem uz brīdi dabūjām 250MB/s lasīšanas ātrumu, bet rakstīšanas ātrums uz brīdi sasniedza 25MB/s, tad tests nokrešoja. Pārējie divi testi nebija tik veiksmīgi un neizdevās nekāds ātrums. Tātad šāds garums beigu beigās mūsu tabulā uzrādās ar 'Neizdevies', jo neizdevās sekmīgi izpildīt pat vienu no trim testiem.
..: SECINĀJUMI :..
Tātad galu galā kas iznāca no mūsu neatkarīgā testa? Tas mums smuki pateica, ka 'īpašie' SATAIII marķējuma kabeļi ir tikai un vienīgi lai mūs pircējus apmuļķotu un kompānija, kura ražo SATA kabeļus, izceltu savējo no konkurentiem, un būtu iemesls par dārgāku cenu pārdot preci, tādējādi nopelnot vairāk naudas! Respektīvi prasts mārketinga triks! Jo kā redzam zemāk pievienotajā grafikā, pilnībā nekādas starpības - vai lieto 10 gadus vecu SATA kabeli vai nopērc pa dārgu naudu īpašo 'SATA III' kabeli! Bet kas tad beigās notika mūsu sākumā aprakstītajā gadījumā? Ka nomainījām kabeli un ātrums atgriezās... Redzot testa rezultātus, tagad esam pārliecināti, ka mūsu gadījumā noteikti pie vainas bija kaut kādā veidā varbūt saplīsis, varbūt ar defektu kabelis, vai varbūt savienojums izkustējies no vietas un pienācīgi nebija savienots...
Galu galā redzot šos datus, mēs noņēmām cepuri šī kabeļa priekšā, jo vairāk kā desmitgade ir pagājusi, bet tas pats kabelis spēj pārnest gan tā pirmo ātruma standartu, gan trešās paaudzes ātrumu. Tālāk mēs pagaidām varam tikai minēt, cik būs šis ātruma maksimums, ko kabelis spēs pārnest, bet
līdz tam mums pastāv varen spējīgs kabelis.